Polecamy

Jak budżet państwa traci na zamówieniach publicznych

23 kwietnia 2013
Jak budżet państwa traci na zamówieniach publicznych
Jak budżet państwa traci na zamówieniach publicznych

Ponad 2 mln bezrobotnych, 877 ogłoszonych upadłości firm oraz dziesiątki porzuconych inwestycji – tak w liczbach przedstawiał się rok 2012. Jak dużo stracił przez to budżet państwa? Miliony a może miliardy złotych? Jakie są przyczyny?

Jedną z nich z pewnością są utrwalane przez lata praktyki towarzyszące ustawie Prawo zamówień publicznych (PZP) – czyli dyktat najniższej ceny czy brak możliwości zmian w umowie w toku, nawet w przypadku nowych regulacji prawnych (art. 144 PZP ). Od 2007 roku to właśnie cena stała się dominującym kryterium przy wyborze oferenta. Obecnie 91% zamówień rozstrzyganych jest według tego kryterium, co stanowi wartość 131 mld zł. To znacząca niegospodarność, na którą nie może pozwolić sobie budżet państwa! Problem zamówień publicznych dostrzegają i od dawna poruszają polscy przedsiębiorcy, liczni eksperci oraz co ciekawe także zamawiający. Kiedy zauważy go także ustawodawca? Ile jeszcze Państwo Polskie kosztować będą błędy w zamówieniach publicznych?

Nieskuteczne przepisy a budżet państwa

Wartość polskiego rynku zamówień publicznych w 2011 roku osiągnęła ponad 144 mld zł . Oczywistym wydaje się być, że tak dużymi środkami trzeba umiejętnie dysponować. W teorii niewłaściwym zachowaniom w przetargach publicznych ma zapobiegać Ustawa Prawo zamówień publicznych – system stworzony przez ustawodawcę i regulujący sposób realizacji zamówień finansowanych przez jednostki publiczne. Z ekonomicznego punktu widzenia zapewniający także efektywne i jak najlepsze wykorzystywanie państwowych środków. Ustawa, która ma za zadanie zagwarantować wykonawcom, że wybór oferty będzie odbywał się w oparciu o kryteria merytoryczne, eliminując tym samym osobiste preferencje zamawiającego.

Więcej w artykule w Bibliotece.

Źródło: GENESIS PR
Foto: Dorota Mituniewicz-Sysło

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji