Rynek powierzchni magazynowych wychodzi na prostą

10 lutego 2012
Rynek powierzchni magazynowych wychodzi na prostą
Rynek powierzchni magazynowych wychodzi na prostą

Podobnie jak w ubiegłych latach, najważniejszymi najemcami powierzchni magazynowych w Polsce byli operatorzy logistyczni. W 2011 roku firmy z tej branży wynajęły ponad 468 tys. m kw., co stanowiło 28% rynku. Istotnym graczem były również przedsiębiorstwa branży elektronicznej, które wynajęły w ubiegłym roku 271 tys. m kw. Duże zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe zgłaszała również branża spożywcza (176 tys. m kw.) oraz sieci handlowe (169 tys. m kw.).

Bardzo pozytywnym symptomem, świadczącym o powrocie rynku magazynowego na ścieżkę intensywnego rozwoju był fakt, że znów budowano wiele nowych obiektów. W roku 2011 podaż powierzchni magazynowej w Polsce powiększyła się o 371 tys. m kw. Co ważne, deweloperzy powrócili do inwestycji spekulacyjnych, które praktycznie zanikły na rynku po kryzysowym 2009 roku. Choć w 2011 roku projekty bez wcześniejszego zabezpieczenia umową najmu były prowadzone na niewielką skalę, to sam fakt ich ponownego pojawienia się jest dowodem na to, że deweloperzy zaczęli z pewnym optymizmem patrzeć w przyszłość.

Na koniec 2011 roku na etapie budowy znajdowały się magazyny o łącznej powierzchni 354 tys. m kw., czyli niemal tyle, co wybudowano w całym 2011 roku. Ta wielkość pozwala już dziś prognozować, że również w 2012 roku rynek wzbogaci się o znaczącą ilość nowej powierzchni. Mimo rosnącej liczby nowych inwestycji, ilość dostępnej powierzchni w Polsce malała. Pod koniec 2011 roku potencjalni najemcy mogli wybierać pośród 754 tys. m kw. powierzchni magazynowej dostępnej od zaraz. Wskaźnik dostępnej powierzchni wyniósł 11,5%. Dla porównania, pod koniec 2010 roku w Polsce niewynajęte pozostawało prawie 1 mln m kw. a wskaźnik pustostanów wynosił 15%.

W odniesieniu do czynszów, po serii lekkich wahań ich poziomu, końcówka roku 2011 przyniosła stabilizację. Na korzystne stawki mogli w dalszym ciągu liczyć najemcy decydujący się na lokalizacje ze sporą ilością pustostanów. Rozpiętość czynszów efektywnych w Polsce była spora i wahała się od 2,10 euro/m kw./miesiąc w niektórych lokalizacjach w rejonie Piotrkowa do 5,30 euro/m kw./miesiąc w granicach Warszawy. Jeśli utrzyma się obecnie obserwowany wzrost popytu na powierzchnie magazynowe a ilość dostępnej powierzchni będzie maleć, to w 2012 roku należy spodziewać się tendencji do zwyżki czynszów. Będzie to szczególnie widoczne w lokalizacjach z najmniejszą ilością wolnej powierzchni (Kraków, Poznań, Górny Śląsk).


Warto zwrócić uwagę na rozwój regionalnych rynków. Choć najważniejsze regiony magazynowe w Polsce to wciąż Warszawa i jej okolice oraz Górny Śląsk, to ich dominacja w najbliższych latach nie powinna być już tak wyraźna. Rozwój sieci autostrad będzie np. zwiększać znaczenie Polski Centralnej. Rozwijać się też będą z pewnością pozostałe rynki: Wrocław, Poznań i Kraków.

Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych firmy Jones Lang LaSalle, komentuje wnioski raportu „2011: Rynek powierzchni magazynowych w Polsce”: „Zarówno najemcy, jak i deweloperzy będą dobrze wspominać poprzedni rok. Rekordowa wielkość popytu i znacząca ilość budowanych i planowanych inwestycji pozwoliły wyjść z marazmu, który był widoczny na rynku od 2009 roku. Te wskaźniki są również dobrym prognostykiem na rok 2012. Jedyne poważne zagrożenie to niepewna sytuacja w Unii Europejskiej. Jeśli Polska przejdzie suchą stopą przez europejską recesję, to rynek magazynowy powinien mieć przed sobą dobry rok.”

Ada Taraszewska
Marketing Coordinator
Jones Lang LaSalle

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji