Pierwsze półrocze 2011 na polskim rynku magazynowym

28 lipca 2011
Pierwsze półrocze 2011 na polskim rynku magazynowym
Pierwsze półrocze 2011 na polskim rynku magazynowym

 Komentarz Waldemara Olejnika, Development Manager SEGRO Poland

 


O polepszającej się w ostatnim czasie kondycji rynku magazynowego najlepiej świadczy wzmożony wzrost aktywności deweloperów. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku odnotowano zwiększoną liczbę nowych inwestycji magazynowych, które powstają nie tylko w najpopularniejszych zagłębiach, ale również nowych lokalizacjach. Wiele obecnie realizowanych obiektów to projekty dedykowane, tzw. ‘build-to-suit”.

Mimo że wciąż zdecydowana większość aktualnie realizowanych inwestycji pozostaje w całości zabezpieczona umowami typu pre-let, to jednak w ostatnim czasie obserwuje się także lekki wzrost liczby projektów spekulacyjnych. Dotyczy to zwłaszcza regionów charakteryzujących się niedoborem wysokiej klasy powierzchni magazynowych, a co za tym idzie, również stosunkowo niskim współczynnikiem pustostanów. Mam tu na myśli przede wszystkim okolice Trójmiasta oraz Krakowa. Co ciekawe, w ostatnim czasie wśród najemców zauważalne jest także wzmożone zainteresowanie wynajmem mniejszych powierzchni. Z tego właśnie powodu SEGRO, jako jedna z pierwszych firm wprowadziła na polski rynek nieruchomości magazynowych nowatorskie rozwiązania typu ‘small box’ i ‘small business units’.

Obiekty te oferują elastyczną powierzchnię komercyjną. Pierwszy zrealizowany przez nas projekt typu small business units (SBU) powstał na terenie centrum logistycznego Tulipan Park Łódź, a jego budowa zakończyła się w I kwartale tego roku. Dowodem na ogólną poprawę warunków rynkowych w I półroczu 2011 roku jest też fakt, że po raz pierwszy od dłuższego czasu liczba zawieranych nowych transakcji najmu przewyższa liczbę umów przedłużanych na zasadzie renegocjacji bądź ekspansji. W efekcie na większości polskich rynków magazynowych zarejestrowano spadek współczynnika powierzchni niewynajętej do ok. 13%.

SEGRO_SBU_Lodz.jpg
SEGRO_SBU_Lodz.jpg

Dla porównania, na przełomie lat 2009 i 2010 wskaźnik ten wynosił ok. 23%. Na tę chwilę prognozy dotyczące rynku magazynowego są optymistyczne. Przewiduje się dalszy wzrost popytu, a także ściśle związany z nim spadek pustostanów w istniejących obiektach magazynowych. Jeżeli chodzi natomiast o stawki czynszu, to w najbliższym czasie powinny one pozostać na stosunkowo stabilnym poziomie, zaś niewielka tendencja wzrostowa może pojawić się wyłącznie na rynkach o niewystarczającej ilości powierzchni magazynowej.

Dla nas, jako SEGRO, ostatnie miesiące na polskim rynku były czasem udanym. Zakończyliśmy realizację dwóch istotnych projektów. Pierwszy z nich to inwestycja typu ‘build-to-suit’ dla szwedzkiej firmy HL Display AB, która powstała w Gliwicach, na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Drugim obiektem jest wspomniany wyżej łódzki projekt SBU dedykowany klientom poszukującym nowoczesnej, funkcjonalnej i elastycznej powierzchni biznesowej. Minimalne moduły do wynajęcia zaczynają się tu już od 750 m².

Dla porównania, w przypadku tradycyjnych magazynów minimalna powierzchnia to ok. 2 500 m². Obecnie realizujemy dwa zupełnie nowe parki logistyczne: zlokalizowany w Tychach – SEGRO Industrial Park Tychy oraz położony w gminie Pruszcz Gdański – SEGRO Logistics Park Gdańsk. Dodatkowo prowadzimy również prace związane z rozbudową już istniejących inwestycji w Gliwicach oraz Poznaniu. Duże magazyny i centra dystrybucyjne wciąż będą stanowiły bardzo istotny element działalności SEGRO w Polsce. Odpowiadając jednak na bieżące zapotrzebowanie ze strony najemców, stale poszerzamy naszą ofertę także o obiekty średniej i małej wielkości. Na tego typu projektach będziemy koncentrowali się głównie w ramach najważniejszych lokalizacji biznesowych. Przykładowo, już wkrótce w Warszawie planujemy rozpocząć realizację nowej inwestycji z przeznaczeniem na powierzchnię biznesową oraz lekką produkcję.

Waldemar Olejnik
Development Manager SEGRO Poland

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji