Intralogistyczne roboty w Zalando

Redakcja
26 października 2018
 Intralogistyczne roboty w  Zalando
Fot. Zalando
Carl-Friedrich zu Knyphausen
Z Carlem-Friedrichem zu Knyphausenem, kierownikiem ds. rozwoju logistyki w Zalando,  odpowiedzialnym za rozwój intralogistyki, rozmawiamy o pierwszych etapach wdrożenia robotów intralogistycznych firmy Magazino - TORU, ich możliwościach i wyzwaniach, jakie niesie ze sobą ta nowa technologia.
 
Redakcja: Jakie są zalety robota TORU i do czego będzie on w Zalando wykorzystywany?
Carl-Friedrich zu Knyphausen : TORU jest autonomicznym robotem, który poprzez wbudowane kamery rozpoznaje otaczające go środowisko, dzięki czemu może się w nim orientować i pracować ramię w ramię z ludźmi. Obecnie testujemy, w jaki sposób możemy wykorzystać go jako autonomicznego robota kompletacyjnego oraz jak zintegrować go z istniejącymi procesami. TORU w szczególności wspiera pracowników w ich codziennej pracy. Naszym celem jest odciążenie pracowników logistyki od działań nieergonomicznych, takich jak na przykład schylanie się, czy sięganie po produkty z najniższych i najwyższych półek. Obecnie TORU jest jednak w stanie chwytać jedynie kartony, w których zazwyczaj znajdują się buty.
Testy są jeszcze na bardzo wczesnym etapie. Obecnie roboty w dużej mierze zajmują się zamówieniami testowymi, ale zrealizowały również kilka prawdziwych zleceń. Po otrzymaniu zamówienia roboty wynajdują, dzięki własnym systemom nawigacyjnym, najlepsze trasy. Wspólnie z Magazino pracujemy nad tym, by TORU były coraz lepsze i szybsze.
 
W jaki sposób roboty wchodzą w interakcję z ludźmi?
Robot_TORU_Zalando
Fot. Zalando
Robot_TORU_Zalando
- TORU podjeżdża do półek w strefie kompletacji zamówień i przetwarza swoją listę tak, jak robi to pracownik. Za pomocą zintegrowanych kamer i skanerów TORU identyfikuje i lokalizuje właściwe przedmioty na półce, zdejmuje je przyssawką i umieszcza w plecaku, a następnie udaje się do stacji transferowej. Robot widzi, kiedy człowiek zamierza przeciąć mu drogę i zatrzymuje się, zanim będzie kontynuował swoje zadanie.
 
Jak testy robota Magazino wpasowują się w strategię logistyczną Zalando?
- Od czasu budowy naszego pierwszego centrum zaopatrzeniowego w Erfurcie w 2012 roku inwestujemy w automatyzację. Nawet w trakcie rozwoju naszych przenośników koncentrowaliśmy się na technologii dostarczania produktów do naszych pracowników, zmniejszając w ten sposób odległości do pokonania. Innym przykładem są nasze sortowniki w Mönchengladbach i Lahr, które odciążają naszych kolegów od nieergonomicznych ruchów. Perspektywy dla TORU mogą być podobne. Inwestowanie w automatyzację i testowanie zrobotyzowanych rozwiązań jest zatem kolejnym, konsekwentnym krokiem w rozwoju Zalando i naszej strategii logistycznej.
 
Jak będzie to wyglądało w przyszłości? Czego możemy spodziewać się po automatyce logistycznej?
- Będziemy ciągle testować nowe technologie, poszukując jak najlepszego rozwiązania, tak jak miało to miejsce w przypadku sortowników w Mönchengladbach i Lahr. Zalando chce nadal promować wykorzystywanie technologii w logistyce i rozwijać przemysł w tym kierunku. Właśnie dlatego wymiana doświadczeń z naszymi partnerami i kolegami z branży jest bardzo ważna. Kluczowym pytaniem jest, jak maszyny będą mogły wspierać ludzi w przyszłości. Biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wymagania dotyczące ergonomii i bezpieczeństwa pracy, wyobrażam sobie, że w przyszłości technologia będzie coraz częściej wykorzystywana do wspomagania czynności i procesów manualnych.

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji