Polecamy

Efektywność wykorzystania kontenerów

Redip
23 kwietnia 2018
Efektywność wykorzystania kontenerów
Kontenery w porcie w antwerpi-2019990_1920
Podstawą biznesu w branży wynajmu kontenerów oraz ich użytkowania jest stałe rotowanie asortymentem i działanie obliczone na zysk. Każdy kontener musi pracować na siebie i na właściciela. Pomagają w tym nowoczesne systemy monitoringu, które podpowiadają jak efektywnie wykorzystywać kontenery oraz umożliwiają ich stały tracking dając pewność, że są one użytkowane w odpowiedni sposób. Lokalizatory pozwalają również odnaleźć własność, gdy zostanie skradziona lub kontrahent nie zwróci jej na czas.
 
Kontenery to nie tylko „opakowania” do przewożenia towaru. To również mobilne lub stacjonarne magazyny czy tymczasowe mieszkania. Dziś rynek oferuje niezwykle szeroki wachlarz produktów i możliwości, a właściciele kontenerów zazwyczaj zarabiają na ich wynajmie do różnych celów. Place, na których obiekty są magazynowane, często mieszczą setki, a nawet tysiące jednostek, które trudno jest kontrolować, a rotowanie nimi należy do niezwykle skomplikowanych. Dodatkowo rozmieszczenie kontenerów na dużym terenie utrudnia namierzenie konkretnej jednostki czy wybór najoptymalniejszego obiektu – w zależności od indywidualnych potrzeb klienta.
 
Problemy te jest w stanie rozwiązać system monitoringu bazujący na komunikacji GPS/GSM, taki jak np. GanFleet Container. Odpowiednio przystosowany moduł pozwala stale monitorować pozycję kontenera oraz informować np. o próbie jego otwarcia. Urządzenie jest wyposażone w specjalny zamek montowany na drzwiach kontenera, dzięki czemu wiadomo, czy nikt niepowołany nie próbował sforsować jego zabezpieczeń. Zarządca automatycznie otrzymuje również informacje o tym, że jednostka opuściła np. wskazaną strefę.
 
Wśród wielu możliwości, które daje monitoring uzupełniony o nowoczesne oprogramowanie do zarządzania (m.in. lokalizacja na terenie całej Europy, dostęp do historii pokonanych przez kontenery tras, alerty o zdarzeniach takich jak przebywanie obiektów w nieautoryzowanych obszarach, dane o stanie zapełnienia kontenera), niedawno pojawiły się również raporty efektywności wykorzystania kontenerów. – Raport wykorzystywany jest głównie do określania, które kontenery stoją w miejscu i nie są wykorzystywane – nie pracują i nie zarabiają. Pozwala również wskazać kontenery mocno eksploatowane oraz miejsca, gdzie opłaca się je trzymać. Znacznie zwiększa to efektywność – zauważa Bartłomiej Wojcieszek, Software Developer w firmie Gannet Guard Systems.
 
Korzyści, jakie niesie ze sobą monitoring kontenerów, związane są zarówno z kontrolą nad przewożonym towarem (lokalizacja kontenerów daje pewność, że nie dostały się one w niepowołane ręce, a alarmy otwarcia drzwi/pokryw gwarantują możliwość reakcji na wypadek działań osób nieuprawnionych), jak i usprawnieniem procesów decyzyjnych i lepszym dopasowaniem działań logistycznych wynikającym chociażby z możliwości sprawniejszego przydzielenia naczep do określonych pojazdów. – System monitoringu kontenerów nie tylko chroni je przed kradzieżą, ale również ułatwia logistyczne zarządzanie kontenerami transportowymi różnego przeznaczenia – podsumowuje Bartłomiej Wojcieszek. 
 
Redip
Foto: GGSystems

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji