Polecamy

Inwestorzy z RPA w Europie Środkowo – Wschodniej

16 maja 2016
Inwestorzy z RPA w Europie Środkowo – Wschodniej
Inwestorzy z RPA w Europie Środkowo – Wschodniej

Według JLL, w ciągu ostatnich 12 miesięcy inwestorzy z Republiki Południowej Afryki mocno zaznaczyli swoją obecność na rynkach nieruchomości w Europie Środkowo – Wschodniej (CEE). Rosnącej aktywności kapitału z RPA sprzyjają atrakcyjne poziomy stóp kapitalizacji oraz niskie stopy procentowe w regionie.

W związku ze spadkiem wartości waluty oraz rosnącym ryzykiem na rynku południowoafrykańskim, fundusze typu REIT i firmy nieruchomościowe z RPA – dotychczas koncentrujące się na inwestycjach w rodzimym kraju - szukają możliwości dywersyfikacji portfela i przyglądają się Europie Środkowo – Wschodniej.

„Atrakcyjne profile ryzyka/zysku, mniejsza konkurencja oraz niższe koszty finansowania oferowane przez rynki CEE sprawiły, że region ten stał się atrakcyjną lokalizacją dla zagranicznego kapitału. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii panuje niezwykle duża konkurencja o flagowe obiekty, a w Republice Południowej Afryki koszty finansowania dłużnego są obecnie wyższe niż stopy kapitalizacji dla projektów typu prime”, informuje Craig Smith, Dyrektor, Dział Rynków Kapitałowych Afryki Subsaharyjskiej w JLL. 

Szczególnym zainteresowaniem kapitału południowoafrykańskiego cieszą się nieruchomości handlowe. Przykładem jest fundusz NEPI, aktywny w Rumunii od 2008 r., który rozszerzył swoją działalność na inne kraje CEE. Południowoafrykański REIT Hyprop niedawno zadebiutował w Serbii i Czarnogórze jako część przedsięwzięcia typu joint venture z Homestead, utworzonego w celu zakupu dwóch galerii handlowych Delta City za 202,7 mln euro. To największa transakcja kupna obiektu w Europie Południowo – Wschodniej (SEE) w ostatnich pięciu latach. W ciągu ostatnich 24 miesięcy na rynki Europy Środkowo – Wschodniej weszli również tacy inwestorzy jak. Atterbury Europe, Rockcastle, Redefine Properties, Accelerate i Tower.


W ostatnim czasie wzrosła aktywność kapitału z RPA również na rynku nieruchomości w Polsce. Przykładem jest tegoroczna spektakularna transakcja pomiędzy Redefine Properties a Echo Investment.

Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce, komentuje: „Polska jako stabilny, duży rynek oferujący szereg ciekawych produktów inwestycyjnych, jest naturalnym kierunkiem ekspansji dla południowoafrykańskiego kapitału. W 2015 r. bardzo aktywny był u nas fundusz Rockcastle, który przejął Karolinkę w Opolu, Pogorię w Dąbrowie Górniczej, Platan w Zabrzu czy Solaris w Opolu. Z kolei w tym roku Redefine Properties kupił 75% udziałów w portfelu nieruchomości komercyjnych Echo Investment w Polsce, obejmującym centra handlowe takie jak Amber w Kaliszu, Galaxy w Szczecinie, Galeria Echo w Kielcach, Galeria Olimpia w Bełchatowie, Outlet Park Szczecin, Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu, CH Echo w Przemyślu oraz Bełchatowie, Galeria Sudecka w Jeleniej Górze, Galeria Veneda w Łomży oraz biurowce - A4 Business Park w Katowicach, Astra Park w Kielcach, Malta Office Park w Poznaniu, Oxygen w Szczecinie, Park Rozwoju w Warszawie i West Gate we Wrocławiu. Jest to historycznie największa transakcja sprzedaży portfela nieruchomości generujących dochód w Europie Środkowej. W jej efekcie do Polski wchodzi długofalowy inwestor, a właśnie tacy są kluczowi dla dalszego rozwoju naszego rynku nieruchomości”.

Źródło: JLL
Foto: JLL

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji