Polecamy

Szyny danych

Łukasz Rychliński
12 grudnia 2016
Szyny danych
foto 2014-16
Możemy stwierdzić z przekonaniem graniczącym z pewnością, że w dzisiejszych czasach szeroko pojęty obszar Supply Chain Management w głównej mierze bazuje na danych - ich aktualności i dostępności. Takie mierniki jak 'backorders', 'on time in full', 'lead time' nie są tylko numerkami w arkuszach, lecz wartościami krytycznymi dla przedsiębiorstwa, relacji z klientami i oferowanej jakości. Dlatego też tak istotnym jest aby dane z różnych systemów, na których bazują liczne procesy biznesowe w organizacji były najwyższej jakości, tj. aktualne, ustandaryzowane i zintegrowane, np. poprzez rozwiązanie typu ‘szyna danych’ (ESB). 
 
Wspomniana powyżej integracja danych w wydatny sposób wspiera także komunikację w obrębie jednej organizacji. Tzw. ‘biznes’, produkcja czy inne funkcje wpierające pracują na tych samych polach, dane mają ujednolicone formaty etc. Pozwala to uniknąć potencjalnych nieporozumień. Integracja danych przy wykorzystaniu szyny to także wzrost szybkości – aktualne dane szybciej propagowane są pomiędzy różnymi aplikacjami, które z tych danych korzystają. Jest to szczególnie istotne np. przy produkcji towarów gdzie ‘lead time’ wynosi 1-2 dni.  
 
Dodatkowo, integracja danych pozwala na systematyzację i konsolidację zarządzania procesami transakcyjnymi. Ma to szczególne znaczenie w funkcjonowaniu tzw. centrów usług wspólnych, które mogą sprawnie i efektywnie funkcjonować. Integracja aplikacji i systemów za pomocą szyny danych to także możliwość uzyskania nowych wskaźników i danych z różnych źródeł, dzięki ich łączeniu. To z kolei wspiera zarządzanie i monitorowanie jakości działań. 
 
Szyna danych to nie tylko systematyzowanie procesów wewnątrz organizacji, ale także efektywne dzielenie się danymi na zewnątrz np. Podczas współpracy z partnerami biznesowymi czy klientami, co w logistyce jest właściwie podstawą. Wykorzystanie kompleksowej platformy integracyjnej pozwala w bezpieczny sposób udostępniać istotne informacje i dane np. dostawcom, podwykonawcom, czy firmom spedycyjnym. Co istotne, dane te mogą być przekazywane praktycznie w czasie rzeczywistym, co wydatnie podnosi jakość komunikacji, ogranicza potencjalne błędy i przekłamania oraz pozwala błyskawicznie reagować na zmieniające się otoczenie biznesowe. 
 
Aby uzyskać powyżej wspomniane, istotne korzyści biznesowe nie jest konieczna wymiana istniejących aplikacji i rozwiązań i zastępowanie ich jednym, zazwyczaj niezwykle drogim rozwiązaniem klasy ERP, jak np. SAP. Z rozwiązaniem przychodzi tu platforma integracyjna, np. Anypoint Platform firmy Mulesoft, która poprzez wbudowane mechanizmy i komponenty, takie jak szyna danych, czy API Gateway – pozwala na uzyskanie nowej jakości pracy ikonkurencyjności, przy wykorzystaniu posiadanej przez firmę architektury IT. 
 
Łukasz Rychliński, New Business Developer w Grupie Unity  
Foto: Unity

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji