W inwestycjach ulokowano kapitał o wartości 1,53 mld euro

CBRE
13 listopada 2021
W inwestycjach ulokowano kapitał o wartości 1,53 mld euro
Fot. Hillwood
Hillwood Targówek_budowa
W trzecim kwartale br. w nieruchomości komercyjne w Polsce zainwestowano 1,53 mld euro, a od początku roku 3,53 mld euro - wynika z najnowszych danych CBRE. To wynik o 13% niższy w porównaniu rok do roku, ale w samym trzecim kwartale 2021 odnotowano 41% wzrost. Umacnia się zwłaszcza pozycja sektora logistycznego, który jest największą składową wolumenu inwestycyjnego. Rośnie też liczba transakcji w najmie instytucjonalnym. Głównym źródłem kapitału na polskim rynku pozostaje Europa, która stanowi 58% całkowitego wolumenu. Rodzimy kapitał to 2%.
 
- Pandemia nie zatrzymała naszego rynku nieruchomości komercyjnych. Nieco niższy poziom aktywności inwestycyjnej w okresie pierwszych trzech kwartałów jest pokłosiem pandemii i przedłużających się procesów na rynku z jej powodu oraz zmiany najbardziej pożądanych aktywów z biur na logistykę, której po prostu brakuje. Jest zdecydowanie więcej inwestorów poszukujących magazynów niż dostępnych produktów w tym sektorze. Inwestorzy, zarówno rodzimi, jak i zagraniczni przyglądają się również rozwojowi sytuacji na scenie politycznej, ale na dziś nie wpływa ona na zachowania graczy – komentuje Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE.
 
Mocny trzeci kwartał
W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku wartość obrotu na rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 3,53 mld euro. Na ten wynik składały się 104 transakcje. Najmocniejszy okazał się trzeci kwartał – wolumen inwestycyjny wyniósł aż 1,53 mld euro, podczas gdy w poprzednich kwartałach było to 0,77 mld euro w drugim kwartale i 1,23 mld euro w pierwszym kwartale.
 
Z raportu CBRE wynika, że umacnia się pozycja sektora logistycznego jako największego komponentu wolumenu inwestycyjnego. Od początku 2021 roku transakcje logistyczne stanowiły 47% wszystkich transakcji, podczas gdy sektor biurowy odpowiadał za 35%, a handlowy za 13%. Warto podkreślić, że w trzecim i pierwszym kwartale odnotowano transakcje w sektorze hotelowym, który w zeszłym roku znacznie ucierpiał ze względu na pandemię.
 
- Widzimy też umacniającą się rolę sektora najmu instytucjonalnego. Na tym rynku odbyło się wiele transakcji. Niemniej cały rynek był ciekawy. Do inwestycji, z ostatnich 3 miesięcy, w przekroju wszystkich sektorów, o których warto wspomnieć należą m.in. kolejna faza biurowa Warszawskich Browarów, centrum logistyczne A2 Warsaw Park czy portfel handlowy wynajęty do Auchan w sześciu miastach Polski – mówi Przemysław Felicki.
 
W nieruchomości w Polsce inwestują głównie Europejczycy
Głównym źródłem kapitału na polskim rynku inwestycyjnym niezmiennie pozostaje Europa, która stanowi 58% całkowitego wolumenu. Na drugim miejscu z 20% znajduje się kapitał pochodzący z Ameryki Północnej, 7% z Azji, a 3% z Afryki. Rodzimy kapitał to 2% ogólnego wolumenu inwestycyjnego.
 

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji