NAJBARDZIEj POPULARNE OFERTY

Polecamy

Diody LED w magazynie

18 września 2015
Diody LED w magazynie
Diody LED w magazynie

Szacuje się, że do 2020 roku oświetlenie LED będzie stosowane w 75% magazynów na świecie. Coraz większa liczba przedsiębiorców inwestujących w modernizację lamp potwierdza, że prognozy te mają szansę się urzeczywistnić. Jedną z firm, która postanowiła zrealizować oszczędnościowy potencjał usprawnienia oświetlenia, jest belgijska spółka Varo. Varo zajmuje się produkcją i globalną dystrybucją wyposażenia ogrodowego oraz narzędzi elektrycznych i ręcznych marek Kreator, Powerplus i Varo. Firma posiada placówki w Australii, Chinach i Hiszpanii, jednak siedziba i główny magazyn znajdują się w belgijskim Lier - nieopodal międzynarodowego portu w Antwerpii.

Globalne centrum dystrybucyjne Varo zajmuje powierzchnię 24 000 metrów kwadratowych. Każdego dnia obsługiwanych jest w nim kilka tysięcy palet, a roczna liczba realizowanych zamówień sięga 2 000 000 – wliczają się w to zarówno drobne zamówienia mieszane, jak i całe kontenery. Ze względu na duże koszty energii elektrycznej, firma podjęła decyzję o modernizacji oświetlenia.

Przed modernizacją
Pierwotny system oświetlenia magazynu w Lier składał się z 370 zwieszanych reflektorów typu high-bay. – Strumień świetlny emitowany przez oprawy w magazynie Varo musiał zapewnić odpowiednie natężenie światła na poziomie wykonywania zadań wzrokowych. Przy wysokości obiektu wynoszącej 12 metrów wiązało się to z dużymi nakładami energetycznymi. Oprawy reflektorowe gwarantujące uzyskanie zadanych normami parametrów charakteryzują się bowiem poborami pomiędzy 250 a 400 W – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia w firmie TRILUX Polska. – Przy uwzględnieniu liczby lamp koniecznych do oświetlenia powierzchni 24 000 metrów kwadratowych, dostrzega się oszczędnościowy potencjał modernizacji oświetlenia. Zauważyło go również kierownictwo magazynu Varo – dodaje Maciej Gronert. Dla podjęcia ostatecznej decyzji kluczowa była wizja lokalna w obiekcie o podobnych wymaganiach oświetleniowych. Reprezentantów Varo przekonała jakość światła i wymierne korzyści wynikające z wdrożenia linii świetlnych w technologii LED.


Wdrożone rozwiązanie
By uniknąć pomyłek podczas kompletacji i pakowania, w strefach gdzie wykonuje się tego typu zadania, zapewniono natężenie światła na poziomie 300 lx, a na stanowiskach wymagających szczególnej precyzji - 500 lx. W pozostałych częściach magazynu za wystarczające uznano natomiast 200 lx. – Aby zminimalizować ryzyko przykrego efektu olśnienia, wykorzystano oprawy serii TRILUX E-Line LED z wąskim i wąsko-szerokim rozsyłem. Ich zastosowanie pozwoliło uzyskać jednorodne, pozbawione cieni oświetlenie – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia firmy TRILUX Polska. – Rozwiązanie to wyróżnia także emisja światła o dobrej jakości przy bardzo niskim zużyciu energii. W zależności od liczby segmentów diodowych, E-Line LED charakteryzuje się poborem mocy od 32 do 162 W, a jej wydajność świetlna sięga 127 lm/W – dodaje.

Fot._trilux.com_3.jpg
Fot._trilux.com_3.jpg

Aby do maksimum wykorzystać oszczędnościowy potencjał modernizacji, w zakładzie zainstalowano system zarządzania oświetleniem. Czujniki ruchu zamontowane w alejkach roboczych pozwalają uzależnić oświetlenie stref pomiędzy regałami od obecności pracowników. Gdy w korytarzach nikogo nie ma, lampy są wygaszane. Intensywność pracy opraw w hali załadunkowej jest natomiast dostosowywana do ilości światła naturalnego docierającego do pomieszczenia – tak, by łącznie zapewniały wymagane natężenie światła.

Efekty wdrożenia
Modernizacja oświetlenia została entuzjastycznie przyjęta przez osoby zatrudnione w magazynie. – Obsługując wózki widłowe i regały wysokiego składowania, nasi pracownicy często spoglądają w górę. Nowe lampy zwiększają komfort wykonywania tego typu zadań, dzięki wyeliminowaniu efektu nieprzyjemnych olśnień - mówi Nico de Troyer, przedstawiciel Varo odpowiedzialny za zagadnienia energetyki - Dodatkowo, światło diod ma dużo bardziej naturalny kolor niż reflektory. Operatorzy bardzo chwalą tę zmianę – uzupełnia. Powody do zadowolenia mają również Dyrektor Finansowy i Zarząd spółki. Wskutek wymiany sytemu oświetlenia, rachunki za energię elektryczną zmniejszyły się niemal o 60%.

Wojciech Podsiadły
Foto: Trilux

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 03-2021EMIL - 03-2021EMIL - 02-2021EMIL - 02-2021EMIL - 01-2021EMIL - 01-2021EMIL - 12-2020EMIL - 12-2020Zobacz więcej publikacji