Polecamy

O bezpieczeństwie w magazynie

5 października 2014
O bezpieczeństwie w magazynie
O bezpieczeństwie w magazynie

Pierwsza edycja „I FORUM BEZPIECZEŃSTWA W MAGAZYNIE” jest już faktem, projekt edukacyjno-szkoleniowy mający na celu poprawę bezpieczeństwa pracy w obszarach gospodarki magazynowej, logistyki wewnętrznej i dystrybucji, zaistniał w świadomości branżowych specjalistów. Podczas targów TAROPAK w Poznaniu w dniu 29 września br., zainaugurowane zostało nowe jakościowo przedsięwzięcie zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Techniki Magazynowej, przy aktywnej współpracy specjalistów z instytucji zajmujących się problematyką bezpieczeństwa. Prelegenci Państwowej Inspekcji Pracy, Urzędu Dozoru technicznego, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Państwowego Instytutu Badawczego, omawiali zagadnienia prawno-organizacyjne dotyczące bezpieczeństwa pracy. Specjaliści Polskiego stowarzyszenia Techniki Magazynowej i reprezentanci firm Arpol, Elokon Logistics, Nestor, Still Polska, prezentowali zagadnienia techniczne związane z bezpieczeństwem pracy w magazynie. To swoiste sprzężenie zwrotne doskonale zadziałało na tej pierwszej imprezie.

„I FORUM BEZPIECZEŃSTWA W MAGAZYNIE”, to pierwsze „długodystansowe” konferencyjne przedsięwzięcie realizowane przez cztery dnia trwania specjalistycznych targów TAROPAK w Poznaniu, przyjęta formuła bloków tematycznych rozłożonych na cztery dni sprawdziła się.

Dzień pierwszy....prewencja – co by było gdyby…. Przewidujmy, nie gdybajmy, stosujmy się do istniejących uregulowań prawnych i technicznych. Czy zawsze trzeba się do tych uregulowań stosować? Co może się stać, gdy zabraknie wyobraźni i dyscypliny? O tych zagadnieniach mówili prelegenci, podkreślając znaczenie działań prewencyjnych w kształtowaniu kultury bezpieczeństwa w firmach.

f_1.JPG
f_1.JPG

„Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Na zakres odpowiedzialności pracodawcy nie wpływają obowiązki pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz powierzenie wykonywania zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy specjalistom spoza zakładu” – podkreśliła na wstępie swej prelekcji dr Barbara Krzyśków z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Państwowego Instytutu Badawczego. O europejskich i krajowych przepisach prawnych dotyczących eksploatacji wózków jezdniowych podnośnikowych mówił Paweł Rajewski, z Departamentu Koordynacji Inspekcji w Urzędzie Dozoru Technicznego. Najnowsze rozwiązania techniczne i organizacyjne wpływające na poprawę bezpieczeństwa pracy, na przykładzie rozwiązań oferowanych prze firmę STILL omawiał Tobiasz Jakubczak reprezentujący Still Polska. Kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy w magazynie, w kontekście wypadków przy racy, omawiał Przemysław Jachalski , z Państwowej Inspekcji Pracy. Audyty bezpieczeństwa w magazynie były przedmiotem prelekcji Jarosława Kociszewskiego z firmy Elokon Logistics. Tablice informujące o ilościach wypadków są nową jakością w informacji prewencyjnej, o tym czy stosuje się je powszechnie mówił Marcin Barański z firmy NESTOR. W ostatniej w tym dniu prelekcji Jakub Konieczny z Państwowej inspekcji Pracy, omawiał działania prewencyjne PIP adresowane do pracowników magazynów.

Dzień drugi….eksploatacja – czy jest potrzebny codzienny przegląd sprzętu i wyposażenia w magazynie, czy szkoda na to czasu, bo nic się nie stanie? Jaka rolę spełnia codzienny przegląd, przed czym ochroni pracownika? Finał konkursu „BEZPIECZNA PRACA W MAGAZYNIE”, który wyłoni firmę, najlepiej wypełniającą obowiązki prawne i eksploatacyjne w magazynie.

f_2.JPG
f_2.JPG

Bezpieczeństwo operatora - wpływ stosowania zabezpieczeń chroniących operatora przed skutkami wypadku. Jak pasy bezpieczeństwa wpływają na bezpieczeństwo? Czy są wystarczającym zabezpieczeniem przed skutkami wypadku? O tych ważnych zagadnieniach mówił w swym wystąpieniu Marcin Milanowicz, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Państwowego Instytutu Badawczego. O wypadkach związanych z użytkowaniem wózków widłowych, przyczynach i danych statystycznych, mówił Robert Chudzik, z Departamentu Koordynacji Inspekcji, w Urzędzie Dozoru
Technicznego. „Bezpieczeństwo regałów magazynowych i funkcjonujące w tym względzie stereotypy, a także jak zadbać o regały, by zapobiec katastrofie, co to jest przegląd, jak go wykonać, kiedy i kto to powinien robić, żeby wszystko było „lege artis”, omówił Marcin Olejnik, ekspert Polskiego
Stowarzyszenia Techniki Magazynowej. Elementy dłużycowe zawsze stanowiły problem natury manipulacyjnej, o bezpieczeństwie transportu i składowania stalowych elementów dłużycowych w obszarze produkcyjnym" mówił Marcin Kozłowski, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej. Relacja pomiędzy Jakością opon a eksploatacją wózków widłowych, zależności pomiędzy właściwym doborem opon, a bezpieczeństwem pracy, były przedmiotem prelekcji Artura Skorupy, Grzegorza Szkulteckiego, ekspertów Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej. Budowa regałów to spore przedsięwzięcie, o różnicach w normach stosowanych przy budowie instalacji regałowych i brakach występujących w obowiązujących przepisach oraz o propozycjach zmian, mówili Marcin Bajson i Rafał Dalewski, eksperci Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej. Coraz więcej jest w użytkowaniu wózków widłowych, powstają floty liczące po kilkadziesiąt sztuk tych urządzeń, powstają systemy zarządzania flotą wózków widłowych, o systemie oferowanym przez firmę STILL i jego wpływie na bezpieczeństwo eksploatacji mówił Tobiasz Jakubczak z firmy Stil Polska.

f_2_2.JPG
f_2_2.JPG

Na zdjęciu od lewej: Paweł Włuka, Kierownik Marketingu Still Polska Sp. z o.o.; Grzegorz Szkultecki, Prezes Zarządu Solideal Polska S.A.; Andrzej Szymkiewicz, Przewodniczący Kapituły Konkursu, Dariusz Pięta, Kierownik Magazynu Eksportowego BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.
Końcowym akcentem tematyki bezpieczeństwa w magazynie, było wręczenie nagrody w konkursie „ Bezpieczna Praca w Magazynie”, którego zwycięzca otrzymał tytuł „Lidera Bezpiecznej Pracy w Magazynie” . Ideę konkursu, jego cele, metodologię i skład Kapituły Konkursu, przedstawił Andrzej Szymkiewicz – przewodniczący Kapituły Konkursu. Zwycięzcę konkursu wyłoniono na podstawie oceny ankiety, która zawierała 54 pytania, z których 43 pytania zamknięte- punktowanych 1 pkt. Za odpowiedź i 11 pytań otwartych – punktowanych w skali 1-5 za odpowiedź. Każdy z członków Kapituły mógł przyznać maksymalnie 98 punktów, 43 punkty za pytania zamknięte i 55 punktów za pytania otwarte, łącznie licząc wszystkich członków Kapituły, można było uzyskać 594 punkty. W pierwszej edycji konkursu zwyciężyła firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., która uzyskała 506 punktów i zdobyła tytuł „Lidera Bezpiecznej Pracy w Magazynie”. Nagrodę odebrał Dariusz Pięta, Kierownik Magazynu Eksportowego w BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.

Dzień trzeci….szkolenia – czy szkolenia są potrzebne, jak wybrać dobre szkolenie? Wartość praktycznych ćwiczeń i nabywania umiejętności manualnych podczas szkoleń. Certyfikacja szkoleń, co to daje i komu to potrzebne?

f_3.JPG
f_3.JPG

Pierwsza pomoc to nie tylko modny temat dla mediów, to ważny element bezpieczeństwa w magazynie, gdy już dojdzie do zdarzenia, o potrzebie szkoleń w tym zakresie mówił Konrad Szymkiewicz. O szkoleniach dotyczących montażu regałów magazynowych, w aspekcie prawnym i wymagań rynku, mówili Ruben Nooitgedagt i Marcin Niechciał, eksperci Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej. Interesujące przedsięwzięcie, które znakomicie wpisuje się w tematykę bezpieczeństwa w magazynie jest „ Akademia Bezpieczeństwa STILL” , bardzo interesująca inicjatywa dostawcy wózków widłowych, propagująca idee bezpieczeństwa przez pryzmat nowoczesnych rozwiązań technicznych i systemowych. O tych, jakże pożytecznych działaniach w ramach „akademii” opowiadał Paweł Włuka z firmy Still Polska. Instruktaż stanowiskowy to ważny element w bezpieczeństwie, jak go realizować w praktyce, aby był skuteczny i nie stanowił „rytuału” , omówił Antoni Saulewicz niezależny ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa wózków widłowych. O kwalifikacjach i szkoleniach, które stanowią o przygotowaniu pracowników do pracy w magazynie, mówił Rafał Lisek, z Państwowej Inspekcji Pracy.

Dzień czwarty….warsztaty - w tym dniu odbyło się szkolenie z zakresu praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, na którym uczestnicy, zdobyli wiedzę niezbędną do udzielenia pomocy przedmedycznej. Według przepisów pracodawca ma obowiązek zapewnić sprawnie funkcjonujący system udzielania pierwszej pomocy w zakładzie. Szkolenie przeprowadził zespół ratowników medycznych - doświadczeni trenerzy posiadający uprawnienia.

f_4.JPG
f_4.JPG

Szereg prostych czynności, jakich możemy się podjąć na miejscu zdarzenia może uratować życie. Te pierwsze minuty od zdarzenia, w ocenie specjalistów są najważniejsze, szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważnym elementem w sytuacjach krytycznych. Dojazd służb na miejsce zdarzenia często przekracza 5 minut, zwykle docierają po czasie, który w zależności od podjętych czynności, decyduje o uratowaniu życia poszkodowanemu. W szkoleniu wzięło udział 9 uczestników, którzy otrzymali certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy.
f_4_1.JPG
f_4_1.JPG

„I FORUM BEZPIECZEŃSTWA W MAGAZYNIE”, zakończone, zebrane doświadczenia, stają się zaczynem do lepszego przygotowania następnego forum w przyszłym roku, że taka jest potrzeba świadczą opinie uczestników, którzy pochlebnie wyrażali się o tej pierwszej edycji. Polskie Stowarzyszenie Techniki Magazynowej, zrobiło pierwszy krok na długiej drodze edukacji i promocji bezpiecznych rozwiązań w magazynie.

Red.
Foto: Log4

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji