Autonomiczne roboty mobilne w intralogistyce

Jesper Sonne Thimsen, dyrektor sprzedaży w regionie CEE, Mobile Industrial Robots
7 lipca 2021
Autonomiczne roboty mobilne  w intralogistyce
MiR500 w zakładzie Schneider Electric Bukowno

Autonomiczne roboty mobilne (AMR) przejmują procesy intralogistyczne, które są potencjalnie trudne i niekorzystne dla zdrowia pracowników. Roboty MiR mogą przewozić ładunki o masie do 1000 kg. Dzięki zaawansowemu oprogramowaniu, kamerom i czujnikom rozpoznają przeszkody i dynamicznie na nie reagują oraz optymalizują trasę przejazdu.

Produkty, odpady lub inne materiały mogą być ułożone na robocie, a różnego rodzaju moduły nastawne, takie jak kosze, stojaki, półki, przenośniki, sprawiają, że robot może samodzielnie pobierać palety lub elementy np. bezpośrednio z taśmy produkcyjnej, wyręczając pracowników z obsługiwania zadań o dużych obciążeniach.

Ponadto autonomiczne roboty mobilne mogą pracować w otoczeniu nierekomendowanym do pracy człowieka – są przystosowane do poruszania się np. w bardzo głośnych lub brudnych strefach. Misje tworzone przez operatora, czyli zadania które dany robot ma wykonać, mogą zawierać wiele poleceń, np. „Podjedź do półki” lub „Zaczekaj 30 sekund”, „Jeśli robot zostanie załadowany, pojedź do strefy dostaw. Jeśli nie, pojedź do poczekalni”.

Przykładem zastosowania robotów mobilnych MiR jest firma Elos Medtoch Pinol, produkująca komponenty dla przemysłu medycznego. W zakładzie produkcyjnym robot MiR100 przejeżdża dziennie blisko 8 kilometrów, przewożąc pomiędzy liniami produkcyjnymi element do dalszej obróbki. Przed decyzją o robotyzacji, ta praca wykonywana była przez pracowników. Obecnie, pracownicy układają stosowne elementy na robocie, gdy przemieszcza się on po swojej trasie.

Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie opóźnień i przestojów, a pracownicy mogą skoncentrować się na jakości. Więcej przykładów wdrożeń autonomicznych robotów mobilnych MiR jest opisanych na: https://www.mobile-industrial-robots.com/pl/insights/case-studies/

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji