Polecamy

Usługi logistyczne z innowacjami w tle

GEFCO
11 lutego 2020
Usługi logistyczne z innowacjami w tle
Fot. GEFCO
Rafał Krajewski, Dyrektor Generalny GEFCO Polska
Jakie nowe rozwiązania wdrażają operatorzy logistyczni? Jakie usługi cieszą się obecnie zainteresowaniem firm produkcyjnych i gdzie leży potencjał do dalszego rozwoju. O tym rozmawiamy z Rafałem Krajewskim, Dyrektorem Generalnym GEFCO Polska.

Innowacje nie omijają branży logistycznej. Jakie rozwiązania wprowadzają operatorzy?
- Obecnie niemal codziennie można przeczytać o testach lub wdrożeniach nowych technologii dla sektora TSL. Grupa GEFCO ma również w tym swój udział. Jednym z rozwiązań przez nas rozwijanych jest personalizowana usługa transportu samochodów do klienta końcowego zarządzana poprzez aplikację na smartfona. Ponadto już od kilku lat wprowadzamy nowe rozwiązania technologiczne, w szczególności z obszaru IoT, wspierające zarządzanie kosztownymi opakowaniami w łańcuchu dostaw - chociażby szyte na miarę rozwiązanie usprawniające zarządzanie paletami motocyklowymi w Europie. Współpracujemy z akceleratorami i inkubatorami start-upów, uczelniami i laboratoriami, a wewnątrz firmy szukamy pomysłów kreatywnych poprzez Fabrykę Innowacji GEFCO. Uważam podejmowanie tego typu inicjatyw za działania konieczne dla budowania coraz większej wartości dla naszych klientów oraz utrzymania miana wiodącego europejskiego i światowego dostawcy zintegrowanych usług logistycznych.

A jak to wygląda w Polsce?
- W tej chwili koncentrujemy się na wykorzystaniu potencjału RPA, czyli Robotic Process Automation. Czasochłonne i powtarzalne czynności wykonywane na naszych systemach IT staramy się delegować specjalnie do tego przygotowywanym aplikacjom, a sami skupiać się na naszej głównej działalności biznesowej. Nasze centra przeładunkowe wyposażamy w najnowocześniejsze urządzenia do pomiaru wagi i objętości towarów, aby gromadzić i wykorzystywać potencjał, który powstał wraz z pojawieniem się Big Data i towarzyszących narządzi do analizy. W magazynach planujemy rozpocząć testy dronów do przeprowadzania inwentaryzacji. Współpracujemy także z polskim środowiskiem start-up’owym od którego pozyskujemy pomysły na nowe rozwiązania i metody pracy.

Wiele osób jednoznacznie kojarzy GEFCO z automotive
- Nie bez powodu – nasza firma zaczynała od logistyki dla produkcji samochodów i nadal jest to nasz naturalny obszar działania. Obsługujemy producentów pojazdów, części zamiennych i komponentów motoryzacyjnych. W Europie jesteśmy uważani za lidera wśród operatorów zajmujących się logistyką dla tego wymagającego sektora. Staramy się jednak dywersyfikować portfel naszych klientów. W Polsce sektor motoryzacyjny zapewnia nam nieco ponad połowę przychodów, co oznacza, że popyt na naszą ekspertyzę i serwis w obszarze high-tech, home equipment czy FMCG jest również wysoki. Oprócz wymienionych wyżej obsługujemy logistycznie produkty wrażliwe o wysokiej wartości, towary o krótkiej trwałości i silnej sezonowości, a także zarządzamy łańcuchami dostaw klientów przemysłowych, z sektora energetycznego i kosmetycznego. Nieobcy jest nam również sektor medyczny z wyłączeniem lekarstw. Gama obsługiwanych klientów jest naprawdę spora.
GEFCO Partners Unlimited
Fot. GEFCO
GEFCO Partners Unlimited
Takiej dywersyfikacji sprzyja na pewno czas i zaplecze biznesowe?
- Oddział w Polsce otworzyliśmy w 1999 roku, ale GEFCO ma dłuższą historię. Firma powstała w 1949 r. z inicjatywy producenta samochodów Peugeot, a Grupa PSA do dziś pozostaje jednym z naszych najważniejszych klientów. Po 70 latach obecności na rynku międzynarodowym i ponad 20 latach w Polsce osiągnęliśmy status jednego z dziesięciu największych na świecie partnerów w zakresie rozwiązań multimodalnych łańcucha dostaw i obsługujemy klientów z kilkunastu sektorów. Działamy w 47 krajach, posiadamy sieć ponad 300 placówek i zatrudniamy 13 000 osób. Tylko w Polsce mamy 12 oddziałów, a nasz zespół liczy ponad 500 pracowników. W sumie obsługujemy 2 tys. aktywnych klientów, a zakres tej obsługi jest różny – od tradycyjnego transportu poprzez konsolidacje i magazynowanie, obsługę celną i podatkową po zintegrowane działania w ramach GEFCO 4PL.

Jakimi nowymi usługami chcecie zainteresować klientów?
- W ostatnim czasie wprowadziliśmy na rynek dwa rozwiązania łączące usługi fizyczne i technologie cyfrowe: Chronotruck i Moveecar. Chronotruck kontaktuje ze sobą firmy i przewoźników, a jego funkcjonowanie opiera się na zaawansowanych algorytmach. Nasza platforma cyfrowa pozwala znaleźć przewoźników w pobliżu ładunku, oferuje natychmiastowe oferty cenowe, geolokalizację, potwierdzenie dostawy i e-fakturowanie. Chronotruck zadebiutuje w Polsce już w tym roku. Platforma cyfrowa Moveecar to z kolei usługa transportu samochodów używanych, którą będą zainteresowani między innymi producenci pojazdów, dealerzy, firmy leasingowe, a nawet komisy, bo oferujemy transport niezależnie od wieku pojazdu. Moveecar to również usługi dodatkowe w postaci magazynowania, przygotowywania ekspertyz czy prowadzenia szybkich napraw pojazdu.

Dziękuję za rozmowę.
 

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji