NAJBARDZIEj POPULARNE OFERTY

Polecamy

Konkurencyjne ceny wynajmu magazynu samoobsługowego

Sejfboksy
11 maja 2017
Konkurencyjne ceny wynajmu magazynu samoobsługowego
Magazyny self storage w Sosnowcu, Sejfboksy, fot Sejfboksy (22)
Rynek magazynów samoobsługowych w Polsce ma coraz więcej do zaoferowania i pomimo swojej niszowości kusi cenami. Te dziś są nawet trzykrotnie niższe niż w pozostałych krajach UE. W UE kwitnie rynek magazynów samoobsługowych. Także w Polsce przybywa tego typu inwestycji. W kraju działa obecnie 11 magazynów. Najwięcej w woj. mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. Obok Węgier, Polska uznawana jest dziś za jeden z najdynamiczniej rozwijających się rynków w Europie Środkowo-Wschodniej.
 
Wciąż jednak daleko nam do innych krajów UE. Dla przykładu w Niemczech działa obecnie 170 magazynów, we Francji 340, w Hiszpanii 313, a w Wielkiej Brytanii 1077. Ta ostatnia skupia w swoich rękach aż 39 proc. europejskiego rynku. W całej UE jest dziś 2746 magazynów typu self storage. Tylko w 2016 roku liczba ta wzrosła o kolejne 55 inwestycji – podaje Federation of European Self Storage Associations (FEDESSA).
 
- Rynek w Polsce jest bardzo młody i niestety wciąż niszowy, ma jednak ogromny potencjał.  Ostatnie 5 lat pokazuje, że w Polsce zaczął się pojawiać klient zainteresowany wynajmem tego typu powierzchni. To z kolei zachęca inwestorów do tworzenia nowych magazynów, w większości o modelu, jaki popularny jest w innych krajach UE. Tylko w ciągu ostatniego roku powstały w Polsce 4 nowe magazyny. To tyle samo, co we Francji, w Danii czy Austrii  - mówi Jarosław Nowakowski, dyrektor generalny firmy AMTRA, do której należą magazyny Sejfboksy w Sosnowcu.
 
Nieniszowa cena
Co ciekawe, pomimo niszy, w jakiej są magazyny samoobsługowe, rozwijającemu się w Polsce rynkowi pomagają ceny najmu – dziś jedne z najniższych w UE. Za roczny wynajem metra kwadratowego magazynu w Polsce zapłacimy od 200 do 250 euro. Dla porównania w Wielkiej Brytanii za roczny najem 1 m kw. zapłacić trzeba średnio 562 euro, w Danii 420 euro, a w Irlandii 384 euro. Najwyższe ceny w Europie, pomimo aż 47 magazynów, są w Szwajcarii. Tam za 1 m kw. rocznego najmu zapłacić trzeba trzykrotność ceny w Polsce, tj. 661 euro.
 
- Duża liczba magazynów wcale nie idzie w parze z niską ceną, przeciwnie. W krajach o sporej podaży mamy dziś wysokie ceny najmu. Wynika to przede wszystkim z bardzo dużej popularności magazynów wśród mieszkańców tych krajów. Polska na tym tle, obok Węgier czy Litwy, jako rynek wschodzący ma wciąż cenowo jedną z najlepszych ofert – mówi przedstawiciel Sejfboksów.
 
Boks to nie garaż
I faktycznie, na Węgrzech za roczny wynajem 1 m kw. zapłacić trzeba średnio 132 euro, z kolei na Litwie 144 euro – podaje FEDESSA.  Niestety klienci w Polsce wciąż są zdania, że ceny najmu za wysokie i zbytnio zbliżone do cen najmu garażu, dla których często alternatywą stają się magazynowe przechowalnie. Zdaniem przedstawicieli rynku, nie do końca jest to prawdą. 
 
- Nie można zestawiać ze sobą ceny najmu garażu z ceną najmu magazynu, bo składa się ona zupełnie z innych komponentów. Najmując garaż wynajmujemy jedynie powierzchnię, pomieszczenie. Wynajmując boks oprócz powierzchni i pomieszczenia, mamy także zapewnione bezpieczeństwo i odpowiednie warunki dla przechowywanych rzeczy.  To „dodatki” wliczone w cenę , których nie dostajemy przy najmie garażu – mówi przedstawiciel Sejfboksów.
 
Magazyny kuszą rabatem
W odróżnieniu od właścicieli garażów, wielu magazyny samoobsługowe w Polsce oferuje także rabaty, uzależnione zarówno od powierzchni najmowanego magazynu, jak również od czasu najmu. I tak dla przykładu w magazynach Sejfoboksy w Sosnowcu za roczny najem mającego 1 m kw.  boksu bez rabatu zapłacić trzeba 960 zł netto, zaś po rabacie 844,8 zł netto. Z kolei za magazyn mający 10 m kw. bez rabatu zapłacimy 6000 zł netto, po rabacie 5280 zł netto.
 
– Rabaty jakie dziś się proponuje sięgają nawet 15-20 proc. przy długoterminowym najmie, czyli zaczynającym się od 4 miesiąca wzwyż. Ten zawsze jest cenowo bardziej opłacalny, szczególnie przy dużych boksach mających od 4-10 m kw. – mówi Aleksandra Suwała z działu najmu Sejfboksów.
 
Magazyny samoobsługowe to w Polsce wciąż nowe zjawisko. Według FEDESSA zaledwie 1 na 10 Polaków ma świadomości istnienia tego typu miejsc. To ma się jednak szasnę zmienić w najbliższych latach.
 
 – W polskich mieszkaniach i domach jest coraz ciaśniej, zaczynamy więc szukać dodatkowej powierzchni, która nie wymaga od nas przeprowadzki. Kiepski stan lub brak piwnic, strychów czy komórek sprawia, że patrzymy coraz częściej w kierunku self storage, poznając powoli potencjał tego typu miejsc – mówi Aleksandra Suwała.
 
Jak jest on duży najlepiej pokazuje przykład magazynów z Sosnowca. Tam w ciągu trzech miesięcy od otwarcia ponad 30 proc. boksów jest już wynajęte.
 
Źródło: Sejfoboksy
Foto: Sejfoboksy 

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 03-2021EMIL - 03-2021EMIL - 02-2021EMIL - 02-2021EMIL - 01-2021EMIL - 01-2021EMIL - 12-2020EMIL - 12-2020Zobacz więcej publikacji