Polecamy

Atrybuty plastikowej palety

Georg Utz
9 sierpnia 2017
Atrybuty plastikowej palety
paleta_palet_-_fot
Czy paleta drewniana jest rzeczywiście tańsza w użyciu od palet plastikowych? Jakie są zalety palet z tworzywa sztucznego? Czy długość „życia” palety jest proporcjo­nalna do jej ceny? Te pytania zadaje sobie prawdo­podobnie wielu menedżerów firm,   w których na co dzień używa się palet. W pierwszej chwili zakup plastikowych produktów stereotypowo kojarzy się z wyższą ceną i co za tym idzie - bardziej kosztowną inwestycją. Jednak czy w dłuższej perspektywie użytkowania naprawdę tak jest? Warto wziąć pod uwagę kilka argumentów, bardzo często pomijanych podczas analizy kosztów, a które stawiają plastikową paletę w dużo atrakcyjniejszym świetle. Weryfikacja wydatków podczas procesu eksploatacji pokazuje bowiem, że koszt użytkowania palet drewnianych już po roku zrównuje się z ceną zakupu ich plastikowych odpowiedników.
 
1.Naprawy i utylizacja
Ten kto używa palet drewnianych w magazynie czy hali produkcyjnej doskonale wie jak dużą ilość śmieci one generują. Odpadające drzazgi, gwoździe czy wręcz większe kawałki palet zmuszają do ciągłego sprzątania i niezliczonych napraw. Natomiast dla produktów, których naprawić się już nie da, trzeba wygospo­darować miejsce do składowania lub utylizować. Te wszystkie dodat­kowe czynności związane z utrzymaniem jakości palety drewnianej, należy uwzględniać w okresie eksploatacji. Doświadczenie jednak pokazuje, że tak naprawdę, bardzo często nie prowadzi się żadnej analizy kosztowej. A szkoda, bo dzięki temu otrzymalibyśmy rzeczywistą skalę wydatków.
 
 
2.Koszt użytkowania palet drewnianych już po roku zrównuje się z ceną zakupu plastikowych
Poniższy wykres ilustruje porównanie kosztów używania 3 palet:
  1. palety drewnianej, suszonej, o wymiarze Euro 1200x800, certyfikowanej, eksploatowanej w warunkach wilgotnych, na zewnątrz,
  2.  
  3. palety drewnianej, suszonej, o wymiarze Euro 1200x800 certyfikowanej, eksploatowanej w warunkach suchych,
  4. palety o wymiarze Euro 1200x800 wykonana z tworzywa sztucznego.
 
wykres
wykres
Test wykazał, że paleta nr 1 wymagała pierwszych napraw już po sześciu miesiącach użytkowania, szczególnie w okresie dużych zmian tempera­tur w ciągu doby (wilgoć i mróz osłabiają paletę). Wzrost kosztów eksploatacji palety plastikowej (nr 3) w czasie wynika tylko z założenia, iż paleta bę­dzie myta po wykonaniu określonej liczby cykli.
Po pierwszym roku koszt używania palety drewnia­nej zrównał się z ceną zakupu palety z tworzy­wa sztucznego. Po tym okresie koszt zakupu pale­ty drewnianej nie jest już tak atrakcyjny.
 
3.Higiena i czyszczenie
Palety higieniczne _-_fot Utz
Palety higieniczne _-_fot Utz
Palety plastikowe są dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości i eliminowaniu drobnoustrojów i bakterii. Bez przeszkód można je myć i dezynfekować, a przez to skutecznie eliminować ryzyko pojawienia się pleśni. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przemyśle spożywczym, który nakłada bardzo rygorystyczne w tym względzie wymagania. Szczególnie zalecane dla tej branży są palety higieniczne o całkowicie zamkniętej powierzchni, bez zewnętrznego ożebrowania z dopuszczeniem                      do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Wystarczy je umyć, by spełniały określone wymagania. Palety drewniane, trzeba natomiast poddawać do­datkowym obróbkom termicznym lub chemicznym, zwiększające koszty ich użytkowania. Użycie palet zanieczyszczonych, skutkuje bardzo kosztownymi konsekwencjami epidemiologicznymi.

4.Wykorzystanie w automatycznych magazynach
Wykorzystanie palet drewnianych w coraz bardziej popularnych magazynach automatycznych i centrach dystrybucyjnych bardzo często zakłóca pracę przenośnika (lub innego urządzenia), który może zostać uszkodzony przez kawałek palety drewnianej. Wszelkie przestoje linii transportowych lub urządzeń to w konsekwencji znaczące koszty i wydłużenie czasu realizacji zlecenia.
 
5.Długość życia
Trwałość palety plastikowej jest dość powszechnie znana, natomiast trwałość palety drewnianej, jest czasami sztucznie wydłużana. Doświadczenie pokazuje, że paleta z tworzywa „żyje” co najmniej 10 lat. Paleta z drewna rzadko osiąga bez napraw jeden rok.
 
6.Utylizacja a ekologia
Nie wolno zapomnieć też o tym, co dzieje się z paletą, kiedy nie nadaje się już do dalszego użytku. Paleta plastikowa nie staje się, jak drewniana bezużytecznym odpadem, który zaśmieca środowisko. Wręcz przeciwnie,    w 100% można ją przetworzyć i użyć do produkcji nowych palet lub innych wyrobów z tworzywa sztucznego.
 
Zastosowanie palet z tworzywa sztucznego to bardzo często zmiana przyzwyczajeń   i standardów w logistyce. Oczy­wiście potrzeba jeszcze trochę czasu, aby drewnianą paletę zastąpiła jej plastikowa odpowiedniczka. Warto jednak już dziś przyjrzeć się dokładniej kosztom eksploatacji, ponieważ jak widać w dłuższej perspektywie opłacalność palet drewnianych wcale nie jest taka oczywista. Korzystając z plastikowych odpowiedników zyskujemy produkt posiadający stałą tarę, który posłuży przez wiele lat, będzie bardziej higieniczny w użyciu, a w codziennej eksploatacji przysporzy mniej problemów.
 
Źródło: Geurg Utz
Foto: Georg Utz

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji