Polecamy

Wzrostowe tendencje na rynku robotyki

ROEQ
13 listopada 2021
Wzrostowe tendencje na rynku robotyki
Fot. ROEQ
Wzrostowe tendencje na rynku robotyki
Podczas spotkania prasowego, które odbyło się w Krakowie, Shermine Gotfredsen, Global Sales Director w ROEQ, omówiła segment MRE, przedstawiła rozwiązania ROEQ oraz ich potencjał w zakresie automatyzacji intralogistyki dzięki wykorzystaniu autonomicznych robotów mobilnych (AMR – ang. autonomous mobile robots).
 
"Ze względu na mocny sektor produkcyjny, w tym motoryzacyjny, który szybko adaptuje nowe, mobilne rozwiązania intralogistyczne, Polska, Czechy i Słowacja są największymi dla nas rynkami w Europie Środkowo-Wschodniej" – powiedziała Shermine Gotfredsen, Global Sales Director w ROEQ.
 
ROEQ wprowadza na rynek rozwiązania umożliwiające firmom automatyzację różnorodnych procesów logistyki wewnętrznej w szybki, łatwy, bezpieczny i efektywny kosztowo sposób. Firma oferuje górne moduły rolkowe i podnośnikowe, wózki i regały, górne moduły do wózków i regałów oraz rozwiązania komunikacyjne i monitorujące. Zostały one zaprojektowane tak, aby uwolnić pełne możliwości systemów AMR dla firm każdej wielkości. Ważne jest by zrozumieć, że do udanego i bezpiecznego wdrożenia AMR do pracy w rzeczywistych obiektach, firmy potrzebują kompatybilnego, standaryzowanego mobilnego sprzętu zrobotyzowanego (MRE) oraz odpowiedniego oprogramowania, które pozwoli połączyć wszystkie te elementy.
 
Przykładowo, moduły rolek górnych ROEQ TR500 Auto i TR1000 Auto z automatycznymi mechanizmami podnoszenia, pozwalają największym robotom MiR – MiR600 i MiR1350 o udźwigu odpowiednio 600kg i 1350 kg – odbierać i dostarczać w fabrykach towary oraz palety na różnych wysokościach, bez udziału człowieka. Z kolei dzięki nowemu modułowi ROEQ TMS-C1500, roboty mobilne MiR 1000 lub MiR1350 po raz pierwszy będą w stanie transportować ładunki ważące nawet 1500 kg.
 
Niezbędnym elementem standaryzowanych systemów MRE firmy ROEQ, i ostatnią warstwą w kompletnym wdrożeniu AMR, jest oprogramowanie ROEQ Assist. Zaprojektowane w celu uproszczenia integracji, zwiększenia wydajności, bezpieczeństwa i usprawnienia konfiguracji, oprogramowanie ROEQ Assist ładuje wstępnie zakodowane zadania bezpośrednio do robota MiR.  
 
 Można je następnie modyfikować w interfejsie MiR. Pozwala to na szybkie i spójne wdrażanie aplikacji do stworzenia stabilnej konfiguracji AMR na obszarze całego zakładu. Co istotne, ROEQ Assist oferuje również wstępnie zdefiniowane zakresy przestrzeni roboczej, aby jeszcze bardziej ułatwić konfigurację systemu robota AMR.
 
Z kolei GuardCom, rozwiązanie wymienione w tegorocznym rankingu Robotics Business Review's RBR50, umożliwia robotom MiR wyposażonym w górne rolki ROEQ komunikację bezpośrednio ze stacjami przenośników w celu zainicjowania transferu towarów pomiędzy robotami mobilnymi a przenośnikami. Zastępuje ono kłopotliwe, zależne od Wi-Fi konfiguracje innych firm, eliminując takie elementy, jak czas oczekiwania, błędy i wypadki na stacjach ładunkowych.
 
szerokie portfolio najwyższej jakości modułów współpracujących
Fot. ROEQ
szerokie portfolio najwyższej jakości modułów współpracujących
"Mamy świadomość, że wchodzimy na rynek z długą tradycją tworzenia rozwiązań we własnym zakresie. Jesteśmy jednak pewni, że korzyści takie jak niski koszt i lepszy zwrot z inwestycji i posiadania, niezawodność, elastyczność oraz łatwa integracja oprogramowania są kluczowe dla firm. Standardowe, gotowe do użycia rozwiązania pozwalają oszczędzić czas i koszty opracowania, wdrożenia oraz obsługi posprzedażnej. Nasze rozwiązania pozwalają klientom natychmiastowo cieszyć się korzyściami płynącymi ze zwiększenia produktywności, wydajności i bezpieczeństwa systemów AMR" – mówi Shermine Gotfredsen, Global Sales Director w ROEQ.
 
ROEQ w Polsce
W Polsce rozwiązania ROEQ dostarczane są przez firmę ASTOR: https://www.astor.com.pl/ "Wykorzystanie, a co się z tym wiąże również sprzedaż autonomicznych robotów mobilnych dynamicznie rośnie. Szacujemy, że wzrost sprzedaży może wynieść nawet 40-50% w najbliższych latach. Firmy produkcyjne, które przekonały się o licznych zaletach tego typu urządzeń decydują się na zwiększenie posiadanej floty urządzeń AMR. Jednocześnie poszukują pasujących do nich modułów rozszerzających możliwości praktycznego zastosowania autonomicznych robotów w zakładach produkcyjnych” – mówi Łukasz Mąka, Menedżer ds. robotów mobilnych w firmie ASTOR.
 
„ROEQ to globalna firma oferująca szerokie portfolio najwyższej jakości modułów współpracujących z bardzo popularnymi wśród naszych klientów maszynami MiR. Rozszerzenie naszego portfolio o rozwiązania ROEQ było w tej sytuacji naturalnym wyborem. Moduły tego producenta są łatwe w obsłudze. Ich konfiguracja i integracja z rozwiązaniem MiR jest szybka i prosta. Dzięki temu nasi klienci mogą zmaksymalizować korzyści, które czerpią z użytkowania maszyn AMR" – dodaje.
 
Rozwój rynku AMR
Według raportu firmy analitycznej Grand View Research, globalny rynek AMR będzie rósł w tempie 19,6% od 2020 do 2027 roku. Z kolei ABI Research przewiduje, że jego wartość wzrośnie z 800 mln USD w 2020 roku do 49 mld USD w 2030 roku.

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji