Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna w Exide Technologies w Portugalii

Exide Technologies
26 maja 2021
Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna w Exide Technologies w Portugalii
Fot. Exide
Photovoltaic_Plant_Exide_Castanheira_birdview

Exide Technologies (www.exidegroup.com), wiodący dostawca rozwiązań w zakresie magazynowania energii, w swojej portugalskiej fabryce akumulatorów w Castanheira do Ribatejo, uruchomił – we współpracy z firmą EDP – nowoczesną instalację fotowoltaiczną. Instalacja jest połączona z bankiem energii, zbudowanym z wysoce wydajnych baterii Sonnenschein A600, wykonanych w technologii żelowej. Ta kombinacja umożliwia większą kontrolę nad energią i jej wydajniejsze zużywanie. Nie jest to pierwsza tego typu inwestycja Exide Technologies. W ubiegłym roku firma wdrożyła podobne rozwiązanie w portugalskim centrum recyklingu w Azambuja. Obie portugalskie instalacje słoneczne Exide mają łączną pojemność 4,5 MWp i pozwalają na zmniejszenie emisji CO2 o 20%.

Jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Europie
Instalacja fotowoltaiczna w fabryce Exide jest dobrym przykładem dla producentów, którzy chcą ograniczyć zużycie energii elektrycznej, zredukować związane z tym koszty oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Energia słoneczna jest źródłem odnawialnym i ekonomicznym. Zmagazynowana energia słoneczna może być wykorzystywana w nocy oraz w okresach mniejszego nasłonecznienia, co jeszcze bardziej wpływa na redukcję kosztów i zmniejsza zależność od sieci energetycznej. Jest to jedna z największych w Europie samodzielnych instalacji wspieranych przez system BESS (battery energy storage system) i pokazuje potencjał tego typu rozwiązań na szeroką skalę.

Obie instalacje wykorzystują łącznie ok. 11 250 paneli fotowoltaicznych i 70 inwertorów, które mogą wyprodukować ilość energii wystarczającą do zaopatrzenia 1 500 gospodarstw domowych. Instalacja w fabryce w Castanheira pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla o 23%, a w centrum recyklingowym w Azambuja o 19%. Oba przedsięwzięcia zostały zaprojektowane i zainstalowane przez firmę EDP, w ścisłej współpracy z Exide, który opracował moduł magazynowania energii. Bank baterii Sonnenschein Gel może zmagazynować 500 kWh energii.

_castanheira_battery_room
Fot. Exide
_castanheira_battery_room
Wydajne magazynowanie energii
Produkowana w europejskich fabrykach Exide bateria żelowa Sonnenschein A600 potwierdziła na przestrzeni dekad swoją jakość i wydajność w wielu złożonych, wielkoformatowych instalacjach sieciowych. Bateria gwarantuje niezawodność i zdolność do pracy w najtrudniejszych warunkach. Zastosowanie oryginalnej technologii żelowej zapewnia bezobsługowość i najwyższe bezpieczeństwo użytkowania. Bateria wykorzystuje cylindryczny kształt płyt, cechuje ją długa żywotność i odporność na głębokie rozładowanie. Nadaje się w pełni do recyklingu, dzięki czemu jest najlepszym wyborem dla przedsiębiorców mających na uwadze dobro środowiska naturalnego.

Nasza instalacja fotowoltaiczna w Castanheira jest jedną z największych instalacji tego typu. Pokazuje, co można osiągnąć, łącząc wykorzystanie energii słonecznej z wysoce wydajną technologią w zakresie magazynowania energii. Chciałbym serdecznie podziękować zespołom z Exide Technologies i EDP, które pracowały nad tym projektem – powiedział Stefan Stübing, CEO i prezes Exide Technologies. – W przyszłości coraz więcej firm będzie polegało na zmagazynowanej energii, pochodzącej z własnej produkcji. Z przyjemnością możemy stwierdzić, że stoimy na czele tego trendu, a nasza bateria Sonnenschein A600 Gel jest niezawodna w tym zastosowaniu – dodaje Stefan Stübing.

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji