NAJBARDZIEj POPULARNE OFERTY

Ekstremalnie precyzyjny i szybki sortownik

BEUMER
13 lipca 2018
Ekstremalnie precyzyjny i szybki sortownik
BEUMER_AB_Österreichische Post_linia sortownicza
W miejscowości Wernberg w Karyntii austriacki operator pocztowy Österreichische Post AG otworzył swoje nowe centrum dystrybucji. Codzienne wysyłanych jest tu do 30 000 paczek. Sercem centrum jest linia sortująca: nie tylko radzi sobie sprawnie z sortowaniem przesyłek, lecz reaguje też niezawodnie na zapotrzebowanie w okresach szczytowych. Sortownik BG jest najnowszym rozwiązaniem systemowym BEUMER Group. Jest to wydajne, efektywne energetycznie urządzenie, które swoją cichą pracą zapewnia przyjemną atmosferę środowiska pracy w hali. Kierownictwo centrum dystrybucji jest ponadto zachwycone sprawną realizacją projektu.
 
Wysyłka paczek rośnie na całym świecie – również w Austrii. Wynika to między innymi z silnego rozwoju zamówień online. Adresaci chcieliby oczywiście otrzymywać zamówione towary najlepiej jeszcze tego samego dnia. Jeżeli usługodawca logistyczny lub pocztowy nie potrafi sprostać tym potrzebom, natychmiast pojawi się konkurencja. Nie jest to łatwa sytuacja. Operator Österreichische Post uruchomił dlatego latem 2017 r. w Wernberg w Karyntii nowe centrum dystrybucji, które zajmuje się dystrybucją i dostawą przesyłek w wysuniętym najbardziej na południe kraju związkowym Austrii i we wschodnim Tyrolu. „Przeprowadzka do Wernberg była konieczna, ponieważ dotychczasowe centrum w St. Magdalen nie spełniało już naszych wymagań” – wyjaśnia nowa dyrektor centrum, Kathrin Fischer. „Stara technika dystrybucyjna nie radziła sobie już z rosnącym wolumenem paczek, a na zainstalowanie nowej linii hala była po prostu za mała”. Podczas gdy centrum w St. Magdalen zachowano do sortowania listów, na terenie 12 000 metrów kwadratowych powstała aktualnie najbardziej nowoczesna linia do sortowania i dystrybucji paczek austriackiego operatora pocztowego o powierzchni prawie 5000 metrów kwadratowych.
 
Maksimum techniki na minimalnej przestrzeni
Obiekt ma bardzo korzystną komunikacyjnie lokalizację przy autostradzie między aglomeracjami Villach i Klagenfurt. Średnio przechodzi przez centrum około 30 000 paczek dziennie, w okresach szczytowych, na przykład na Boże Narodzenie, nawet 50 000. To nawet 6000 paczek na godzinę. „Przesyłki różnego typu muszą być ostrożnie, szybko i niezawodnie sortowane” – mówi Fischer. Stawia to linii sortującej wysokie wymagania. Wymaganą technikę dostarczył BEUMER Group – sercem instalacji jest nowy wysokowydajny sortownik BG, wykonany w wersji sortownika z szalkami uchylnymi. „Zainstalowaliśmy nasze komponenty od przyjmowania towaru aż po wydawanie towaru” – relacjonuje Frank Niemietz, Sales Manager Logistic Systems w BEUMER Group. W Wernberg znajduje się stosunkowo niewielkie centrum dystrybucji operatora pocztowego Österreichische Post. BEUMER Group musiał zainstalować kompletne wyposażenie w istniejącej hali na niewielkiej przestrzeni.
 
Sortownik BG: elastyczny, cichy, niezawodny
Po zadokowaniu samochodu ciężarowego do hali w celu rozładunku pracownik kładzie paczki na przenośnik taśmowy teleskopowy o regulowanej szerokości i wysokości. Transportuje on kartony i paczki o różnej formie i wadze na przenośnik taśmowy BEUMER Parcel Belt Conveyor. Już tutaj określana jest dokładnie waga każdej paczki. Następnie przesyłki są przenoszone dynamicznie na sortownik BG. Aby linia mogła przyporządkować paczki właściwemu stanowisku docelowemu, jest ona wyposażona w detektor kodów kreskowych i system laserowy, który oblicza wolumen podczas transportu paczek i przekazuje wyniki do systemu komputerowego. Paczki, które nie zostały wczytane do systemu, trafiają na specjalne stanowisko końcowe. Po kontroli i zeskanowaniu przez pracownika są one odprowadzane do sortownika BG.
 
BEUMER_AB_Österreichische Post_sortownik
BEUMER_AB_Österreichische Post_sortownik
„Sortownik BG opiera się na naszych sprawdzonych technologiach” – objaśnia Frank Niemietz. „Jest to na przykład rama sortownika ze stali lub bezdotykowy układ przenoszenia energii zamiast tradycyjnych przewodów ślizgowych, często stosowanych przez konkurencję”. Wersja sortownika z szalkami uchylnymi pozwala na transport towarów o wadze do 60 kg. W przeciwieństwie do komunikacji na podczerwień, gdzie dane są wysyłane tylko wtedy, gdy przejdą przez określony punkt czujnika podczerwieni, komunikacja bezprzewodowa umożliwia transmisję danych w czasie rzeczywistym. Umożliwia to skrócenie czasu komunikacji do milisekund. „Ponadto mamy możliwość prostej realizacji różnych trybów pracy. Dzięki temu możemy między innymi lepiej reagować na wrażliwe produkty” – objaśnia Niemietz. „Odprowadzanie paczek odbywa się bardzo precyzyjnie z różną prędkością”. Użytkownik ma ponadto większą swobodę w transportowaniu artykułów różnej wielkości. „Linia ta pozwala nam na precyzyjne i tanie przetwarzanie maksymalnie szerokiej palety produktów oraz optymalne wsparcie dla innych centrów wysyłkowych w Austrii oraz naszych punktów dostawczych w Karyntii i wschodnim Tyrolu” – mówi Fischer.
 
Energooszczędny napęd
Nowa linia BEUMER jest wyposażona w energoefektywne napędy. Oparta na siłownikach technologia OptiDrive redukuje zapotrzebowanie na moc i emisje CO2. W tym wysokowydajnym ciernym układzie napędowym siła docisku koła napędowego jest regulowana automatycznie zależnie od wymaganej siły napędowej – również przy hamowaniu. Zwiększa to współczynnik sprawności do 90 procent i wydłuża żywotność kół napędowych. W sortowniku BG montowane są ponadto większe rolki toczne niż w porównywalnych liniach. Obniżają one częstotliwość obrotów o nawet 25 procent. Redukuje to zużycie i hałas. „To bardzo ważny aspekt dla naszych 40 pracowników” – stwierdza Fischer. „Tu w hali jest bardzo cicho, można ze sobą rozmawiać i panuje przyjemny poziom hałasu zakładowego, który nie stanowi dla pracowników dodatkowego obciążenia”.
 
BEUMER_AB_Österreichische Post_systemowy transport i sortowanie
BEUMER_AB_Österreichische Post_systemowy transport i sortowanie
Z sortownika paczki są transportowane przez zsuwnie do przenośnika taśmowego teleskopowego. Pracownicy wyjmują towary i ładują je do kontenerów wymiennych. Następnie trafiają one na samochody ciężarowe, które ruszają w drogę do pozostałych 6 centrów dystrybucji w Austrii.
 
Sprawna realizacja projektu i niezawodny serwis
Dla BEUMER Group współpraca nie kończy się jednak wraz z pomyślną realizacją projektu. Operator Österreichische Post zawarł z działem obsługi klienta BEUMER między innymi umowę serwisową w ramach „gorącej linii”. W razie potrzeby umożliwia ona klientowi nawiązanie bezpośredniego kontaktu z inżynierami serwisowymi. W przypadku przestojów producent systemów może połączyć się bezpośrednio z urządzeniem poprzez łącze VPN, sprawdzić sytuację i szybko uporać się z problemem bądź wspólnie z klientem znaleźć właściwe rozwiązanie.
 
„Realizacja projektu przebiegała nadzwyczaj profesjonalnie – przez cały czas komunikowaliśmy się z firmą BEUMER” – mówi Gert Haas, dyrektor techniczny operatora pocztowego Österreichische Post AG, region Zachód. „Kompletna linia została uruchomiona punktualnie. A to nie jest czymś oczywistym w projektach o takiej skali”. Zadowolona jest również dyrektor centrum Kathrin Fischer. „Sortownik BG jest cichy, zawsze dostępny, ekstremalnie precyzyjny i szybki przy sortowaniu produktów”. A szybkość jest w tej branży dobrem szczególnie cenionym przez klientów. „Jako jedyny operator pocztowy w Austrii dostarczamy przesyłki przez 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty” – stwierdza Fischer.
 
BEUMER
Foto: BEUMER Group GmbH & Co.KG

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 02-2021EMIL - 02-2021EMIL - 01-2021EMIL - 01-2021EMIL - 12-2020EMIL - 12-2020EMIL - 11-2020EMIL - 11-2020Zobacz więcej publikacji