Polecamy

Wydajność przepływu materiału w dobie handlu elektronicznego

Thomas Wiesmann
18 sierpnia 2016
Wydajność przepływu materiału w dobie handlu elektronicznego
Thomas Wiesmann, dyrektor sprzedaży techniki sortowania i rozdzielania w BEUMER Group
W dobie ciągle rosnącego e-handlu dotrzymanie obietnic przez dostawcę ma szczególnie duże znaczenie. Klienci oczekują punktualnej dostawy zamówionego towaru, w odpowiedniej wersji i jakości oraz w wyznaczonym miejscu. Jeżeli wymogi te nie zostaną spełnione, klient może nie tylko zmienić dostawcę, lecz często podzieli się swoim niezadowoleniem na portalach społecznościowych. Warunkiem wysokiej niezawodności jest efektywna intralogistyka – od magazynowania poprzez sortowanie aż po transport. Musi być ona elastyczna, kompleksowa i umożliwiać wzrost wydajności. BEUMER Group wspiera operatorów handlu wysyłkowego kompetencją i wydajną techniką sortowania i transportu bliskiego.
 
Zakupy w Internecie stają się coraz bardziej popularne. Są one proste, szybkie i nieskomplikowane. Nabywcy cenią sobie przede wszystkim wygodę i elastyczność. Bowiem sklepy online nie są ograniczone stałymi godzinami otwarcia, za pośrednictwem komputera, tabletu czy też smartfona klient dokonuje zakupów o dowolnej porze i z każdego miejsca - musi mieć jedynie dostęp do sieci. Zamówione produkty może w spokoju przymierzyć w domu, a jeżeli mu się nie podobają, po prostu je odsyła. E-commerce stosuje się przede wszystkim do sprzedaży książek, nośników audio-wizualnych, odzieży i obuwia, elektroniki użytkowej, sprzętu elektrycznego lub komputerów.
 
W roku 2014 obroty niemieckich przedsiębiorstw z tej branży wyniosły prawie 66,5 mld euro. Tegoroczne prognozy sięgają nawet kwoty 90,5 mld. W skali światowej rynek ten wykazuje wskaźniki wzrostu rzędu 20% rocznie. Skutkiem tego jest jednak wzmożona walka konkurencyjna wśród operatorów handlu elektronicznego. Na rynku utrzymają się tylko ci, którzy są w stanie zaoferować w swoim segmencie najszerszy asortyment i wymaganą niezawodność dostaw. Ciągle rosną oczekiwania nabywców w zakresie nieograniczonej dostępności towarów po korzystnej cenie przy zapewnieniu szybkiej i prawidłowej dostawy.
 
Sprostać oczekiwaniom
Operatorzy handlu online, którzy pragną zachować trwałą konkurencyjność i pozyskać nowe docelowe grupy klientów, muszą stawić czoła nowym trendom. Należą do nich indywidualne czasy dostawy czy też dostawy typu same day delivery. Oznacza to, że klienta zamawia i otrzymuje towar jeszcze tego samego dnia. Opcja ta ma ostatecznie zrównać e-handel ze stopniem dostępności towarów lokalnych placówek handlowych. Ta szczególna forma wysyłki ekspresowej jest jednak dostępna jedynie w niektórych regionach, zależnie od siedziby sklepu online. Usługa ta jest oferowana w strukturach logistyki miejskiej dużych aglomeracji i jest droższa niższa zwykła dostawa. Nawet jeżeli temat ten dotyczy całej branży, tylko nielicznie operatorzy korzystają z tej formy wysyłki. Charakterystycznym aspektem dla branży e-commerce jest ponadto tzw. atomizacja przesyłek. Klient zamawia częściej – niekiedy kilka razy w ciągu dnia – jednakże coraz mniejsze ilości. Prowadzi to do coraz mniejszych, lecz częstszych przesyłek. Jest to wielkim wyzwaniem zarówno dla producentów systemów intralogistyki, jaki i dla logistyki wewnątrzzakładowej.
 
Decyduje odpowiednia intralogistyka
Generalnie technika przepływu materiału staje się coraz bardziej złożona, instalacje i systemy intralogistyczne muszą realizować coraz bardziej elastyczne zadania lub umożliwiać adaptację do zmieniających się warunków lokalnych. Dlatego też wymagane są procesy o najwyższej wydajności umożliwiające szybką wysyłkę paczek do klienta. Coraz większego znaczenia nabiera na przykład technologia tracking and tracing – identyfikacji i śledzenia ruchu przesyłek. Pozwala ona rejestrować drogę pokonywaną przez przesyłkę - klient wie zawsze, gdzie znajduje się jego paczka i kiedy może się jej spodziewać.
 
Sortowniki taśmowe poprzeczne BEUMER Group
Sortowniki taśmowe poprzeczne BEUMER Group
Aby umożliwić szybkie, niezawodne i sprawne sortowanie, rozdzielanie i kontrolę różnych towarów jak paczki, torebki i materiały wielkogabarytowe w dużych ilościach, BEUMER Group jako producent zintegrowanych systemów kompleksowo wspiera swoich klientów od projektowania aż po uruchomienie. Podstawę oferty stanowią wysokowydajne modułowe linie sortujące. Zapewniają one użytkownikowi przewagę nad konkurencją i odpowiednie przygotowanie na przyszły wzrost własnego handlu wysyłkowego.
 
Koncepcja systemu komisjonowania
BEUMER Group zrealizował już liczne projekty wspólnie z partnerami z branży intralogistyki. Do magazynowania pojemników lub kartonów na artykuły grupy A, B lub C nadają się magazyny wahadłowe typu shuttle o wydajności składowania i pobierania z magazynu rzędu ponad 10.000 jednostek na godzinę. Rozwiązania te sprawdziły się z powodzeniem w segmencie magazynowania drobnych części i nadają się szczególnie dla dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw składujących różne produkty. Połączenie między punktem przyjmowania towaru, magazynem wahadłowym, stanowiskami komisjonowania i punktem wysyłki towaru zapewnia sortownik taśmowy poprzeczny. Ta linia sortująca charakteryzuje się również wysoką wydajnością rozdzielania ponad 10.000 pojemników na godzinę. Oprócz dystrybucji pojemników i kartonów sortowniki taśmowe poprzeczne sprawdzają się idealnie w łagodnym sortowaniu produktów wszelkiego typu, niezależnie od rozmiaru, formy i struktury powierzchni. Dzięki tej charakterystyce spełniają one szczególne wymagania stawiane przez operatorów handlu wysyłkowego. Bezdotykowy transfer energii i danych redukuje do minimum nakład serwisowy przy sortowniku taśmowym poprzecznym BEUMER. Budowa modułowa pozwala na łatwą integrację tego sortownika w istniejącym budynku bez spadku wydajności.
 
Sortownik taśmowy poprzeczny składa się z szeregu przenośników taśmowych na kółkach. Są one rozmieszczone pod kątem 90 stopni do kierunku ruchu. Umożliwia to doprowadzanie i odprowadzanie towaru w kierunku ruchu w lewo lub w prawo. W tym celu produkty są przekazywane na przenośnik taśmowy poprzeczny z prędkością dostosowaną do prędkości sortownika i kąta doprowadzania towaru. Odwrotny proces odbywa się przy odprowadzaniu towaru: taśma transportowa przesuwa się w kierunku odprowadzania i transportowany materiał jest kierowany łagodnie do pozycji krańcowej.
 
Szczególny nacisk na zrównoważony rozwój
BEUMER Group wyposaża sortownik w moduły ze stanowiskami komisjonowania. Często instaluje się dodatkowe czujniki do wykrywania i korygowania ewentualnych błędów w celu podwyższenia dokładności sortowania. Gwarantuje to ciągle niezawodne i sprawne procesy sortowania. Pełne pojemniki trafiają automatycznie do stanowiska wysyłki towaru, niekompletne pojemniki są automatycznie odprowadzane z każdego modułu do magazynu wahadłowego, a puste pojemniki powracają na stanowisko przyjmowania towaru do ponownego napełnienia.
 
Sortownik BEUMER E Tray jest używany w centrach pocztowych i dystrybucyjnych
Sortownik BEUMER E Tray jest używany w centrach pocztowych i dystrybucyjnych
Dostawę od stanowiska wysyłki towaru do drzwi klienta przejmują zazwyczaj usługodawcy. Dysponują oni gęstą siecią dystrybucyjną z centrami sortowania, filiami i serwisem doręczeniowym. Ich linie są zazwyczaj przystosowane do obsługi tradycyjnych paczek. Znaczny wzrost liczby przesyłek przy jednoczesnym zmniejszeniu wielkości paczek sprawia, że szybko osiągają maksimum swej mocy przerobowej. Dochodzą tego coraz krótsze terminy dostaw i czasy sortowania. Aby sprostać wymogom e-handlu, operatorzy muszą zwiększyć swoją wydajność.
 
Od rozładunku ręcznego do maszynowego
Wydajność pracy w istniejących budynkach można podnieść poprzez zastąpienie ręcznego rozładunku towaru maszynowym rozładunkiem masowym z nadwozi wymiennych. Zapewnia to znacznie wyższą przepustowość dzienną. W tym celu BEUMER Group wprowadził na rynek pierwszą generację maszyn półautomatycznych - BEUMER Parcel Picker. Odciąża ona pracowników od ciężkiej pracy fizycznej przy jednoczesnym wzroście produktywności. Personel w przedsiębiorstwach z branży KEP rozładowuje wydajnie paczki i jednostki wysyłkowe o różnej wielkości i wadze z nadwozi wymiennych i przyczep. Wydajność rozładunku wzrasta wraz z mniejszą wielkością paczek.
 
Wydajna obróbka strumienia masowego wymaga automatycznego dozowania paczek. W tym celu BEUMER Group skonstruował dozownik o nazwie Automatic Parcel Singulator, który jest dostosowany do przerywanej pracy pętlowego urządzenia sortująco-przekazującego. Automatic Parcel Singulator ma kompaktową budowę, a jego wydajność jest dostosowana do tempa pracy linii przekazującej. Ponadto pracuje bardzo cicho i nie wymaga konserwacji. Typowe zastosowanie składa się z dwóch urządzeń BEUMER Parcel Picker zasilających jeden dozownik Automatic Parcel Singulator. Dozowanie jest kontrolowane przez czujnik obrazu. Prawidłowo dozowane paczki dostają się przez zwrotnicę do sortownika, a pozostałe przesyłki powracają do dozownika Automatic Parcel Singulator.
 
Thomas Wiesmann
Dyrektor sprzedaży techniki sortowania i rozdzielania w BEUMER Group
Foto: BEUMER Group 

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji