Wydajna technika napędowa dla intralogistyki

ABM Greiffenberger
8 września 2021
Wydajna technika napędowa dla intralogistyki
Fot. ABM Greiffenberger
Jednostki transportowe w urządzeniach logistycznych
ABM Greiffenberger, jako dostawca kompleksowych rozwiązań, konstruuje i produkuje systemy napędowe do zastosowań stacjonarnych i mobilnych dla intralogistyki. Klienci otrzymują indywidualne rozwiązania, dzięki którym nie tylko obniżają koszty, ale dzięki systemom przenośników mogą też szybko przetransportować ciężki ładunek z miejsca składowania. Jest to możliwe tylko dzięki ścisłej i partnerskiej współpracy dostawcy z użytkownikami. Czym wyróżniają się jednak te tworzone specjalnie na potrzeby klienta rozwiązania systemowe?
 
„Jakie wymagania stawiają producenci rozwiązań intralogistycznych względem napędów?“ Ralf Fickentscher zastanawia się przez chwilę. „Chcą wysokowydajnych, bezawaryjnych i stale dostępnych rozwiązań“. Fickentscher jest kierownikiem ds. rozwoju w ABM Greiffenberger w Marktredwitz (Górna Frankonia). Firma dostarcza swoim klientom kompletne rozwiązania z jednego źródła, które pozwalają na wyraźną redukcję kosztów, a tym samym na szybki zwrot zainwestowanych nakładów. „Nasze silniki dysponują wyjątkowo wysoką wydajnością, w szczególności przy częściowym obciążeniu, w którym przeważnie są eksploatowane“, opowiada jego kolega, Stephan Thoma, lider zespołu & manager produktu ds. falowników w ABM. Głównym powodem podwyższonej wydajności energetycznej silnika elektrycznego jest fakt, że może pracować wydajnie właśnie z częściowym obciążeniem. W przypadku silnika Sinochron chodzi przykładowo o napęd, który może być używany również bez czujnika i charakteryzuje się wówczas wysokim momentem rozruchowym. W zastosowaniach intralogistycznych jest to szczególnie ważne, ponieważ często konieczny jest na przenośnikach transport ciężkich ładunków: dzięki liczbie obrotów o zakresie 1:200 w serii Sinochron możliwe jest ruszenie ładunku z postoju z pełnym momentem praktycznie „od 0 do 100“.
 
Wydajny i kompaktowy
Seria Sinochron, to silniki synchroniczne z magnesem trwałym, które dzięki swojej specjalnej konstrukcji idealnie nadają się do obsługi bezczujnikowej. „Są bardzo dynamiczne“, tłumaczy Stephan Thoma. Od silników asynchronicznych rozwiązanie to różni się około dwukrotnie wyższą krótkotrwałą nośnością. „Możemy osiągnąć ponadto momenty znamionowe 4,5 Nm już nawet przy najmniejszej wielkości konstrukcyjnej 63 z prawie dwukrotną nośnością“, wyjaśnia Ralf Fickentscher. „A ponieważ silnik ma tak dużą gęstość mocy, nasze rozwiązania są jeszcze bardziej kompaktowe“. Dzięki temu użytkownik może wybrać często mniejszy silnik, zaoszczędzając przestrzeń montażową i zmniejszając zużycie energii.
 
Przekładnia płaska ze zdecentralizowanym falownikiem oraz silnik synchroniczny
Fot. ABM Greiffenberger
Przekładnia płaska ze zdecentralizowanym falownikiem oraz silnik synchroniczny
W przeciwieństwie do porównywalnych napędów, silnik ten zasilany może być 400 V– a nie tylko 24 V. W dużym stopniu ułatwia to proces jego projektowania, ponieważ zgodnie z tzw. zasadą Daisy-Chain możliwe jest podłączenie kilku napędów szeregowo tylko do jednego źródła zasilania. Ponadto napędy połączone są za pomocą magistrali komunikacyjnej i dzięki temu możliwe jest ich centralne sterowanie.
 
Za pomocą bezczujnikowego sterowania obliczana jest liczba obrotów wirnika, jak również aktualny kąt wirnika na podstawie parametrów elektrycznych. W oparciu o te informacje prądy, służące wytwarzaniu momentu obrotowego, są doprowadzane prosto do silnika. „Osiągamy dzięki temu korzystne właściwości regulacyjne bez konieczności stosowania kosztownego enkodera“, opisuje Thoma. A fakt, że napęd nie wymaga użycia żadnych czujników, czyni go dodatkowo wytrzymałym. „Prawie, jak ten słynny królik, działa i działa“, mówi Fickentscher. Dzięki temu użytkownik oszczędza również wyraźnie na kosztach konserwacji i zyskuje na wysokiej dostępności urządzenia, to istotne korzyści dla całkowitego kosztu posiadania (TCO). Żywotność napędów osiąga ponadto do 50.000 godzin.
 
Indywidualność w systemie modułowym
W swoich rozwiązaniach napędowych ABM Greiffenberger w razie potrzeby reaguje również indywidualnie na potrzeby użytkownika. W jakim stopniu? „To wszystko zależy od potrzeb“, mówi Thoma. „Dzięki naszemu inteligentnemu systemowi modułowemu znajdujemy odpowiednie rozwiązanie dla każdego przypadku“. Dostępne są również różne wersje przekładni, takie jak kątowe, walcowe czołowe czy płaskie, które firma ABM sama konstruuje, produkuje i dopasowuje do parametrów poszczególnych silników. Dzięki modułowej konstrukcji naszych napędów możliwe jest spełnienie specjalnych wymagań producentów urządzeń za pomocą komponentów seryjnych. Oddziałuje to pozytywnie również na jakość, ponieważ stosowane są wyłącznie sprawdzone moduły.
 
Dzięki systemowi modułowemu dostawca redukuje ponadto ilość możliwych wariantów – „panujemy dzięki temu nad kompleksowością “, mówi Thoma. Producent urządzenia ma wybór pomiędzy różnymi formami montażu, które ułatwiają podłączanie podczas uruchamiania. System ten pozwala ponadto zmniejszyć ilość wariantów napędów, ponieważ jedna seria silników znajduje zastosowanie w różnych zadaniach. Jeżeli dla cięższych ładunków potrzebne są wyższe momenty obrotowe i mniejsza liczba obrotów, można połączyć silnik z przekładnią. Do dyspozycji są różnego rodzaju interfejsy mechaniczne i elektryczne, co ułatwia instalację. Wiele połączeń to połączenia typu Plug-and-Play, co zwiększa dostępność urządzeń.
 
Wysoka wydajność energetyczna bezczujnikowego napędu
Fot. ABM Greiffenberger
Wysoka wydajność energetyczna bezczujnikowego napędu
„Na życzenie klienta możemy też jednak zaprojektować zupełnie nowe rozwiązanie“, wyjaśnia Fickentscher. W ten sposób użytkownik otrzymuje dzięki swojemu indywidualnemu rozwiązaniu maksymalną wartość dodaną i na dłuższą metę znacznie oszczędza koszty, ponieważ otrzymuje napęd dopasowany idealnie do jego potrzeb.
 
Sinochron w przenośnikach do pojemników
Napęd bezpośredni, bez przekładni, bez hamulców, wydajny energetycznie, żywotny i dyspozycyjny – to cechy, dzięki którym rozwiązania ABM sprawdzają się między innymi w przenośnikach rolkowych, które muszą transportować często przez wiele kilometrów pojemniki o różnej masie. „Nasze silniki oferują wysoką wydajność i gęstość mocy. Dodatkowo, dzięki swojej kompaktowej konstrukcji, sprawdzają się idealnie w ciasnych przestrzeniach. Rolki w urządzeniach transportowych mogą przenosić dzięki napędom Sinochron ładunki do 180 kilogramów – i z miejsca przyspieszyć. „Do ruszenia ładunku konieczny jest wysoki moment obrotowy, następnie napędy pracują przez około 90% czasu z częściowym obciążeniem“, wyjaśnia Thoma. Standardowe prędkości wynoszą od 0,3 do 1,5 m/s.
 
Silniki bez przekładni nie potrzebują do pracy ani oleju, ani smaru, sprawdzają się więc między innymi również w przemyśle spożywczym. Kolejną zaletą napędu Sinochron jest ich możliwość zastosowania w magazynach głębokiego mrożenia: seria może być stosowana w temperaturach od -30 °C do +60 °C. „Znane silniki bębnowe nadają się natomiast tylko do 0 °C“, mówi Thoma.
 
Zmiana położenia łożyskowania wału wyjściowego czyni napęd wyjątkowo wytrzymałym
Fot. ABM Greiffenberger
Zmiana położenia łożyskowania wału wyjściowego czyni napęd wyjątkowo wytrzymałym
Jednym z użytkowników, który wybrał takie rozwiązanie napędowe od ABM, jest Witron Logistik + Informatik GmbH z Parkstein (Górny Palatynat). Przedsiębiorstwo zajmuje się planowaniem, produkcją i obsługą zautomatyzowanych urządzeń, służących w logistyce i przepływie materiału. Firma jest odpowiedzialna za planowanie logistyczne, technikę informacyjną i sterującą, konstrukcję i produkcję mechaniczną, jak również za dalsze działanie urządzeń. Wykonuje ponadto wszelkie prace serwisowe, konieczne w projekcie. Silniki Sinochron od ABM montowane są w urządzeniach logistycznych Witron na całym świecie, obecnie w projekcie niemieckiej firmy, zajmującej się handlem artykułami spożywczymi, posiadającej system przenośników o długości kilku kilometrów. „Dzięki tym rozwiązaniom mogliśmy zredukować przestrzeń montażową i zużycie energii “, mówi zadowolony Josef Uschold, kierownik ds. rozwoju techniki sterującej w Witron. „Byłem zachwycony również współpracą z ABM, która od początku była oparta na bardzo partnerskich stosunkach. Zawsze dostajemy wysokiej jakości i niezawodne komponenty.
 
Możliwe nawet bardzo duże obciążenia
Co jednak, jeżeli napędy muszą przetransportować dużo cięższe ładunki – jak w przypadku przenośnika paletowego? „Wtedy montujemy do silnika przekładnię“, wyjaśnia Fickentscher. Użytkownik ma możliwość transportowania w ten sposób ładunków do 1.200 kilogramów, nadal jednak korzysta z zalet silnika Sinochron, czyli kompaktowej konstrukcji, wysokiego momentu obrotowego o szerokim zakresie regulacji liczby obrotów, czy też różnorodności możliwości montażu.
 
Przekładnia kątowa umożliwia transport ciężkich ładunków
Fot. ABM Greiffenberger
Przekładnia kątowa umożliwia transport ciężkich ładunków
„W przypadku zastosowania naszej kompaktowej przekładni płaskiej FGA w przenośniku, może być ona zainstalowana na przykład równolegle do wału silnika. Możliwy jest przez to montaż w formie „U“, a tym samym również z wałem wyjściowym po stronie silnika, co czyni to rozwiązanie jeszcze bardziej kompaktowym“, opisuje Thoma. W przypadku przekładni walcowej czołowej z osiowym wałem wyjściowym, wał silnika i wyjściowy mogą znajdować się w razie potrzeby w jednej linii. Przekładnia kątowa mogłaby być zamontowana przykładowo z boku, dzięki czemu również oszczędza się miejsce. „Życzenia naszych klientów realizujemy zawsze w bliskiej współpracy“, mówi Fickentscher. „Aby móc pochłaniać wyższe zewnętrzne siły odśrodkowe w napędzie, przenieśliśmy łożyskowanie wału wyjściowego do kołnierza.“ Jest to duża zaleta, np. w przypadku umiejscowionych na zewnątrz kół zębatych, ponieważ zmniejsza się wyraźnie odstęp pomiędzy źródłem siły a łożyskiem. Dodatkową korzyścią dla systemu jest możliwość rozbudowania również przekładni. Elastyczny montaż i dodatkowo przejęcie innych zadań także przynoszą korzyści, np. kilka ruchów można zrealizować za pomocą tylko jednego wysokowydajnego silnika. Oszczędza to koszty i skraca czas uruchomienia.
 
Spełnione wymagania
„Dzięki naszym rozwiązaniom zawsze reagujemy na potrzeby naszych użytkowników" - obiecuje Thoma. Dzięki modyfikacji rozwiązań modułowych klient zyskuje na dyspozycyjności urządzenia. Partner inżynieryjny i dostawca wspierają w ten sposób producenta efektywnymi rozwiązaniami napędowymi – niezależnie od tego, czy są one stosowane w autonomicznych systemach transportowych, zautomatyzowanych systemach logistycznych z techniką przenośnikową, wciągnikach, wózkach widłowych czy w magazynach chłodniczych. ABM Greiffenberger oferuje wszystko z jednego źródła. Ten dostawca systemowy dysponuje w tym obszarze ponad dziesięcioletnim doświadczeniem. „W firmach na całym świecie z powodzeniem stosowanych jest ponad 500.000 naszych rozwiązań napędowych “, podkreśla Ralf Fickentscher.
 

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji