Przyszłościowe rozwiązania

28 listopada 2011
Przyszłościowe rozwiązania
Przyszłościowe rozwiązania

 

Ile jest w Polsce wózków z napędem elektrycznym pracujących w magazynach i halach produkcyjnych, tego tak naprawdę nie wiadomo – nie mamy oficjalnych statystyk na ten temat, podawane są zazwyczaj dane szacunkowe, jednak udział w rynku wózków zasilanych bateriami systematycznie rośnie. Polski rynek staje się powoli rynkiem nowoczesnych technologii, które wprowadzają do użycia technologicznie zaawansowany sprzęt i urządzenia magazynowe. Wraz ze wzrostem ilości sprzedanego sprzętu rośnie zainteresowanie urządzeniami do wymiany baterii, które zapewniają efektywność oraz bezpieczną jej wymianę. Dynamiczny rozwój rynku usług logistycznych sprawia, że jest duża koncentracja sprzętu w jednym miejscu, floty wózków widłowych liczą niekiedy 100 i więcej wózków widłowych i magazynowych. Dla takich ilości ekonomicznie uzasadnione staje się korzystanie z systemów wymiany baterii, które w zależności od stopnia zaawansowania technologicznego dzielą się na ręczne systemy wymiany baterii, półautomatyczne i automatyczne systemy wymiany baterii. Szybkość i bezpieczeństwo w wymianie baterii to najważniejsze czynniki przemawiające za rozwojem systemów automatycznej jej wymiany. Koszty inwestycyjne są wysokie, jednak korzyści jakie uzyskiwane są w czasie eksploatacji tych systemów bardzo szybko się zwracają.

Wojtek_Waliczek_Enersys_Hawker.JPG
Wojtek_Waliczek_Enersys_Hawker.JPG
Należałoby dodać pytanie dotyczące systemów zarządzania flotą baterii i prostowników. W przypadku systemów wymiany baterii Polska jest potencjalnie jednym z największych rynków w Europie. Jest to pochodna przepisów prawa pracy i systemów pracy zakładów produkcyjnych i centrów logistycznych w Polsce. Praca wielozmianowa i ograniczanie floty wózków przy jednoczesnym podnoszeniu reżimu pracy wymusza wymianę baterii. Powszechnie stosuje sie dwie baterie na wózek lub w przypadku większych flot współczynnik rotacji (1,5 - 2,5). Taki system pracy praktycznie nie występuje we Francji czy w Niemczech. Użytkownicy dużych flot dostrzegają też zalety płynące z wdrażania Zarządzania Flotą baterii i prostowników (Sytemy FIFO, kontrola pracy baterii i prostowników poprzez konrolery np. Wi-IQ) Obecnie można dostrzec dwie metody radzenia sobie z problemem wymiany baterii, pierwsze to skracanie czasu ładowania (rozwiązania Enersys - Life speed, XFC Flex). Druga metodą jest zwiększanie wydajności i bezpieczeństwa wymiany baterii poprzez przejście z wymiany górnej na wymianę boczną i stosowanie dedykowanych urządzeń do wymiany (Górnej lub bocznej). Stosowanie systemów wymiany baterii, poprawia efektywności (poprzez skrócenie czasu wymiany) i bezpieczeństwo wymiany. W przypadku skrócenia czasu wymiany podnosimy efektywność wykorzystania czasu pracy wózka i operatora. Ten drugi aspekt również ma wymiar ekonomiczny.

Wojciech Waliczek - Dyrektor Sprzedaży Enersys Polska


Dostawcy baterii, firmy Enersys, Eurobat, Exide i Hoppecke, posiadają w swojej ofercie systemy wymiany baterii. Oferowane produkty bardzo precyzyjnie dostosowywane są do potrzeb klientów, te systemy są zbyt kosztowne, żeby nie były szyte na miarę. Kosztowna inwestycja w brew pozorom jest bardzo opłacalnym przedsięwzięciem, pozwala na duże oszczędności w obszarach organizacyjnych magazynów. Zastosowanie systemu wymiany baterii zmusza firmę do wybudowania lub wydzielenia pomieszczenia na akumulatorownię, która spełniać będzie wszystkie określone prawem wymagania.

DSC_0080.JPG
DSC_0080.JPG

W zależności od wybranego rozwiązania, systemy ręczne, półautomatyczne czy automatyczne lokowane są w dobrze przystosowanych pomieszczeniach. Dobór systemu uzależniony jest od obsługiwanej floty, kalkulacje opłacalności stosowania automatycznych systemów wymiany baterii zaczynają się od floty 10 – 15 wózków magazynowych. Im liczniejsza flota wózków magazynowych tym bardziej opłacalna i korzystniejsza jest inwestycja. Najważniejszym argumentem za stosowaniem systemów wymiany baterii jest bezpieczeństwo, proszę sobie wyobrazić trzyzmianową pracę przez 5 dni w tygodniu i 52 tygodnie w roku. Dla klienta posiadającego 100 baterii oznacza to około 40 tysięcy operacji wymiany baterii w ciągu roku . Systemy wymiany gwarantują zoptymalizowanie tzw. błędu ludzkiego , poprzez zautomatyzowanie procesu wymiany. Dodatkowymi argumentami są , oszczędność miejsca , krótszy czas procesu wymiany baterii co wpływa na komfort pracy oraz przynosi znaczne oszczędności finansowe – mówi Paweł Janikowski, Country Sales Manager EXIDE Technologies

Firma Enersys/Hawker oferuje systemy wymiany baterii pod nazwą handlową HAWKER Pro Series, firmy Carney Co. z Kanady. W ofercie posiada ręczne systemy, półautomatyczne i automatyczne z trzema poziomami składowania i pełnym zarządzaniem procesami ładowania oraz wymiany baterii. W roku 2008 firma firma dostarczyła klientom na nasz rynek 62 systemy Hawker Pro Series, co stawia firmę na czołowym miejscu wśród dostawców systemów wymiany baterii. Firma Enersys jako pierwsza na naszym rynku zaczęła oferować te zaawansowane technologicznie systemy, posiada więc największe doświadczenie i staż w serwisowaniu tych produktów.

Systemy wymiany baterii są w coraz powszechniejszym uzyciu i możemy mówić o rynku systemów wymiany baterii, coraz większa rzesza klientów wymienia flotę wózków spalinowych na elektryczne . Co sprawia, że systematycznie zwiększa sie liczba firm posiadających kilkadziesiąt baterii na jednym obiekcie. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo , komfort pracy , oraz oszczędności rozłożone w czasie , zauważamy znaczny przyrost zainteresowania systemami wymiany baterii . Myślę, że systemy wymiany baterii zdominują rynek, lecz na to potrzeba jeszcze kilku lat pracy . Ostatnie trzy lata pokazują iż w Polsce systematycznie zwiększa się ilość stref ekonomicznych oraz powierzchni magazynowych co zdecydowanie wpłynie na rozwój tego rynku .

Paweł Janikowski - Country Sales Manager EXIDE Technologies


Firma Hoppecke oferuje systemy pod własną marką Hoppecke, baterie w jej automatycznych systemach mogą być składowane na wysokość 6 poziomów, jest to jak dotąd najwięcej z pośród oferowanych na rynku produktów. Przy bardzo drogiej powierzchni w magazynach i centrach dystrybucji, tak duża ilość poziomów jest mocnym atutem tego systemu, oczywiście nie jedynym. Ręczne i półautomatyczne systemy wymiany baterii doskonale uzupełniają ofertę firmy w tym zakresie, dopasowując do potrzeb klientów swoje produkty.

Maciej_Wisniewski_Hoppecke.jpg
Maciej_Wisniewski_Hoppecke.jpg
Na pewno powinniśmy mówić o rynku systemów ładowania baterii w Polsce, lecz ,niestety, nasza świadomość nie jest jeszcze na tyle duża, by zdawać sobie sprawę z istoty dobrej organizacji miejsca ładowania oraz tego jakie zagrożenia niesie za sobą jego zła organizacja. Co najistotniejsze, niewielu potencjalnych Klientów ładowni zdaje sobie sprawę z tego jak wiele profitów może osiągnąć, dzięki profesjonalnie zaplanowanemu systemowi wymiany baterii tudzież akumulatorni. Oczywiście aspekt ekonomiczny jest w tym wypadku nie bez znaczenia. Hoppecke z przyjemnością zaprezentuje potencjalnemu Klientowi rozwiązanie szyte na miarę jego potrzeb i wszystkie zalety w odniesieniu do potencjalnych nakładów, które dzięki jego instalacji Klient osiągnie. Mając na uwadze bezpieczeństwo pracownika, wszystkie poprzednio wymienione powody, dla których inwestujemy w system wymiany baterii właściwie mogą zostać pominięte! Zadaniem pracodawcy jest zapewnienie optymalnych warunków pracy w interesie własnym i pracownika; natomiast pochodną ewentualnego zakupu systemu wymiany baterii winny być szeroko rozumiane profity z tego płynące. Dzięki systemom wymiany baterii Hoppecke osiągną państwo oba cele, a jakość wykonanej usługi nie pozostawi cienia wątpliwości, iż inwestycja w tak profesjonalny system była słuszna i ekonomiczna.

Podstawowymi zaletami systemów wymiany baterii Hoppecke są:

  • bezpieczeństwo
  • zredukowany czas wymiany
  • duża oszczędność miejsca
  • oszczędność kosztów związanych z nakładami na baterie dzięki zastosowaniu optymalnej wymiany oraz rotacji urządzeń

Maciej Wiśniewski - Doradca Handlowy Hoppecke Baterie Polska

DSC_1931.jpg
DSC_1931.jpg

Systemy wymiany baterii to rozwiązania, które mają przyszłość przed sobą, rosnący rynek usług logistycznych sięga po nowoczesne narzędzia, które pozwalają na precyzyjne obliczenia kosztów. Systemy wymiany baterii dają takie możliwości, gdyż czas wymiany baterii jest znany i w zależności od systemu wynosi od 4 do 8 minut, można więc precyzyjnie określić koszty. Nowoczesne akumulatorownie podnoszą bezpieczeństwo pracy przy wymianie baterii, absencja chorobowa z tytułu wypadków przy wymianie baterii i ich obsłudze znacznie się obniża. Centralizacja wymiany baterii w jednym miejscu pozwala na wykorzystanie zaoszczędzonej w ten sposób powierzchni na składowanie.


Zarządzanie procesem ładowania baterii, to znaczne przedłużenie okresu ich eksploatacji, a w niektórych przypadkach zmniejszenie ilości baterii potrzebnych do obsługi floty wózków. Można by długo wymieniać, bo wiele jest jeszcze zalet, które „ujawniają” się w procesie eksploatacji i indywidualnie poprawiają klientom rachunek kosztów. Nie uciekniemy przed rozwojem technologicznym, dlatego powoli z matematyczną konsekwencją tworzy się rynek systemów automatycznej wymiany baterii, czyniąc z tego proces szybki łatwy i przyjemny.

Red.

Foto: log4.pl

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji