Polecamy

FAMUR na targach w Monachium

11 kwietnia 2013
FAMUR na targach w Monachium
FAMUR na targach w Monachium

FAMUR – wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa – zaprezentuje gamę autorskich rozwiązań podczas tegorocznych targów BAUMA w Monachium. Będzie to już 30. edycja jednego z największych wydarzeń w branży maszyn oraz sprzętu budowlanego i górniczego w Europie. W dniach od 15 do 21 kwietnia odwiedzający stoisko FAMUR będą mogli zapoznać się z pełnym portfolio producenta, które umożliwia wydobycie węgla kamiennego od przodka ściany aż na powierzchnię.

Targi BAUMA – odbywające się w cyklu 3 letnim – są poświęcone głównie sprzętowi, maszynom i urządzeniom wykorzystywanym w budownictwie. W kwietniowym wydarzeniu wezmą udział również wystawcy z branży górniczej, w tym FAMUR. Prezentacje urządzeń polskiego producenta będzie można obejrzeć w pawilonie C2 na stanowisku nr 225. W tegorocznych targach weźmie udział ponad 3300 wystawców w 12 halach targowych oraz na terenach zewnętrznych. Całkowita powierzchnia wystawy wyniesie ok. 570 tys. mkw. Obecność na targach potwierdziły delegacje między innymi z UE, Rosji, Ukrainy, Mongolii i Turcji.

Elementy systemu e-kopalnia
Elementy systemu e-kopalnia
„Regularnie bierzemy udział w targach zagranicznych m.in. w USA, Indiach, Chile, Rosji, Kazachstanie czy na Ukrainie, dzięki czemu mamy możliwość dokładnego omówienia i przedstawienia przewag technologicznych naszych produktów bezpośrednio potencjalnym klientom. Od kilku lat obserwujemy rosnący udział firm zaplecza górniczego w targach BAUMA, natomiast w roli wystawcy pojawimy się tam po raz pierwszy, prezentując naszą ofertę maszyn i urządzeń dla kopalń głębinowych i odkrywkowych, a także przeznaczonych do prac przygotowawczych. W Monachium pokażemy między innymi nasz nowoczesny system e-kopalnia, który pozwala podnieść poziom bezpieczeństwa całego procesu wydobycia węgla w najtrudniejszych warunkach geologicznych oraz inne urządzenia składowe kompleksów wydobywczych. Naszym celem – poza wzrostem wydajności procesów wydobycia węgla – jest ograniczenie prawdopodobieństwa awarii oraz przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa pracy górników. Do tej pory udało się nam wypracować pozycję wiodącego dostawcy rozwiązań dla polskiego górnictwa. Co więcej, systematycznie zwiększamy udział eksportu w przychodach spółki. Wiele analiz wskazuje na to, że światowe górnictwo nadal będzie się rozwijać, dlatego intensywnie stawiamy na ekspansję zagraniczną naszych autorskich technologii. Chcemy budować globalną markę i w ciągu najbliższych dwóch dekad stać się największym i najbardziej zaawansowanym technicznie producentem maszyn i urządzeń górniczych na świecie” – powiedział Ireneusz Tomecki, wiceprezes FAMUR SA.

FAMUR dynamicznie rozwija sprzedaż zagraniczną na wielu rynkach – takich jak Unia Europejska, Rosja, Meksyk, Kazachstan, Ukraina oraz Indie, Indonezja, Argentyna, Bośnia i Hercegowina. W ubiegłym roku spółka znacząco zwiększyła sprzedaż zagraniczną, której wartość po czterech kwartałach 2012 roku przekroczyła poziom 424,7 mln zł i wyniosła o ponad 213,2% więcej niż w 2011 roku. Udział kontraktów międzynarodowych w przychodach ze sprzedaży przekroczył poziom 28,9%. Przewaga Famuru nad światową konkurencją wynika przede wszystkim ze zrozumienia mechanizmów rządzących górnictwem zarówno w krajach rozwiniętych, jak i na rynkach wschodzących. FAMUR dostarcza sprzęt dorównujący jakością produktom największych globalnych producentów, a jego cena jest atrakcyjniejsza dla kopalń.

W celu maksymalizacji działań proeksportowych FAMUR nie tylko cyklicznie bierze udział w międzynarodowych targach czy misjach gospodarczych, ale także stara się pozyskać wsparcie z rządowych programów promujących sprzedaż zagraniczną. „Skorzystaliśmy m.in. z pilotażowego przedsięwzięcia na rzecz wspierania polskiego eksportu, nawiązując współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Zawarta umowa dotyczyła sprzedaży wierzytelności w kwocie ponad 61,5 mln zł. Należność przejęta przez BGK uzyskała również ochronę ubezpieczeniową – gwarantowaną przez Skarb Państwa – której udzieliła Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA” – dodaje Ireneusz Tomecki, wiceprezes FAMUR SA.


Produkty FAMUR prezentowane podczas targów:

System e-kopalnia
Jego współpraca z maszynami wchodzącymi w skład kompleksu wydobywczego – przyczynia się istotnie do zwiększenia bezpieczeństwa pracy załóg górniczych, dzięki znaczącemu ograniczeniu konieczności bezpośredniej, bieżącej obsługi maszyn i urządzeń. Ciągły monitoring oraz lepsza dostępność informacji umożliwia wcześniejsze reagowanie na zagrożenia i wyprowadzanie ludzi przed kulminacją czynników ryzyka. System przewidziany jest do podnoszenia bezpieczeństwa całego procesu wydobycia węgla w najtrudniejszych warunkach geologicznych.

Maszyny pracujące w standardzie e-kopalnia mogą być objęte zarówno zaawansowanym monitoringiem wybranych parametrów pracy kompleksu, jak i monitoringiem wizyjnym (system kamer) na zbiorczej wizualizacji na stanowiskach dołowych oraz powierzchniowych. System umożliwia obserwację rozkładu ciśnienia w stojakach obudów ścianowych (FAMAC RSPC), parametrów pracy kombajnu ścianowego, w szczególności aparatury elektrycznej (FAMAC OPTI), podstawowych parametrów drgań i temperatury maszyn z elementami wirującymi (FAMAC VIBRO). Wszystkie te sygnały połączeniem światłowodowym przesyłane są na powierzchnię kopalni do centrum dyspozytorskiego.

przykład wdrozenia systemu e kopania
przykład wdrozenia systemu e kopania

Centrum Diagnostyczne FAMUR

Centrum Diagnostyczne FAMUR
Centrum Diagnostyczne FAMUR
Jest integralnym elementem funkcjonowania systemu e-kopalnia. Zatrudnieni tam specjaliści na bieżąco poddają zaawansowanej analizie wszystkie sygnały rejestrowane w danym systemie. Umożliwia to klientowi korzystanie z zaawansowanej diagnostyki maszyn i urządzeń bez konieczności zatrudniania wykwalifikowanego personelu oraz zakupu specjalistycznego oprogramowania. Korzystanie z usług Centrum Diagnostycznego FAMUR pozwala zredukować koszty utrzymania.

Kompleks do eksploatacji niskich pokładów węgla

Kompleks do eksploatacji niskich pokładów węgla – produkcji FAMUR
Kompleks do eksploatacji niskich pokładów węgla – produkcji FAMUR
Zaprezentowany w listopadzie 2010 roku jest rozwiązaniem, pozwalającym wydajnie wydobywać pokłady węgla o miąższości 0,9–1,5m oraz 1,2–1,8 m. Stanowi on alternatywę dla metody strugowej szczególnie w pokładach zalegających w trudnych warunkach górniczo-geologicznych. Kompleks FL12/18 wykonany jest w standardzie e-kopalnia z pełną diagnostyką i monitoringiem wszystkich istotnych parametrów oraz transmisją tych danych do dyspozytorni kopalni oraz Centrum Diagnostycznego Grupy FAMUR. Oznacza to, że łączy pracę zespołu nowoczesnych, wysoko wydajnych i bezpiecznych maszyn dla górnictwa z systemami informatycznymi, pozwalającymi na zdalny nadzór oraz diagnostykę stanu technicznego kompleksu wydobywczego (e-kopalnia).

Źródło: GENESIS PR

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji