Oprogramowanie do zarządzania mikrosiecią wyróżnione za innowacyjność

Schneider Electric
17 września 2021
Oprogramowanie do zarządzania mikrosiecią wyróżnione za innowacyjność
Fot. Schneider Electric
Oprogramowanie do zarządzania mikrosiecią wyróżnione za innowacyjność
Firma Schneider Electric, światowy lider cyfryzacji zarządzania energią i automatyki budynkowej, zdobyła brązowy medal za produkt prezentowany na 34. Międzynarodowych Energetycznych Targach Bielskich ENERGETAB 2021. Nagrodzone oprogramowanie EcoStruxure Microgrid Advisor to narzędzie pozwalające na zarządzanie mikrosiecią energetyczną. Platforma wykorzystuje zaawansowane algorytmy prognozowania przy wsparciu sztucznej inteligencji.

Zaprojektowana i wdrożona przez firmę Schneider Electric infrastruktura stanowi kluczowy element optymalizacyjny przy tworzeniu tzw. mikrosieci. To zintegrowane systemy składające się z połączonych ze sobą rozproszonych zasobów energetycznych w jasno określonych granicach elektrycznych. Mikrosieci i stosowane w ich ramach magazyny energii to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala na efektywne wykorzystanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł (OZE).

– Bardzo dziękujemy za przyznane wyróżnienie podczas zakończonych właśnie targów ENERGETAB. Jesteśmy dumni, że nasze oprogramowanie EcoStruxure Microgrid Advisor zdobyło uznanie jurorów, ekspertów z branży energetycznej. Warto podkreślić, że nie jest to koncept przyszłości, a realne rozwiązanie, które zostało do tej pory wdrożone w kilkuset lokalizacjach na całym świecie od Stanów Zjednoczonych po Australię. Już teraz przyczynia się ono do wypełnienia globalnych celów klimatycznych określonych w Porozumieniu Paryskim – mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Schneider Electric na klaster Europy Środkowo-Wschodniej.

EcoStruxure Microgrid Advisor umożliwia dynamiczną kontrolę zasobów energetycznych i obciążeń, aby optymalizować wydajność pracy całego obiektu. Oprogramowanie łączy się z rozproszonymi zasobami energii i automatycznie prognozuje oraz optymalizuje sposób oraz czas zużycia, produkcji, a także magazynowania energii. Pozwala też m.in. na zarządzanie taryfami, redukcję popytu obciążenia, maksymalizację zużycia energii z OZE czy zarządzanie eksportem do sieci głównej. Wszystko to przekłada się na niezawodność, niższe koszty energii i zrównoważony rozwój za sprawą niższych emisji CO2 do atmosfery. Rozwiązanie Schneider Electric jest przy tym bezpieczne i łatwe w użyciu.
Nagroda dla Schneider Electric
Fot. Schneider Electric
Nagroda dla Schneider Electric
– Obsługę EcoStruxure Microgrid Advisor ułatwia czytelny interfejs. Platforma, za sprawą zaawansowanych algorytmów, umożliwia optymalną kombinację licznych rozproszonych źródeł energii w wielu przypadkach ich użycia. Architektura rozwiązania obejmuje dwie główne części: serwer w chmurze oraz kontroler. Serwer EcoStruxure Microgrid Advisor to platforma chmurowa hostowana przez Microsoft Azure, co przekłada się na maksimum cyberbezpieczeństwa. Jest ona odpowiedzialna za pozyskiwanie danych jak: temperatura, ograniczenia w poborze mocy czy cena energii w czasie rzeczywistym, zachowując dane historyczne, prognozę algorytmów i planowanie działania urządzeń w ramach mikrosieci – tłumaczy Krzysztof Burek, Lider aplikacji produktowych dla energetycznej automatyki zabezpieczeniowej w Schneider Electric.

Nagrodzony system zarządzania energią współpracuje z innymi rozwiązaniami Schneider Electric, takimi jak choćby EcoStruxure Microgrid Operation. Jest to oprogramowanie zapewniające stabilność i bezpieczeństwo dostaw energii we wszystkich warunkach pracy sieci. Architektura jest również kompatybilna z produktami firmy Schneider Electric z obszaru dystrybucji energii elektrycznej czy rozproszonych źródeł energii.

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji