Polecamy

W drodze na Wielkanoc w czasach epidemii – zachowajmy rozwagę

Redip
11 kwietnia 2020
W drodze na Wielkanoc w czasach epidemii – zachowajmy rozwagę
Wielkanoc low_res
Obowiązujące w stanie epidemii zakazy i ograniczenia sprawiają, że policja ma nowe zadania. Nie sprawia to jednak, że łamanie przepisów – a w szczególności jazda pod wpływem alkoholu –  może ujść kierowcom płazem. Kontrole trzeźwości będą nadal prowadzone i można się spodziewać ich nasilenia w okresie Wielkanocy.
 
Kontrole trzeźwości nie zostały wstrzymane
Przed nami święta wielkanocne, podczas których – pomimo oficjalnych zaleceń – część kierowców zdecyduje się na wyruszenie w drogę. Muszą oni jednak pamiętać, że funkcjonariusze policji cały czas będą prowadzić kontrole.
 
Policjanci mogą sprawdzać czy kierowcy podróżują z uzasadnionego powodu – w związku z wykonywaniem czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb czy też wolontaryjnego działania przeciwepidemicznego. Podczas takiej kontroli również możliwe jest też badanie trzeźwości.
 
W związku z panującą epidemią koronawirusa policjanci mogą częściej korzystać z alkomatów z jednorazowymi ustnikami, których mechanizm działania ogranicza szanse na przenoszenie się koronawirusa.

Odpowiedzialne zachowanie to podstawa 
Służby oprócz sprawdzania czy przebywający poza domami rzeczywiście musieli z nich wychodzić kontrolują także osoby będące w kwarantannie. Odpowiedzialne zachowanie jest więc jeszcze ważniejsze, aby nie obciążać policji jeszcze większą ilością zajęć.
 
Kontrola trzeźwości low_res
Kontrola trzeźwości low_res
Spotkanie z bliskimi w okresie wielkanocnym może być okazją do spożycia alkoholu. Niestety co trzeci polski kierowca źle szacuje czas potrzebny na powrót do stanu trzeźwości*. W dodatku mniej zatłoczone ulice podczas epidemii mogą wywołać u niektórych złudne poczucie pewności. Jednak policja cały czas będzie dbać o bezpieczeństwo na drogach. W tych wymagających czasach wszyscy potrzebujemy kierować się szczególną rozwagą oraz odpowiedzialnością – komentuje Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories.
 
*Badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories przeprowadzono w marcu 2018 roku, na reprezentatywnej grupie 1280 kierowców.

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji