Nowa fabryka Zelmer oficjalnie otwarta

.
15 września 2011
Nowa fabryka Zelmer oficjalnie otwarta
Nowa fabryka Zelmer oficjalnie otwarta

W dniu 15 września 2011 r. Grupa Zelmer, największy polski producent drobnego sprzętu AGD, dokonała oficjalnego otwarcia nowej fabryki w Rogoźnicy pod Rzeszowem. - Dzisiejsza uroczystość ma charakter symboliczny, ponieważ nasz nowy zakład pierwszą maszynkę do mielenia wyprodukował już 23 maja br. W ciągu kolejnych trzech miesięcy dokonaliśmy relokacji wszystkich pozostałych linii produkcyjnych z terenów starej fabryki w Rzeszowie do Rogoźnicy. Proces ten – niezwykle trudny i ryzykowny przebiegł zgodnie z planem i już od kliku tygodni fabryka pracuje z wykorzystaniem pełnych zainstalowanych mocy - podkreśla Janusz Płocica, prezes Zelmer S.A.

Ulokowanie zakładu w Polsce, w pobliżu wschodniej granicy, jest podyktowane silnym rozwojem Zelmera w krajach Europy Środkowej i Wschodniej – w szczególności w Rosji i na Ukrainie. Relokacja rozpoczęła się w maju br. i trwała 71 dni. W tym czasie z Rzeszowa do Rogoźnicy przetransportowano 129 wtryskarek i blisko 200 innego rodzaju maszyn i urządzeń produkcyjnych. Zbudowano 13 kompletnych linii produkcyjnych. Relokacja nie zakłóciła dostaw produktów do odbiorców, gdyż produkcja w starym zakładzie zatrzymywana była stopniowo, gdy w tym samym czasie zwiększała się skala produkcji w nowej fabryce.

- Fabryka Zelmera to jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów na świecie. Uruchomionych zostało w niej 13 linii produkcyjnych wyspecjalizowanych w produkcji odkurzaczy i sprzętu kuchennego. W fabryce odbywa się całość procesu produkcji od przetwórstwa tworzyw po pakowanie gotowego wyrobu. Zastosowano nowoczesny system centralnego podawania tworzyw oraz odzysku ciepła. Jedną z największych zalet fabryki w Rogoźnicy jest jej elastyczność. Nasz rynek charakteryzuje się dużą sezonowością i aby efektywność produkcji była jak największa musimy mieć możliwość płynnego dostosowywania jej poziomu do poziomu zamówień. W naszych założeniach przyjęliśmy również, że produkcja w nowym zakładzie pozwoli nam zmniejszyć koszty wytworzenia o około 5% w stosunku do kosztów na koniec 2008 roku, który był dla nas rokiem referencyjnym podczas przygotowań do realizacji tego projektu – mówi Janusz Płocica.

Zelemr_fabryka.JPG
Zelemr_fabryka.JPG

Ponadto w nowej fabryce Zelmer zamierza wytwarzać sprzęt drobnego AGD nie tylko pod własną marką, lecz również na zlecenie innych firm – tak, by jak najefektywniej wykorzystywać potencjał produkcyjny. Pierwszy tego typu kontrakt został podpisany przed kilkoma tygodniami. Zelmer będzie produkował ekspresy do kawy dla jednej ze znanych zagranicznych firm, która przenosi produkcję z likwidowanej fabryki w Niemczech. Spółka zamierza zawierać kolejne tego typu kontrakty. - Jeśli miałbym określić potencjał nowej fabryki – mogę powiedzieć, że obecnie jest to średnio około 2,6 mln sztuk drobnego sprzętu AGD rocznie. Przy czym jest to bardzo różny sprzęt – od stosunkowo prostych w budowie i stosunkowo tanich mikserów ręcznych do skomplikowanych i wartych kilkakrotnie więcej odkurzaczy piorących. Szacujemy, że w tym roku wyprodukujemy około 20% więcej sprzętu, niż wyprodukowaliśmy w „starej” fabryce przy ul Hoffmanowej w 2010 roku natomiast docelowo, jeśli zajdzie taka potrzeba – produkcja może być o 50% wyższa – informuje Marcin Tomkiewicz, Prezes Zelmer PRO sp. z o.o.‐ szef nowej fabryki.

Nową fabrykę w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro‐Park Mielec wybudowała dla Zelmera spółka Panattoni Europe, jeden z liderów na rynku tego typu inwestycji w Polsce i w Europie. Zelmer podpisał z deweloperem umowę najmu nieruchomości na 15 lat od momentu jej oddania do użytku z możliwością przedłużenia tego terminu.

Lokalizacja zakładu w SSE oznacza dla Spółki również istotne efekty podatkowe. Zelmer ma możliwość skorzystania z ulgi inwestycyjnej w wysokości 50% poniesionych nakładów (do 2020r.). W związku z tym, w sprawozdaniu skonsolidowanym za pierwsze półrocze 2011 r. ujęto aktywo z tytułu podatku odroczonego w wysokości 4,3 mln zł z tytułu rozpoczęcia działalności w specjalnej strefie ekonomicznej.

Podstawowe dane nt. nowej fabryki Zelmera w Rogoźnicy:

  • rozpoczęcie budowy: listopad 2010 r.
  • czas budowy: 218 dni
  • odbiór: 20 maja 2011 r.
  • czas relokacji: 71 dni
  • pierwszy wyprodukowany sprzęt: 23 maja 2011 r. (maszynka do mięsa)
  • osiągnięcie pełnych zainstalowanych mocy: wrzesień 2011 r. (średnio 2,6 mln szt.sprzętu rocznie)
  • powierzchnia fabryki pod dachem: 32,4 tys. mkw.

Fabryka zlokalizowana jest w Rogoźnicy w odległości około 1 km od węzła autostrady A4, odległość od lotniska Rzeszów‐Jasionka wynosi około 4 km, a odległość od przystanku rzeszowskiej kolejki podmiejskiej 300 m.
ZMM
Foto: Zelmer

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji