AutoStore w Dortmundzie dla klientów z branży mody

Arvato Supply Chain Solutions
16 września 2021
AutoStore w Dortmundzie dla klientów z branży mody
AutoStore Dortmund Roboter_© Arvato Supply Chain Solutions
Arvato Supply Chain Solutions rozpoczęło dziś użytkowanie systemu AutoStore w Dortmundzie, szczycącego się największą liczbą robotów w jednej lokalizacji w Europie. System został zbudowany w nowej hali o powierzchni 7,700 metrów kwadratowych i jest specjalnie zaprojektowany dla szybko rozwijającego się biznesu online ich międzynarodowych klientów z branży mody o pojemności około 180,000 pojemników i 280 robotów.
 
W szczególności w wyniku pandemii, międzynarodowy dostawca usług w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw i handlu elektronicznego odnotował w ostatnich miesiącach silny napływ zamówień online, których wielkość często przekraczała sezonowe szczytowe wielkości obserwowane w ciągu roku. "Zakładamy, że poziom zamówień i zapasów naszych klientów z branży mody podwoi się do 2024 roku" - wyjaśnia Christoph Echelmeyer, kierownik lokalizacji Arvato Supply Chain Solutions w Dortmundzie. "Aby być przygotowanym na wzrost nowych i istniejących klientów, a jednocześnie zoptymalizować przepływ materiałów, wcześnie zainwestowaliśmy w rozbudowę centrum logistycznego i nową technologię automatyzacji." Rozwiązania w zakresie automatyzacji magazynu są ważną częścią kompleksowej strategii digitalizacji firmy i zostały z powodzeniem wdrożone w wielu lokalizacjach w Europie. Koncepcja Arvato opiera się na wykorzystaniu standardowych modułów, które mogą być używane w zależności od potrzeb, aby dostarczyć ostateczną, zindywidualizowaną koncepcję dla każdego projektu.
 
AutoStore - zautomatyzowany system magazynowania części drobnych
Budowa nowej hali, która posiada również antresolę o powierzchni 1350 metrów kwadratowych, została zakończona w marcu tego roku. Bezpośrednio po tym wdrożono systemy intralogistyczne. "Stworzyliśmy podstawy do zautomatyzowanego przetwarzania towarów przychodzących, magazynowania i kompletacji", mówi Echelmeyer. "Dodatkowo utworzyliśmy centralne działy towarów przychodzących i centralne działy towarów wychodzących z sortownikiem i stacjami pakowania na dwóch poziomach". Po przeanalizowaniu różnych opcji automatyzacji, Arvato Supply Chain Solutions zdecydowało się na wdrożenie z wykorzystaniem systemu realizacji zamówień AutoStore.
 
Go Live AutoStore Dortmund_© Arvato Supply Chain Solutions
Go Live AutoStore Dortmund_© Arvato Supply Chain Solutions
Wraz z generalnym wykonawcą, firmą Swisslog, specjalistą w zakresie zintegrowanych rozwiązań automatyki, zainstalowano jeden z największych automatycznych systemów magazynowania drobnych części w Europie. Wykorzystuje on modułową, trójwymiarową siatkę i samodzielne pojemniki magazynowe, które są pobierane i przemieszczane do stacji kompletacji za pomocą autonomicznych robotów. Zapewnia on optymalne wykorzystanie przestrzeni, wykorzystując jej 40% w porównaniu z konwencjonalnymi systemami magazynowania regałowego. Ze względu na kompaktową konstrukcję, AutoStore - wraz ze stanowiskami pracy - potrzebuje łącznie 5.100 metrów kwadratowych powierzchni, co oznaczało idealne dopasowanie do nowej hali. Dzięki specjalnej konstrukcji, w której 16 pojemników o wysokości 33 cm można ustawiać jeden na drugim, a także dzięki możliwości składowania kilku artykułów w jednym pojemniku, można było optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Około 181.000 pojemników ułożonych w siatce zapewniają miejsce dla ponad dwóch milionów artykułów. Procesy magazynowania i pobierania są realizowane przez 280 inteligentnych, zasilanych bateryjnie robotów Red Line, które poruszają się po prostokątnej aluminiowej ramie służącej jako kolejka na szczycie siatki. Każdy robot może dotrzeć do wszystkich pozycji siatki i stacji kompletacji. Jeśli roboty muszą uzyskać dostęp do pojemników, które nie znajdują się na szczycie stosu, zmieniają ich położenie.
 
AutoStore Dortmund_© Arvato Supply Chain Solutions
AutoStore Dortmund_© Arvato Supply Chain Solutions
Oprócz systemu AutoStore, w istniejącej hali zainstalowano magazyn wąskich korytarzy dla artykułów wielkogabarytowych i zmodyfikowano pierwotny system regałów dla towarów wiszących. W tym miejscu znajduje się również nowa centralna strefa przyjęć towarów, a jej integracja z systemem AutoStore w istniejącej hali pozwoliła na uniknięcie konieczności zastosowania dodatkowych systemów przenośnikowych. Nowe towary są księgowane w systemie i pakowane do odpowiednich pojemników. W tym celu do dyspozycji jest dziesięć stanowisk roboczych, wyposażonych w trzy porty przenośników, z których każdy oferuje inny układ podziału pojemników, odpowiadający różnym wymaganiom dotyczącym artykułów. Każda stacja robocza może napełnić 92 pojemniki na godzinę. Towary są wysyłane przez 16 tzw. portów karuzelowych zaprojektowanych dla wysokiej wydajności kompletacji; są one wyposażone w trzy ramiona do szybkiego przenoszenia pojemników na stanowisko pracy. Artykuły mogą być wyjmowane z pojemników przez otwór w porcie i umieszczane w wózkach sortujących za pomocą systemu put-to-light.
 
"Nowy system AutoStore znacznie zwiększa produktywność i przepustowość w tej lokalizacji", mówi Christoph Echelmeyer. "Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu magazynowemu możemy z łatwością poradzić sobie z ogromnym wzrostem ilości zamówień online naszych klientów z branży mody i jesteśmy optymalnie przygotowani na przyszły rozwój."

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji