NAJBARDZIEj POPULARNE OFERTY

PARTNERZY BIZNESOWI

Lemarpol_Wozki_Widlowe_Sp__z_o_o_
„Lemarpol Wózki Widłowe” Sp. z o.o. jest firmą rodzinną tylko i wyłącznie z polskim kapitałem. Na rynku wózków widłowych, przez ponad 20 lat istnienia, wypracowaliśmy sobie mocną pozycję dzięki fachowej obsłudze naszych klientów oraz kompleksowej...

Tam, gdzie wózki widłowe tankują słońce

Fronius
Tam, gdzie wózki widłowe tankują słońce
Tam, gdzie wózki widłowe tankują słońce

Logistyka artykułów spożywczych przeżywa swój przełom: rosnące spektrum asortymentu, zwiększanie zastosowania transporterów wielorazowego użytku, coraz częściej organizowane promocje i wahania koniunktury oraz rosnąca redukcja stanu w handlu stawia branżę przed dużymi wyzwaniami i wciąż żąda nowych, innowacyjnych koncepcji. Dlatego coraz większa liczba producentów i sprzedawców artykułów spożywczych powierza odpowiedzialność za swój łańcuch dostaw w ręce usługodawców logistycznych, wyspecjalizowanych w magazynowaniu i transporcie produktów spożywczych — tak jak firma Schachinger Logistik Holding GmbH.

Austriacka firma rodzinna oferuje kompleksowe rozwiązania logistyczne dostosowane do tej właśnie branży — pod nazwą „Schachinger marken & frische” także dla przemysłu spożywczego. Usługodawca zapewnia prawidłowy klimat podczas transportu i magazynowania towarów chłodzonych (od dwóch do sześciu stopni Celsjusza) oraz termizowanych (od dziesięciu do osiemnastu stopni Celsjusza) — bez żadnej przerwy, od momentu produkcji, przez przechowywanie i konsygnację, aż do wysyłki do sprzedawcy. W mieście Stockerau, leżącym niedaleko Wiednia, firma Schachinger posiada supernowoczesne centrum logistyczne o powierzchni ok. 17 tysięcy metrów kwadratowych, w którym możliwe jest magazynowanie 25 tysięcy palet w dwóch strefach temperatur. Stąd firma zaopatruje klientów na terenie całej Austrii i Europy Środkowo-Wschodniej.

Ekologiczność i oszczędność dzięki energii słonecznej
Zrównoważony rozwój odgrywa ważną rolę w firmie Schachinger — także w Stockerau: centrum logistyczne, jak wszystkie inne siedziby przedsiębiorstwa, jest w 100 procentach zasilane certyfikowanym prądem ekologicznym (zgodnie z dyrektywą UZ46). Pochodzi on m.in. z instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na dachu budynku. Instalacja ma moc 1000 kWp (kilowatopików) i rocznie dostarcza około milion kilowatogodzin — ponad połowę całkowitego zapotrzebowania budynku.

160503_Fronius_PC_Schachinger_Stockerau_07l.jpg
160503_Fronius_PC_Schachinger_Stockerau_07l.jpg

Willi Breitenfellner, Facility Manager i kierownik działu zaopatrzenia w firmie Schachinger: „Jest to opłacalne nie tylko z ekologicznego, ale też i z ekonomicznego punktu widzenia”. Ostatecznie, rząd austriacki nie tylko promuje inwestowanie w fotowoltaikę, ale też wypłaca wynagrodzenie za każdą kilowatogodzinę, która zasila sieć publiczną, w celu zachęcania do rozbudowy instalacji wytwarzających energie ze źródeł odnawialnych. Breitenfellner: „Gdy po upływie 13 lat skończy się okres dofinansowania, będziemy przesyłać energię do naszej rozdzielni i w ten sposób oszczędzać na kosztach prądu”.

Serce instalacji, obejmującej łącznie 3830 modułów solarnych, tworzy 35 falowników firmy Fronius. Wydajne i niezawodne urządzenia przekształcają prąd stały wygenerowany w modułach na prąd przemienny. Przekonują one do siebie przemyślanym, inteligentnym designem i seryjnie zintegrowanym pakietem komunikacyjnym All-In-One. Zaprojektowany przez firmę Fronius system SnapINverter umożliwia montaż bez ponoszenia dużych nakładów czasowych i kosztów oraz jego uruchomienie i ułatwia konserwację. 30 falowników typu Fronius Eco o mocy 27 kW każdy i 5 falowników Fronius Symo o mocy 17,5 kW każdy optymalnie dostosowuje moc do modułów solarnych. Urządzenia są montowane na zewnątrz pod zadaszeniem. Breitenfellner: „Dzięki stopniowi ochrony IP 66 bez problemu wytrzymują warunki zewnętrzne”.

Wydajny proces ładowania obniża zużycie prądu
Także we wnętrzu centrum logistycznego innowacyjne rozwiązania firmy Fronius zapewniają większą wydajność energetyczną: Flota urządzeń do transportu poziomego o napędzie elektrycznym użytkowana przez firmę Schachinger jest wyposażona w nowe systemy ładowania akumulatorów serii Selectiva produkcji austriackiego lidera w dziedzinie technologii. Samodzielnie zaprojektowany proces ładowania Ri, minimalizujący przeładowywanie, a przez to szkodliwe rozgrzewanie akumulatorów napędowych, zapewnia szczególnie łagodne i oszczędne ładowanie. „Ma to dla nas dwie istotne zalety”, opowiada Breitenfellner: „Zapotrzebowanie na energię jest wyraźnie niższe i nie trzeba tak często wymieniać akumulatorów”. Proces ładowania Ri dostosowuje się do danych wymogów akumulatora, zależnie od jego wieku, temperatury i stanu naładowania. Każdy cykl ładowania jest unikatowy i posiada indywidualną charakterystykę. To czyni go szczególnie wydajnym.

160503_Fronius_PC_Schachinger_Stockerau_04l.jpg
160503_Fronius_PC_Schachinger_Stockerau_04l.jpg

30 urządzeń do transportu poziomego firmy Jungheinrich, użytkowanych w firmie Schachinger w ramach umowy Full-Service, wyposażono w akumulatory zamienne — firma pracuje w końcu w systemie dwuzmianowym i wózki widłowe muszą być dyspozycyjne niemal 24 godziny na dobę. Dzięki technologii ładowania akumulatorów firmy Fronius nie jest to problemem. Breitenfellner: „Urządzenia elastycznie ładują wszystkie akumulatory napędowe o napięciu nawet 80 V. Dzięki wskazaniom diod LED umieszczonym na każdym urządzeniu, nasi pracownicy natychmiast widzą, który akumulator jest całkowicie naładowany i już ostygł”. To nie tylko wydłuża czas pracy danego urządzenia do transportu poziomego, ale obniża też nakłady na konserwację akumulatorów. Breitenfellner: „Dawniej, nawet w sytuacji, gdy w naszej umowie leasingowej była ujęta usługa serwisowa, każda awaria kosztowała nas dużo czasu i nerwów”.

Jakość i kompetencja — wszystko z jednej ręki
Kierownik Obiektu i Kierownik Działu Zaopatrzenia jest zachwycony kompleksową koncepcją optymalizacji zaprezentowaną przez firmę Fronius: „Dzięki temu otrzymujemy rozwiązania skrojone na naszą miarę w dziedzinie fotowoltaiki i technologii ładowania akumulatorów”. Ponieważ firma Fronius na obu polach dysponuje odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem, Breitenfellner jest pewien, że pozwoli to osiągnąć znaczącą synergię. Poza tym firma ma kompetentnego partnera, do którego może się zwrócić w każdej chwili. „W razie potrzeby eksperci mogą szybko przybyć na miejsce, aby służyć nam swoją pomocą”. Firma Schachinger dzięki firmie Fronius uczyniła istotny krok w stronę logistyki wydajnej i niezależnej energetycznie oraz przestrzegającej zasad zrównoważonego rozwoju — jest to model, z którego w przyszłości mogą też skorzystać inne siedziby firmy: Breitenfellner: „W przypadku wszystkich przyszłych przetargów na urządzenia do transportu poziomego, systemy ładowania akumulatorów typu Selectiva firmy Fronius będą absolutnym warunkiem podstawowym”. Z pewnością znajdą się też miejsca na montaż nowych instalacji fotowoltaicznych.

Źródło: Fronius
Foto: Fronius

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 04-2021EMIL - 04-2021EMIL - 03-2021EMIL - 03-2021EMIL - 02-2021EMIL - 02-2021EMIL - 01-2021EMIL - 01-2021Zobacz więcej publikacji