Nagrodzone dobre praktyki bezpiecznej pracy
Miniony rok wyjątkowo doświadczył wszystkie służby zaangażowane w procesy bezpieczeństwa pracy, pandemia wymusiła diametralne zmiany w organizacji pracy. Bezpieczeństwo nabrało zupełnie innego wymiaru i znaczenia dla procesów składowania, magazynowania i dystrybucji towarów.
Siódma edycja konkursu Lidera Bezpiecznej Pracy w Magazynie różniła się od poprzednich tym, że nagrodzono wydzielone, osobno punktowane obszary. Firma, która zgromadziła największą sumę punktów we wszystkich obszarach, mogła cieszyć się tytułem Lidera Bezpiecznej Pracy w Magazynie.
Bezpieczeństwo w magazynie to wypadkowa wielu działań i aktywności osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pracy. Ale to także i przede wszystkim zachowanie pracowników. Ich postawy kształtowane są przez służby BHP i osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo systemów składowania. Tworzenie odpowiednich warunków pracy i budowanie świadomości indywidualnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo pracy w magazynie jest największym osiągnięciem Lidera i wszystkich laureatów.
W konkursie udział wzięły magazyny firm o porównywalnym potencjale. Cztery firmy wypełniły ankiety konkursowe: 1) Centrum Logistyczne Gryf Sp. z o.o., 2) Kramp Sp. z o.o., 3) Przedsiębiorstwo Handlowe A-T S.A., 4) Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o.
Kapituła konkursu liczyła ośmiu członków, reprezentantów Państwowej Inspekcji Pracy, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Państwowego Instytutu Badawczego, Politechniki Łódzkiej, Urzędu Dozoru technicznego, Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej; zwycięzcy dwóch poprzednich edycji konkursu, czyli firmy Kuehne+Nagel Sp. z o.o., oraz organizatora.
Mecenasem konkursu była firma Camso Polska S.A. przedstawiciel producenta ogumienia marek Solideal i Camso (wchodzących w skład grupy Michelin) oraz usługi dla szeroko pojętego segmenty poza drogowego w tym opony pneumatyczne, superelastyczne i opaski amortyzujące oraz felgi do wózków widłowych i urządzeń transportu wewnętrznego, a także opony i gąsienice gumowe do maszyn budowlanych, drogowych i rolniczych.
Metodologia
Ankiety zawierały pytania zamknięte, na które respondenci udzielali odpowiedzi „Tak“ lub „Nie“, oraz pytania otwarte wymagające odpowiedzi opisowej; można było dołączyć do nich dokumenty i zdjęcia.
Analizie poddano trzy obszary:
Bezpieczna Praca – ankieta składała się z 52 pytań, (36 zamkniętych i 16 otwartych); maksymalna liczba punktów: 116,
Bezpieczna Flota – ankieta zawierała 18 pytań (13 zamkniętych, 5 otwartych); maksymalna liczba punktów: 38,
Bezpieczne Składowanie – ankieta zawierała 16 pytań (9 zamkniętych, 7 otwartych); maksymalna liczba punktów: 44.
Punktacja pytań zamkniętych: odpowiedź na TAK: 1 pkt, odpowiedź na NIE: 0 pkt, pytania otwarte punktowane od 1 do 5 pkt.
W konkursie było do zdobycia 1430 punktów, Lider zgromadził ich 1158, czyli 81% maksymalnej liczby.

Fot. Log4.pl
Lider Bezpiecznej Pracy w Magazynie
Pierwsze miejsce w konkursie wywalczył magazyn firmy Kramp Sp. z o.o. w Modle Królewskiej, zdobywając tytuł Lidera Bezpiecznej Pracy w Magazynie.
W siódmej edycji konkursu nagrodzono dodatkowo trzy obszary: Bezpieczna Praca, Bezpieczne Składowanie i Bezpieczna Flota. Podział ten podkreśla znaczenie każdego obszaru z osobna i pokazuje ich wpływ na jakość bezpieczeństwa pracy w magazynie.

Fot. Log4.pl
Bezpieczna Praca
W kategorii
Bezpieczna Praca nagrodę zdobył magazyn firmy
Kramp Sp. z o.o., ul. Skandynawska 1, 62-571 Stare Miasto, Modła Królewska. W tej kategorii można było uzyskać 812 punktów, nagrodzony magazyn zdobył 695, co stanowi 85% maksymalnej liczby punktów.

Fot. Log4.pl
Bezpieczne Składowanie
W kategorii Bezpieczne Składowanie nagrodę przyznano magazynowi firmy Kramp Sp. z o.o., ul. Skandynawska 1, 62-571 Stare Miasto, Modła Królewska. Do zdobycia w tej kategorii były 352 punkty, nagrodzony magazyn zgromadził ich 266 (76% maksymalnej liczby punktów).

Fot. Log4.pl
Bezpieczna Flota
W kategorii
Bezpieczna Flota nagrodę zdobył magazyn
Przedsiębiorstwa Handlowego A-T S.A., ul. Rawicka 54, 63-700 Krotoszyn. W tej kategorii można było zdobyć 266 punktów, nagrodzony magazyn miał ich 198 (74% maksymalnej liczby punktów).
Siódmą edycję konkursu zorganizowaliśmy w wyjątkowym czasie, który nie daje możliwości normalnego funkcjonowania gospodarki. Logistyka i związana z nią działalność nie ucierpiała wprawdzie tak bardzo jak inne obszary gospodarcze, jednak restauratorzy i hotelarze są dla logistyki ważnym obszarem. Rynek e-commerce rozwija się w czasie pandemii znakomicie i to on wyznacza obecnie tempo rozwoju rynku logistycznego. W tym niełatwym momencie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie zmian w konkursie, które wynikały z doświadczenia poprzednich edycji. Mimo wielu trudności konkurs udało się przeprowadzić, a wyniki utwierdzają nas w przekonaniu o słuszności naszej decyzji.
Ankieta jest swoistą listą kontrolną bezpiecznej pracy w magazynie, analiza odpowiedzi pozwala stwierdzić, że firmy angażują się w działania na rzecz bezpieczeństwa pracy w magazynie. Doskonalą też dobre praktyki, podnosząc tym samym kulturę bezpieczeństwa pracy w magazynie.
Konkurs ewoluuje, a organizatorzy zbierają doświadczenie i uwagi od uczestników. Propagujemy bezpieczeństwo pracy w magazynie, która opłaca się wszystkim zainteresowanym stronom. Dobre praktyki bezpiecznej pracy zasługują na rozpowszechnianie, a firmy trzymające się tych zasad – na promocję.