Polecamy

Prologis Podsumowuje Trzeci Kwartał w Europie Środkowo-Wschodniej

27 października 2014
Prologis Podsumowuje Trzeci Kwartał w Europie Środkowo-Wschodniej
Prologis Podsumowuje Trzeci Kwartał w Europie Środkowo-Wschodniej

Prologis, Inc., globalny lider nieruchomości dystrybucyjnych, podsumował wyniki działalności w trzecim kwartale 2014 roku w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE).

Wynajem powierzchni
W Europie Środkowo-Wschodniej Prologis wynajął ponad 387 000 metrów kwadratowych, o 57 procent więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Transakcje zawarte w Polsce stanowiły ponad 38 procent wszystkich umów najmu podpisanych przez dewelopera w regionie. Firma podpisała nowe umowy najmu obejmujące 178 000 metrów kwadratowych i przedłużyła umowy o łącznej powierzchni 173 000 metrów kwadratowych. Pozostałą część stanowiły umowy krótkoterminowe. Współczynnik wolnej powierzchni znajdującej się w portfolio Prologis CEE wyniósł 7,7 procent na koniec trzeciego kwartału.

Zakupy i Inwestycje
W trzecim kwartale Prologis nabył 25 budynków o łącznej powierzchni ponad 324 000 metrów kwadratowych w Polsce, Słowacji, Czechach i na Węgrzech. Obiekty logistyczne zostały zakupione po cenie niższej od kosztów odtworzenia.

Ponadto w tym czasie spółka ukończyła budowę czterech budynków o łącznej powierzchni 70 500 metrów kwadratowych we Wrocławiu, Szczecinie i Bratysławie, w tym swój pierwszy magazyn typu SBU oferujący małe moduły biznesowe. Obiekt o powierzchni 18 200 metrów kwadratowych, położony w Prologis Park Wrocław III, jest już wynajęty w 75 procentach.

Pod koniec września Prologis ogłosił także, że na terenie niedawno zakupionego Prologis Park Prague-Airport wybuduje obiekt typu build-to-suit (BTS) o powierzchni 31 190 metrów kwadratowych dla firmy ČERVA. W parku powstaje już obiekt spekulacyjny o powierzchni 30 000 metrów kwadratowych.


„Nasza aktywność w trzecim kwartale odzwierciedla powrót dobrej koniunktury na rynkach praskim, poznańskim i wrocławskim. Jednak nie w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej ożywienie przebiega równomiernie i na większości rynków nie odnotowujemy jeszcze wzrostu stawek czynszu.” – powiedział Ben Bannatyne, Prologis Managing Director na Europę Środkowo-Wschodnią. „ W obecnej sytuacji gospodarczej i przy rosnących możliwościach inwestycyjnych w regionie, nasze zespoły wyłuskują najlepsze inwestycje, gwarantując nam tym samym przewagę konkurencyjną”.

Działając aktywnie w pięciu krajach w regionie (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja i Rumunia) z portfolio
4,1 miliona metrów kwadratowych, Prologis jest największym właścicielem i zarządcą obiektów dystrybucyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (stan na 30 września 2014 roku).

Źródło: Prologis
Foto: Prologis Park Wroclaw III DC1

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji