NAJBARDZIEj POPULARNE OFERTY

Czy blockchain zagwarantuje przejrzysty transport?

AsstrA
15 października 2019
Czy blockchain zagwarantuje przejrzysty transport?
shutterstock_684250984
Światowa branża transportowo-logistyczna to ogromny segment, który wymaga szybkości procesów oraz bezpieczeństwa przepływu danych i informacji, a przede wszystkim - bezpieczeństwa przewożonego towaru.

Rozwój technologii nieustannie wspiera wdrażanie coraz lepszych rozwiązań informatycznych i komunikacyjnych, co prowadzi do zwiększania efektywności procesów logistycznych. W ostatnim czasie na horyzoncie pojawiło się także inne rozwiązanie, które postrzegane jest w kategoriach rewolucji. Mowa o wykorzystaniu technologii blockchain w branży TSL.

Czym jest blockchain? To rozproszona baza danych w Sieci. Te same informacje zapisywane są na wielu serwerach i szyfrowane z wykorzystaniem kluczy kryptograficznych. W przypadku chęci odczytania informacji następuje porównanie tych samych danych na wielu serwerach. Ostatecznie użytkownik otrzymuje informację zwrotną, która jest identyczna na wielu serwerach. Dzięki temu eliminowane są pojedyncze zmiany, których mogli dokonać hakerzy. Zmiana informacji na wielu serwerach jednocześnie nie jest możliwa. To duża przewaga tej technologii.

Opisywana metoda gromadzenia danych w sieci internetowej pozwala pracować bez centralnych komputerów w firmie. Księgowanie poszczególnych transakcji lub zapisów księgowych odbywa się w Sieci. Wszystkie potrzebne informacje są zapisywane i powielane na wielu serwerach w chmurze.

W jaki sposób branża TSL może wykorzystać tę technologię? Zdaniem Macieja Tyburczego, Kierownika Działu Lean & Process Management z międzynarodowej grupy transportowo-logistycznej AsstrA-Associated Traffic AG, główna zaleta, to zapewnienie niespotykanej do tej pory przejrzystości procesu.
Maciej Tyburczy
Fot. AsstrA
Maciej Tyburczy
Wszystkie informacje i dokumenty znajdą się w Sieci. Unikniemy dokumentacji papierowej, a towary będą śledzone nadajnikami GPS na większą skalę niż dotychczas.Każdy etap procesu, począwszy od otrzymania zlecenia transportowego, przez załadunek, przewóz, rozładunek i dokumentację transportową, zostanie dokładnie odzwierciedlony w systemie on-line. Dostęp do tych informacji otrzyma każdy uczestnik procesu, oczywiście z uwzględnieniem niezbędnych ograniczeń, kontynuuje Maciej Tyburczy.

Korzyścią technologii blockchain będzie również niższy koszt obsługi. Szacuje się, że światowe wydatki związane z administracją i archiwizacją dokumentacji w branży TSL będą pięć razy mniejsze niż dotychczas. Metoda blockchain gwarantuje bezpieczeństwo i poprawność danych, ponieważ informacje są powielane na wielu serwerach i szyfrowane silnymi kluczami kryptograficznymi.
 
Aktualnie trwają testy związane z budową systemów opartych o ciąg danych blockchain w firmach takich jak FedEx Corporation, Kuehne + Nagel, Maersk i IBM, które jako pionierzy dążą do integracji tej metody. Zdaniem Macieja Tyburczego, technologie blockchain mogą wejść do powszechnego użytku jeszcze w tej dekadzie.

Reasumując, będzie to wielka baza danych, powielona na wielu serwerach i dobrze zaszyfrowana, zawierająca pełną informację o wszystkich transportach, m.in. dokumentację, lokalizację towaru i wszelkie działania na wszystkich etapach procesu. Międzynarodowy dostawca usług transportowo-logistycznych idzie z duchem czasu, systematycznie wdrażając najnowsze rozwiązania technologiczne. AsstrA widzi ogromny potencjał blockchain i analizuje wdrożenie tego rozwiązania do swojej działalności”, przewiduje Kierownik Działu Lean & Process Management z międzynarodowej grupy transportowo-logistycznej AsstrA-Associated Traffic AG.

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 04-2020EMIL - 04-2020EMIL - 03-2020EMIL - 03-2020EMIL - 02-2020EMIL - 02-2020EMIL - 01-2020EMIL - 01-2020Zobacz więcej publikacji