Polecamy

Przewaga plastikowej palety

Georg Utz
13 lutego 2018
Przewaga plastikowej palety
Palety z tworzywa w dowolnym kolorze, fot Georg Utz
Do niedawna w Polsce paleta drewniana była standardem, którego nikt nie chciał zmieniać. Dziś plastikowe palety są coraz częściej stosowane np. w przemyśle spożywczym, w strefach czystych, czy w farmacji. Palety z tworzywa są popularne w magazynach automatycznych i centrach dystrybucyjnych, gdzie nie można sobie pozwolić na przestoje linii transportowych, na skutek defektu palety. Doceniana jest ich trwałość, łatwość czyszczenia i dezynfekcji oraz niemal nieograniczona możliwość wykorzystania. Rynek palet z tworzywa dynamicznie się rozwija, dlatego warto przyjrzeć się jego ofercie, tak aby jak najlepiej dopasować produkt do swoich potrzeb.
 
Oferta palet plastikowych jest dziś bardzo szeroka, zarówno pod względem wymiarów (Euro 1200x800 mm, ISO 1200x1000 mm oraz półpalety 800x600 mm), jak też koloru, który można już w przypadku większych wolumenów dopasować do barw firmowych czy innych potrzeb klienta. W ofercie producentów są rozwiązania przewidziane zarówno do przemysłowego wykorzystania, jak również różne wersje palet higienicznych oraz palety H1, z których chętnie korzysta branża spożywcza. Palety dostępne są na 3 płozach lub 9 stopach, a także w wielu wersjach górnej powierzchni zapewniającej zabezpieczenie przed ześlizgnięciem się transportowanego lub składowanego materiału. Dzięki wzmocnieniu w metalowe profile (opcja dwóch, trzech lub pięciu profili) palety mogą być wykorzystywane pod bardzo duże obciążenia oraz do regałów wysokiego składowania. Mogą być one dodatkowo wyposażone w okładzinę antypoślizgową oraz oznakowane logiem klienta lub dowolnym systemem identyfikacji.
Dzięki informatyzacji, nowoczesnym systemom magazynowym i nowym technologiom pojawiła się możliwość dokładnego monitorowania obiegu palet. Producenci są w stanie już na etapie produkcji umieścić wewnątrz palety znacznik elektroniczny do kontroli ich przepływu. Dzięki temu są one dalej w 100 % higieniczne, a ich transport bezpieczny i w pełni monitorowany.
 
Ważne przeznaczenie
Aby jak najlepiej dopasować palety, należy znać ich przeznaczenie. Palety mogą być wykorzystywane do magazynowania, na regałach wysokiego składowania lub do transportu. Dla branży spożywczej szczególnie zalecane są palety higieniczne o całkowicie zamkniętej powierzchni, bez zewnętrznego ożebrowania z dopuszczeniem  do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Są łatwe w utrzymaniu czystości i eliminowaniu drobnoustrojów i bakterii. Bez przeszkód można je myć i dezynfekować, a przez to skutecznie eliminować ryzyko pojawienia się pleśni. Do strefy czystej, o dużym reżimie sanitarnym, najbardziej odpowiednie są palety higieniczne o gładkiej powierzchni, w kolorze białym.
 
Paleta H1, fot Georg Utz
Paleta H1, fot Georg Utz
Kolejnym rozwiązaniem jest paleta H1 o wymiarach Euro (1200x800x150 mm) dedykowana branży przetwórstwa spożywczego. Posiada certyfikat GS1 uprawniający do wykorzystania do składowania produktów żywnościowych, takich jak mięso czy warzywa. Wykonana z wysokiej jakości polietylenu HDPE, odpornego na temperatury w zakresie od -40°C do +70°C. Dolna cześć płóz ma konstrukcję zamkniętą, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w warunkach o specjalnych wymaganiach sanitarnych. Dodatkowo, zastosowane na powierzchni palety perforacje umożliwiają cyrkulację powietrza podczas procesu chłodzenia produktów żywnościowych. Krawędź antypoślizgowa zapewnia stabilne ustawienie i bezpieczne przenoszenie w ramach dynamicznych czynności roboczych. H1 jest kompatybilna z półpaletą H2 i wszystkimi znormalizowanymi formatami pojemników w przemyśle spożywczym.

paletyw magazynie-1
paletyw magazynie-1
Na regały wysokiego składowania natomiast, zalecane jest zastosowanie palety wzmocnionej, dzięki której osiągnie ona nośność co najmniej 1 tony i będzie bardziej stabilna.
 
Istnieją również rozwiązania uniwersalne, wśród których dobrym przykładem jest paleta UPAL-I produkcji Georg Utz, w bardzo atrakcyjnej cenie. Jest to lekka paleta dystrybucyjna, występująca w dwóch wymiarach (Euro 1200x800 mm lub ISO 1200x1000), przeznaczona do obciążeń statycznych do 6000 kg, którą w każdej chwili, jeśli pojawi taka potrzeba, można uzbroić w metalowe profile i wykorzystać do regałów wysokiego składowania. Paleta została skonstruowana w taki sposób, że przesuwa się całkowicie bezgłośnie na pasach taśmociągu albo w prowadnicach przenośnika. Konstrukcja palety zapewnia długi cykl życia – nie ściera się, a przenośniki nie wymagają częstego czyszczenia. Występuje w dwóch opcjach – z powierzchnią gładką lub ze specjalnym rantem. Opcjonalnie istnieje również możliwość zastosowania korków antypoślizgowych na górnej lub/i dolnej powierzchni palety (opcja). Producenci palet, oprócz standardowych rozwiązań realizują też zlecenia pod specjalne potrzeby swoich klientów, co mianowicie oznacza, możliwość skonstruowania specjalnych mieszanek surowca, które sprawdzą się np. w bardzo trudnych warunkach i niskiej temperaturze.
 
W pierwszej chwili zakup plastikowych produktów stereotypowo kojarzy się z wyższą ceną i co za tym idzie - bardziej kosztowną inwestycją. Warto jednak wiedzieć, że żywotność palety plastikowej to minimum 10 lat, podczas gdy drewnianej odpowiedniczki rzadko osiąga bez napraw jeden rok. Testy użytkowania palet pokazują, że ze względu na potrzebę częstych napraw, koszt użytkowania palety drewnia­nej już po pierwszym roku zrównuje się z ceną zakupu palety z tworzy­wa sztucznego. Korzystając z plastikowych odpowiedników zyskujemy produkt posiadający stałą tarę, który będzie bardziej higieniczny w użyciu, a w codziennej eksploatacji przysporzy mniej problemów.
 
Georg Utz
Foto: Georg Utz

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji