Samodzielna instalacja monitoringu pojazdu

Gannet Guard Systems
24 lutego 2017
Samodzielna instalacja monitoringu pojazdu
ganfleet_protector
Nie wszystkie systemy monitoringu GPS to skomplikowane rozwiązania, których montaż w samochodzie wymaga inżynierskiej wiedzy lub sprawności MacGyvera. Są takie, które da się zainstalować samodzielnie i to w maksymalnie kwadrans.
 
Z technicznego punktu widzenia do monitorowania pojazdów można wykorzystywać telefon z odpowiednią aplikacją, moduł wpinany w gniazdo diagnostyczne OBD lub urządzenie na stałe umieszczane w samochodzie. Dwa ostatnie mają tę przewagę nad aplikacjami mobilnymi, że gwarantują ciągłość działania, stabilność transmisji danych oraz większą liczbę danych. Urządzania montowane trwale zapewniają ponadto dyskrecję i pozwalają uniknąć ingerencji ze strony użytkowników. Co ciekawe, instalacja nie zawsze wymaga wizyty w serwisie.  – Są moduły, których założenia z powodzeniem może się podjąć każdy kierowca. Zostały zaprojektowane tak, by były jak najprostsze w obsłudze i nie sprawiały problemu nawet mniej doświadczonym majsterkowiczom. By zainstalować urządzenia w pojeździe wystarczą podstawowe zdolności manualne oraz krótka instrukcja – przekonuje Dariusz Kwakszys IT Manager w Gannet Guard Systems.
 
Przykładem jest GanFleet Light. Aby działał, konieczne jest podłączenie go do zasilania pojazdu. Odbywa się to przy pomocy specjalnego okablowania oraz złącza bezpiecznika samochodowego (skrzynki bezpieczników w większości aut osobowych znajdują się z przodu po lewej stronie kierownicy, w dolnej części deski rozdzielczej oraz z tyłu po prawej lub lewej stronie bagażnika). Do zestawu dołączony jest drugi przewód, tzw. masa, z końcówką oczkową, która pozwala na umieszczenie go w dowolnym miejscu np. pod łebkiem śruby będącej elementem karoserii. Najlepszą lokalizacją na instalację urządzenia jest powierzchnia pod deską rozdzielczą w całej jej długości lub na podszybiu. Inne miejsca to: schowek z przodu po stronie pasażera, przestrzeń pasażerska pod wspornikami powyżej powierzchni na nogi oraz bagażnik (w jego przypadku należy wziąć pod uwagę, że sygnały przenikają bagażnik głównie przez tylną szybę i fotele).
 
GanFleet_Light
GanFleet_Light
Moduł GPS powinien być trwale przymocowany do stałych części pojazdu, aby podczas użytkowania nie przemieszczał się. Warto również pamiętać o tym, że wiele tego typu urządzeń nie jest odpornych na warunki atmosferyczne. Jeśli kierowca zechce umieścić moduł w miejscu narażonym na kurz, zabrudzenia, wodę itp., powinien zaopatrzyć się w dodatkową obudowę. – Moduły działają zazwyczaj w dwóch pasmach: częstotliwości GSM i GPS i dlatego nie mogą być chowane w szczelnie zakrytych metalowych przestrzeniach karoserii z uwagi na możliwe występowanie zakłóceń lub braki zasięgu szczególnie pasma GPS – zauważa Dariusz Kwakszys. Samo urządzenie montuje się za pomocą śrub dołączanych do zestawu, opasek zaciskowych lub taśmy klejącej.
 
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku GanFleet Protector. Ma on własne, niezależne zasilanie bateryjne (które w zależności od wersji pracuje do 3 lub do 5 lat) i w związku z tym nie wymaga ingerencji w układ zasilania pojazdu, co czyni montaż jeszcze prostszym. Moduł wystarczy aktywować podłączając baterię, składając obudowę i przechodząc nieskomplikowany proces weryfikacji w systemie. Dzięki wykorzystaniu analizy sygnałów sieci komórkowej, GanFleet Protector pozwala określić przybliżoną pozycję pojazdu nawet wtedy, gdy znajduje się on w garażu podziemnym. A ponieważ system współpracuje z czterema głównymi operatorami GSM w Polsce (Orange, Plus, T-Mobile, Play), ryzyko znalezienia się poza zasięgiem jest niewielkie. Co istotne – produkt działa w całej Europie bez ograniczeń (ma wbudowaną kartę SIM).
 
Źródło: Gannet Guard Systems
Foto: Gannet Guard Systems

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji