Polecamy

Joint venture typu „Kapitał i Doświadczenie”

29 sierpnia 2013
Joint venture typu „Kapitał i Doświadczenie”
Joint venture typu „Kapitał i Doświadczenie”

Z analiz Jones Lang wynika, że na rynku europejskim rośnie liczba zawieranych struktur joint venture, określanych mianem „Kapitał i Doświadczenie” („KD”). W tym modelu dawca kapitału własnego nawiązuje współpracę z doświadczonym podmiotem z segmentu nieruchomości, posiadającym szeroką wiedzę na temat danego rynku.

Od początku kryzysu finansowego można zaobserwować trend wzrostowy ilości struktur Kapitał i Doświadczenie, które w pierwszej połowie 2013 stanowiły około 70% wszystkich transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych przez Fundusze Emerytalne i Państwowe Fundusze Majątkowe.

Od 2008, znacząco zwiększył się udział bezpośrednich inwestycji w ogólnej puli inwestycji realizowanych przez Fundusze Emerytalne i Państwowe Fundusze Majątkowe na rynku nieruchomości komercyjnych. Częścią tego zjawiska jest rosnąca rola wyspecjalizowanych, uważnie dobranych partnerów biznesowych, którym wspomniane Fundusze powierzają nadzór nad inwestycjami bezpośrednimi. Wcześniej zadania te realizowane były w większym stopniu przez menedżerów bez określonej specjalizacji.

Transakcje Funduszy Emerytalnych oraz Państwowych Funduszy Majątkowych w Europie powyżej €100m

1_2.jpg
1_2.jpg


Bezpośrednie: zakupy bezpośrednie Funduszy Emerytalnych (FE) oraz Państwowych Funduszy Majątkowych (PFM)
KD: partnerstwo pomiędzy ‘Kapitałem’ i ‘Doświadczeniem’, przejęcie udziału/części udziału, akwizycje na rzecz FE, PFM lub na rachunki oddzielne
Udział KD: Udział struktur Kapitał i Doświadczenie we wszystkich inwestycjach dokonanych przez FE i PFM powyżej €100 milionów
Źródło: Jones Lang LaSall


Rory Mepham, Dyrektor Działu Corporate Finance CEE, Jones Lang LaSalle, wyjaśnia: „Coraz częściej partnerzy operacyjni nie tylko świadczą usługi w ramach honorarium, ale poszukują synergii interesów swoich i swoich partnerów inwestycyjnych poprzez wspólny udział kapitałowy w określonych przedsięwzięciach”.

Przykłady modelu joint venture typu „kapitał i doświadczenie” z ostatnich miesięcy to współpraca konsorcjum na czele z Allianz z ECE, zawiązana w celu kupna centrum handlowego Silesia City Center oraz konsorcjum pomiędzy NBIM i Prologis na skalę europejską.

„Coraz częściej klienci zgłaszają się do nas po rekomendacje najlepszych w swojej specjalizacji partnerów biznesowych, z którymi mogliby wspólnie realizować przedsięwzięcia na rynku nieruchomości komercyjnych. Zwykle dotyczy to projektów, w których wartość dodana oparta jest na wiedzy i doświadczeniu, wynikającym z sektorowej i geograficznej specjalizacji. Obecnie doradzamy również klientom, którzy poszukują współinwestorów skłonnych do udziału kapitałowego w dotychczasowych przedsięwzięciach bądź w procesach przejęcia innych projektów”, dodaje Rory Mepham.

Źródło: Jones Lang LaSalle

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji