Prawo wyboru

Andrzej Szymkiewicz
2 września 2020
Prawo wyboru
Fot. ZPE UIC
Palety UIC-EUR
Wydarzenia, których początkiem było wypowiedzenie w 2012 r. licencji na znak towarowy EUR dla European Pallet Association (EPAL) na rynku europalet w tzw. poolu białych palet, spowodowały ze strony tej organizacji szereg posunięć, które spotkały się z niezrozumieniem i wywołały niepewność na rynku. Sprawa dotyczyła wymienności palet w łańcuchu dostaw. Praktyka, która stosowana była od lat, stała się dość ryzykowna w obliczu braku takiej wymiany.

Testowanie rynku trwało blisko dwa lata. 23 października 2014 r. osiągnięto porozumienie, na mocy którego europalety ze znakami EPAL i UIC są oficjalnie wymienialne w skali 1:1 we wszystkich obszarach obrotu. To dla rynku wiele znaczyło – bezproblemowa wymiana znacznie usprawniała pracę w magazynach i centrach dystrybucyjnych. Użytkownicy odetchnęli – wszak to nie oni są stronami konfliktu, który jednak ma wpływ na ich pracę. Wymienność palet to dla rynku podstawowy aspekt operacyjny, pozwalający na utrzymanie płynnych przepływów paletowych w magazynach i centrach dystrybucyjnych.
1 marca 2017 r. EPAL ogłosił, że z dniem 1 maja 2017 r. rozwiązuje porozumienie o wymienialności palet zawarte z UIC w 2014 r. Uzasadnieniem była zła jakość palet UIC. Można będzie jednak wymieniać europalety do końca grudnia 2021 r., o czym EPAL poinformował w tym samym komunikacie.

Na reakcję nie trzeba było czekać, bo 6 marca 2017 r. UIC zakwestionowało jednostronne zerwanie umowy, odrzucając zarzuty złej jakości europalet ze znakiem UIC EUR. W komunikacie podkreślono, że jakość palet i ich bezpieczeństwo w stosowaniu są dla UIC priorytetami i organizacja walczy z fałszerzami palet ze znakiem EUR.

Oświadczenia wydane przez UIC oraz EPAL uspokoiły rynek paletowy, w szczególności użytkowników palet, którzy nie chcieli być uwikłani w spór pomiędzy organizacjami paletowymi, który tak naprawdę bezpośrednio tych użytkowników nie dotyczy. Priorytetem dla nich jest bezpieczeństwo w użytkowaniu palet oraz ich maksymalna żywotność w coraz bardziej skomplikowanych łańcuchach dostaw i procesach logistycznych z tym związanych.

Możliwość wymienialności palet produkowanych według jedynych norm gwarantujących bezpieczeństwo w łańcuchach dostaw jest rozwiązaniem nie tylko efektywnym, lecz także obniżającym koszty gospodarki paletowej, co nie jest bez znaczenia dla obsługi operacyjnej.
Paleta UIC-EUR
Fot. ZPE UIC
Paleta UIC-EUR

Paleta EPAL
Paleta EPAL


– Cieszy nas, że palety UIC EUR są z powodzeniem wymieniane z innymi nośnikami zgodnymi ze standardem UIC 435-2 – to dobry znak i nadzieja na pełną normalizację rynku palet, na której wszystkim zależy. W pewnym sensie rynek sam już reguluje tę sprawę. My ze swej strony chcemy oficjalnej normalizacji w tym względzie wraz z organizacją EPAL, z którą prowadzimy rozmowy. W tej sprawie podejmowaliśmy również próby rozmów z ECR Polska – niestety, jak dotąd nie uzyskaliśmy żadnej reakcji, co jest niezwykle zastanawiające. Równorzędne organizacje zachodnioeuropejskie już dawno, bo w październiku 2017 r., zajęły jednoznaczne stanowisko w sprawie wyimaginowanej niewymienności palet UIC ogłaszanej przez EPAL. Dla Europy jedynym sensownym kryterium wymiany europalet jest ich jakość i – co znaczące – ich zgodność z kodeksem UIC. Podkreślam – z kodeksem UIC, a nie jakimiś wytycznymi EPAL. Nasze działania zmierzają ku temu, żeby nie tworzyć niepotrzebnych barier w przepływach paletowych, mających znaczący wpływ na sprawność funkcjonowania łańcucha dostaw. Dbamy o jakość naszych palet w równym stopniu, co inni uczestnicy rynku, mamy struktury kontrolne sprawdzające jakość wykonania gotowego produktu czy usługi
– mówi Sławomir Rusek, prezes zarządu Związku Producentów Europalet UIC.

W efekcie użytkownicy europalet wymieniają palety EPAL na UIC i odwrotnie w otwartym poolu paletowym „białych palet”. Wydaje się, że jest to najlepsze rozwiązanie, jakie może być zastosowane. Konkurencja na rynku jest potrzebna, bo daje klientowi prawo wyboru – podstawowy element w biznesie – oferty najlepiej dopasowanej do potrzeb operacyjnych.
Rynek staje się coraz bardziej wymagający. W obecnej epidemicznej sytuacji zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 dodatkowe utrudnienia operacyjne – a takim utrudnieniem jest brak możliwości wymiany palet w poolu otwartym – nie są wskazane. Postępująca automatyzacja procesów wymusza na dostawcach w nie zaangażowanych automatycznych operacji i wysokiej jakości produktów. Dotyczy to również europalet. Mamy 2020 r. – do końca przyszłego roku dwaj rynkowi potentaci muszą się porozumieć albo rynek znajdzie rozwiązanie, które jest gotowe do przejęcia procesów.

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji