Polecamy

Paczkomaty InPost - ekspertyza AGH

10 grudnia 2013
Paczkomaty InPost - ekspertyza AGH
Paczkomaty InPost - ekspertyza AGH

Dziesięciokrotnie więcej dostarczonych przesyłek w ciągu dnia, o połowę mniej przejechanych kilometrów dziennie i 95% redukcja CO2! Wyniki ekspertyzy wydanej przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie nie pozostawiają wątpliwości. Rewolucyjny system skrytek pocztowych stworzony do bezkolejkowego odbioru i nadawania przesyłek 24/7 dba nie tylko o wygodę klienta, ale także o środowisko naturalne. Paczkomaty InPost deklasują „zwykłych” kurierów.

Naukowcy z Katedry Robotyki i Mechatroniki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie wzięli pod lupę dostawców z rynku pocztowo-kurierskiego w Polsce. W badaniu przeprowadzonym w październiku 2013 uwzględniono m.in. dzienną liczbę dostarczanych przesyłek i przejechanych kilometrów oraz roczne zużycie paliwa i emisji dwutlenku węgla (CO2). Z raportu wynika, że kurier Paczkomatów InPost w ciągu zaledwie jednego dnia jest w stanie dostarczyć 600 przesyłek – 10 razy więcej niż „tradycyjny” doręczyciel (zaledwie 60 paczek) – przejeżdżając przy tym dwa razy mniej kilometrów.

InPost_ekspertyza.JPG
InPost_ekspertyza.JPG

„Odbiór przesyłki w Paczkomacie InPost jest nie tylko łatwy i wygodny. To rozwiązanie logistyczne zapewnia całkowitą swobodę wyboru miejsca i czasu odbioru paczki, eliminując przymus dostosowania się do godzin pracy kuriera. Przesyłkę można odebrać w dowolnie przez siebie wybranym Paczkomacie InPost na przykład po drodze do domu czy szkoły, o dogodnej porze dnia i nocy. Nasze rozwiązanie nie tylko gwarantuje oszczędność czasu i terminowość oraz znacząco obniża koszty przesyłki, ale także pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Od lat angażujemy się w działania na rzecz ochrony środowiska. W 2012 roku zachęcaliśmy Polaków do sadzenia drzew i rozdaliśmy aż 66 tysięcy sadzonek właśnie przez nasze ekologiczne Paczkomaty” – komentuje Rafał Brzoska, prezes zarządu Grupy Integer.pl.

Jak wynika z ekspertyzy Katedry Robotyki i Mechatroniki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie – dostarczenie przesyłki do Paczkomatu InPost może zredukować emisję dwutlenku węgla (CO2) nawet o 95%, zmniejsza zużycie paliwa (o ponad 21 mln litrów rocznie) i wpływa pozytywnie na poziom natężenia ruchu ulicznego eliminując korki. Niemal każda przesyłka (około 98,62%) nadana za pośrednictwem Paczkomatu InPost jest gotowa do odbioru już dzień po jej wysłaniu. Co ciekawe, ponad połowa klientów (51%) odbiera swoje zamówienie w ciągu pierwszych sześciu godzin od momentu otrzymania SMS’a informującego o czekającej w terminalu przesyłce.

„Kluczowa jest nie tylko mniejsza ilość kilometrów pokonywana przez kurierów – także klienci nie jadą celowo do Paczkomatu, lecz odbierają paczkę przy okazji, a wielu odwiedza je podczas spaceru. Jeszcze nie mamy badań o wpływie na zdrowie naszych klientów z tego tytułu, ale czekamy na propozycje polskich akademii medycznych” – dodaje Aleksander Gruca, kierownik działu R&D w Grupie Integer.pl.


Paczkomaty InPost zostały także docenione w ramach projektu C-Liege (Clean Last mile transport and logistics management for smart and efficient local Governments in Europe) finansowanego w ramach programu Intelligence Energy Europe. Badania przeprowadzone przez Akademię Morską w Szczecinie na przełomie 2012 i 2013 roku dowiodły, że Paczkomaty InPost należą do form transportu zdecydowanie sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi miast. Obliczenia dokonane przez naukowców ze Szczecina potwierdzają, że doręczyciele Paczkomatów InPost pokonują dziennie o 120-150 km mniej w porównaniu z tradycyjnym kurierem (na terenie Szczecina). Z analizy wynika również, że duże znaczenie dla efektywności tej formy dostaw ma prawidłowe rozmieszczenie terminali w przestrzeni miejskiej. Na efektywność rozwiązania oraz wyniki badań w Szczecinie zwrócili uwagę przedstawiciele miast partnerskich projektu C-Liege – Newcastle (UK), Leicester (UK), Stuttgart-Ludwigsburg (Germany), Emilia-Romagna (Italy), Montana (Bulgaria) i Hal-Tarxien (Malta).

Według statystyk opublikowanych w serwisie Opineo.pl aż 94% osób, które skorzystały z Paczkomatów InPost, jest zadowolonych z usługi1. Stawia to urządzenia Grupy Integer.pl na pozycji lidera wśród firm kurierskich funkcjonujących na polskim rynku.

InPost_opineo.JPG
InPost_opineo.JPG


Źródło: Opineo, link: http://www.opineo.pl/opinie/inpost-pl, Grudzień 2013

Do końca 2013 roku na całym świecie funkcjonować będzie – w różnych modelach biznesowych – około 2.750 innowacyjnych terminali. Paczkomaty InPost podbiły już 18 międzynarodowych rynków: Wielką Brytanię, Estonię, Rosję, Cypr, Arabię Saudyjską, Chile, Australię, Irlandię, Islandię, Litwę, Łotwę, Słowację, Ukrainę, Polskę, Czechy, a także Kostarykę, Salwador oraz Gwatemalę.

Źródło: GENESIS PR
Foto: InPost

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji