Polecamy

Bezpieczeństwo użytkowania wózków widłowych

20 grudnia 2013
Bezpieczeństwo użytkowania wózków widłowych
Bezpieczeństwo użytkowania wózków widłowych

Pomimo niewielkich wymiarów podnosi kilka ton ładunku na wiele metrów wysokości, choć sam waży niewiele mniej. Nie jeździ zbyt szybko, ale z łatwością, precyzyjnie manewruje z dokładnością co do centymetra. Naciski jednostkowe największych z nich przekraczają wartości osiągane przez zestawy ciągników siodłowych, a wysoko położony środek ciężkości nie wpływa korzystnie na zachowanie stateczności ruchu.

Mowa o wózku widłowym - narzędziu powszechnie spotykanym w większości firm, do którego obsługi podchodzi się często lekceważąc maszynę i prawidłowe zasady jej użytkowania. Mimo ustawowego obowiązku rejestracji tych urządzeń w Urzędzie Dozoru Technicznego, wiele wózków pozostaje w tzw. szarej strefie i nie podlega żadnym przeglądom ani konserwacji pod kątem bezpieczeństwa pracy. Brawura użytkowania i zły stan techniczny sprzętu to dwie najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem wózków widłowych - zdarzeń nierzadko śmiertelnych. Mając świadomość, jak groźne mogą być takie wypadki, Nissan Forklift stawia bezpieczeństwo operatora i osób postronnych na pierwszym miejscu – już na etapie konstrukcyjnym, rozwijając prace zarówno nad elementami, które mają zapobiec ewentualnym wypadkom, jaki i nad elementami, które ograniczą skutki niebezpiecznych zdarzeń w chwili ich wystąpienia. Należy uzmysłowić sobie, że wypadek z udziałem wózka widłowego to nie tylko - w najlepszym przypadku - uszkodzenia samego sprzętu czy towaru. Nieobecność w pracy operatora, wielotygodniowe leczenie, wyłączenie wózka z ruchu czy nawet utrata zaufania kontrahentów są wartościami trudnymi do oszacowania, ale wymiernymi. Nissan Forklift, w przeciwieństwie do dopiero wschodzących firm w branży wózkowej, może pochwalić się kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w projektowaniu niezawodnych wózków, których konstrukcja jest stale ulepszana.

Solidna konstrukcja ramy wózka, wykonana z wysokogatunkowej stali, zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale także wyjątkową sztywność, tak wskazaną chociażby w przypadku konstrukcji masztu. Daje to operatorowi poczucie solidności wykonania już podczas pierwszego kontaktu z maszyną, zwiększając zaufanie wobec sprzętu. Projekt kabiny oraz daszek ochronny zostały przemyślane tak, aby nie ograniczały widoczności niezbędnej w nowoczesnym, gęsto zabudowanym magazynie.

Wózki Nissan Forklift - konserwowane w prawidłowy sposób i we właściwym czasie - zapewniają bezpieczeństwo ich użytkownikom. Konstrukcja masztu, a w nim poprzeczki oraz specjalne zawory w siłownikach, są zaprojektowane tak, aby zabezpieczyć operatora oraz osoby postronne przed urazami spowodowanymi nagłym pęknięciem łańcuchów lub przewodów hydraulicznych (pęknięciami wynikającymi głównie z braku konserwacji).


Na straży bezpieczeństwa operatora stoi również elektronika. Skorelowane ze sobą – za pomocą magistrali komunikacyjnej CAN – układy elektroniki pokładowej wózka ułatwiają codzienną pracę, ale w przypadku wystąpienia usterki zagrażającej bezpieczeństwu powodują ograniczenie lub wyłączenie niektórych funkcji wózka, a komunikat o przyczynie jest wyświetlany na desce rozdzielczej. Cechy te, pozornie tak mało spektakularne, a tym samym niepopularne w dzisiejszych czasach, nie zawsze są dostrzegane. Użytkownicy, którzy zaufali marce Nissan Forklift utwierdzają się w swym wyborze każdego dnia, tym bardziej, że rozwiązania japońskiego koncernu są całkowicie bezobsługowe i znajdują się na wyposażeniu seryjnym każdego z wózków. Innym przykładem może być bardzo prosty, ale niezwykle skuteczny, bezobsługowy mechaniczny ogranicznik przechyłów nadwozia zamontowany nad tylną belką, który pomaga zachować stateczność ruchu podczas skrętu. Pochlebne opinie na temat tego rozwiązania są podkreślane przez każdego z operatorów.

Standardowe wyposażenie wózków Nissan Forklift wpływające na bezpieczeństwo - zgodnie z programem rozwoju produktów, gdzie bezpieczeństwo i ekologię postawiono w centrum prac nad produktami, jest bardzo rozbudowane, począwszy od oczywistego, pełnego oświetlenia roboczego, licznych uchwytów, poręczy, przez zastosowanie specjalnych materiałów antypoślizgowych gwarantujących operatorowi pewne oparcie, po w pełni regulowany i amortyzowany fotel z czujnikiem obecności użytkownika oraz niezapięcia pasa. Fotel ma dodatkowo wysokie ścianki boczne zapobiegjące ryzyku wysunięcia się operatora podczas gwałtownego skrętu. Dopełnieniem całości jest intuicyjne i ergonomiczne rozmieszczenie elementów sterowania w amortyzowanej kabinie powodujące, że każdy operator odnajdzie się w niej bez problemu, długotrwała praca zaś nie będzie męcząca. Jak mocno rośnie ryzyko wypadku zmęczonego operatora, nikogo nie trzeba przekonywać. Mimo intuicyjnej obsługi, wózek - jako niezwykle przydatne narzędzie - nie może być jednak obsługiwany przez każdego, dlatego Nissan Forklift fabrycznie zabezpiecza swoje produkty przed uruchomieniem przez osoby postronne. System indywidualnych pin-kodów, oprócz dodatkowego zabezpieczenia, pozwala prowadzić m.in. rejestr parametrów pracy dla każdego z operatorów. Blokada funkcji hydrauliki masztu oraz blokada jazdy w przypadku nie wykrycia operatora na fotelu, sygnalizacja niezaciągnięcia hamulca postojowego, łatwo dostępny wyłącznik awaryjny – to dla Nissan Forklift oczywiste wyposażenie, które musi się znaleźć standardowo w każdej jednostce, podobnie jak układ dwóch potencjometrów o zmiennym sygnale w elektronicznym pedale przyśpieszenia czy sposób sterowania manetką jazdy, uniemożliwiający niekontrolowany, samoistny ruch wózka w przypadku awarii podzespołu.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracy, Nissan Forklift nie rozróżnia aspektów mniej lub bardziej zaawansowanych technologicznie, droższych lub tańszych. Jeśli konstrukcja choć w niewielkim stopniu pomaga zmniejszać ryzyko wypadku – należy ją zastosować. To jest właśnie to, co wyróżnia firmę na tle konkurencji, stawiając ją w ścisłej czołówce liderów na świecie.

Krzysztof Stryjek
Kierownik serwisu Polsad Wyłączny Importer Nissan Forklift
Foto: Polsad

 

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji