Polecamy

Top 4 regałów magazynowych w marcu

22 kwietnia 2014
Top 4 regałów magazynowych w marcu
Top 4 regałów magazynowych w marcu

W marcu 2014 roku oferty regałów magazynowych cieszyły się porównywalną, nieznacznie mniejszą popularnością, niż w lutym - zarejestrowaliśmy ich 2241 odsłon (średnio 34,5 odsłony na ofertę), tj. o 1,8% mniej, niż miesiąc wcześniej. W przeciągu ostatnich kilku miesięcy zainteresowanie ofertami regałów wahało się, choć z widoczną tendencją wzrostową, którą pokazują dane kwartalne - w ostatnim kwartale ubiegłego roku średnia miesięczna liczba odsłon wyniosła 2059, podczas gdy w I kwartale br. 2181 (wzrost o 5,9%).

Regały półkowe cieszą się największym zainteresowaniem użytkowników portalu. Oferty z tego segmentu zanotowały w marcu liczbę 439 odsłon, tj. 19,6% odsłon ofert wszystkich regałów magazynowych. To 7,4% spadek w porównaniu z lutym, w którym liczba odsłon wyniosła 474. Średnia liczba odsłon przypadająca na ofertę wyniosła 39,9.

Regały paletowe są drugim pod względem popularności segmentem rynku ofert regałów magazynowych – ich udział w marcu wyniósł 19% (426 odsłon), nieco mniej, niż w lutym (19,4%, 443 odsłony). Średnia liczba odsłon na ofertę regałów paletowych wyniosła 42,6, istotnie więcej, niż w przypadku wszystkich regałów magazynowych.

Największym zainteresowaniem w marcu cieszyła się oferta „System regałów paletowych STOW Pal Rack®”, która zanotowała 111 odsłon. System Stow Pal Rack to system modułowy składający się z szeregu standardowych komponentów i akcesoriów, których wszechstronne wykorzystanie umożliwia optymalizację przechowywania spaletyzowanych towarów różnych rozmiarów i wag. Konstrukcja modułowa umożliwia szybką i łatwą instalację oraz elastyczne wykorzystanie przestrzeni. Szeroka gama typów ram umożliwia optymalne konstrukcje dla wysokości do 30 m oraz nośności do 45 ton.

regaly_marzec_wykres_2.jpg
regaly_marzec_wykres_2.jpg

Drugą ofertą w zestawieniu Top 4 jest „Regał półkowy Midi Rack®”, z liczbą 101 odsłon. System Midi Rack jest w pełni regulowany, znajduje zastosowanie do konstrukcji regałów półkowych, regałów o dużej rozpiętości oraz instalacji wielopiętrowych i wysokich. Przeznaczony jest do przechowywania ładunków o średnim ciężarze ładowanych ręcznie, np. sprzętu maszynowego czy narzędzi. Wśród zalet systemu wymienia się szybki montaż, dobrą stabilność i niski koszt.

Trzecią ofertą, która cieszyła się w marcu największym zainteresowaniem był „System regałów przesuwnych- mobilne rozwiązania od STOW”, która zanotowała 77 odsłon. System regałów przesuwnych jest szczególnie cenny tam, gdzie przestrzeń magazynowa jest kosztowna, na przykład w chłodniach. Konstrukcja systemu to konwencjonalne regały paletowe zainstalowane na ruchomych bazach, co umożliwia otwieranie i zamykanie korytarzy roboczych. W konsekwencji możliwe jest zaoszczędzenie do 40% przestrzeni magazynowej. Regały sterowane są ręcznie lub automatycznie i poruszają się po szynach zainstalowanych w posadzce betonowej.


Zainteresowanie ofertami regałów ruchomych istotnie wzrosło od początku roku. W marcu zanotowano ich 170 odsłon (7,6% udziału we wszystkich ofertach), znacznie więcej, niż miesiąc wcześniej (132 odsłony, 5,8% udziału). Pod względem wielkości bezwzględnej, segment ten jest większy od segmentu regałów automatycznych, windowych i karuzelowych, jednak mniejszy od pozostałych. Średnia liczba odsłon przypadająca na jedną ofertę wyniosła jednak 42,5, co świadczy o znacznym zainteresowaniu nielicznymi ofertami.

Na czwartej pozycji w zestawieniu Top 4 uplasowała się oferta Regał wspornikowy Storax”, która zanotowała w marcu 70 odsłon. Regały wspornikowe Storax doskonale nadają się do magazynowania towarów o długich i nieregularnych kształtach, np. profili metalowych, taśm stalowych, rur, mebli, drewna, samochodów osobowych, a także palet o nietypowych wymiarach. Oferta obejmuje możliwość zaprojektowania dowolnego systemu, w zależności od rozmiaru i kształtu ładunku.

regaly_marzec_wykres_1.jpg
regaly_marzec_wykres_1.jpg

Segment regałów wspornikowych był w marcu trzecim co do wielkości na portalowym rynku ofert regałów magazynowych, zanotował 338 odsłon, które stanowiły 15,1% wszystkich. Regały wspornikowe cieszyły się w minionym miesiącu 16,2% większym zainteresowaniem, niż w lutym. Średnia liczba odsłon, jaka przypadła na jedną ofertę, wyniosła 37,6.

Znaczny wzrost liczby odsłon wszystkich ofert przy równoczesnym nieznacznym spadku liczby odsłon ofert regałów magazynowych, spowodowały zmniejszenie ich udziału na portalowym rynku ofert produktów gospodarki magazynowej. W strukturze tego rynku dominują największe segmenty regałów półkowych, paletowych i wspornikowych. Bliższa analiza pokazuje jednak, że częstokroć nieliczne oferty innych kategorii także znajdują zainteresowanych nimi odbiorców, o czym świadczą dane dot. średnich liczb odsłon przypadających na ofertę.

Jakub Knauer
Naukowe Koło Logistyki DIALOG
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
http://nkl.ue.katowice.pl
http://facebook.com/NKLDialog
 

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji