NAJBARDZIEj POPULARNE OFERTY

Efektywne zarządzanie przestrzenią magazynową

Redip
15 maja 2020
Efektywne zarządzanie przestrzenią magazynową
Fot. Grupa Łukasiuk
Hala namiotowa magazynowa
Magazyn jest jednym z najważniejszych ogniw każdego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją i logistyką. Producenci, którzy zarządzają dużą ilością towaru, często stają przed koniecznością pilnego zwiększenia przestrzeni magazynowej. Współczesne budownictwo przemysłowe pozwala rozwiązać ten problem bardzo szybko, czego dobrym przykładem jest rosnąca popularność hal namiotowych. Obiekty tego rodzaju można wznieść już w miesiąc, i to bez pozwolenia na budowę.
 
W ostatnich latach intensywnie rośnie rynek magazynowy. Ma to związek między innymi z dynamicznym rozwojem handlu internetowego, co przekłada się na dalszy wzrost wolumenu powierzchni logistycznej, potrzebnej do obsługi zarówno krajowego rynku e-commerce, jak i zamówień zagranicznych. Branża e-commerce odnotowała w ostatnich miesiącach skokowy wzrost również za sprawą pandemii koronawirusa i związaną z tym zmianą zachowań kupujących.  Aktywne pozostają ponadto przedsiębiorstwa reprezentujące rozwojowe sektory, takie jak: motoryzacyjny, AGD, FMCG i lekkiej produkcji. Aby branże te mogły sprawnie funkcjonować, ich gospodarka magazynowa musi być nie tylko sprawna, ale przede wszystkim elastyczna.
 
Przestrzeń zaplanowana
Przedsiębiorcom zależy najczęściej na odpowiedniej pojemności magazynu, wygodnym dostępie do towaru i zachowaniu wysokiego stopnia bezpieczeństwa. Istotna jest również kwestia automatyzacji i ograniczenia czynnika ludzkiego w obsłudze procesów magazynowania, szczególnie w warunkach niekorzystnych, np. ze względu na niskie temperatury panujące w chłodniach. Z kolei dla dystrybutorów najbardziej liczy się szybkość kompletacji, wydajność oraz bezbłędność realizacji zamówień i wysyłek do odbiorców.
 
Przedsiębiorstwa, które planują poszerzyć bazę oferowanych produktów, ale nie mają dodatkowego miejsca na ich składowanie, mają kilka możliwości zaradzenia tej sytuacji. Należą do nich automatyka magazynowa lub też zoptymalizowanie procesów logistycznych w starym magazynie i lepsze wykorzystanie jego kubatury. Jednak w wielu przypadkach konieczne jest zwiększenie posiadanej powierzchni magazynowej. Aby to zrobić relatywnie niedużym kosztem i w dodatku szybko, przedsiębiorcy coraz częściej włączają do swojej infrastruktury magazynowe hale namiotowe.
 
Taniej, szybciej, mobilniej
Hale namiotowe to polecane przez specjalistów rozwiązanie dla firm, które zarządzają dużą ilością towaru. Pozwalają na zwiększenie powierzchni magazynowej nie tylko znacznie taniej niż w przypadku tradycyjnego budynku, ale przede wszystkim o wiele szybciej. - Koszt wykonania hali jest zawsze kilkakrotnie niższy od tradycyjnego bądź prefabrykowanego budynku magazynowego – mówi Łukasz Łukasiuk z Grupy Łukasiuk, polskiego producenta hal namiotowych. - Co istotne, wraz z niższą ceną, inwestor otrzymuje halę, która pod względem jakościowym i wydajnościowym nie ustępuje budynkom murowanym. Dzięki temu, korzystając z tego samego budżetu, możliwe jest stworzenie kilka razy więcej miejsc paletowych.
 
Hala namiotowa magazynowa, wnętrze
Fot. Grupa Łukasiuk
Hala namiotowa magazynowa, wnętrze
Nie bez znaczenia jest także krótki czas budowy hali namiotowej - liderzy w branży, przeprowadzają montaż obiektu nawet w 4 tygodnie. Co więcej, ze względu na brak ograniczeń konstrukcyjnych, hala namiotowa może funkcjonować jako magazyn wysokiego składowania - jedno z najbardziej optymalnych rozwiązań w przechowywaniu towarów.
 
Konstrukcyjna modułowość hali namiotowej gwarantuje prostą rozbudowę w dowolnym momencie. W praktyce, jedynym ograniczeniem jest wymiar działki. Jednocześnie, w razie potrzeby,  systemowość konstrukcji, obudowy, obróbek i akcesoriów umożliwia demontaż i ponowny montaż w innej lokalizacji.
 
- Mobilność to ogromna wartość dodana inwestycji w namiot magazynowy – uważa Łukasz Łukasiuk - Niewielkim nakładem pracy można dokonać relokacji hali namiotowej, czego nie możemy zrobić w przypadku budynków murowanych. Bardzo ważna jest również trwałość - przy odpowiedniej eksploatacji namioty magazynowe można użytkować przez wiele lat. Inwestorzy chętnie korzystają  z możliwości wybudowania hali tymczasowej (do 180 dni użytkowania) bez pozwolenia na budowę, co pozwala zamknąć proces wznoszenia hali nawet w miesiąc - dodaje. 
 
Rozwiązanie dla wymagających
Namioty magazynowe całoroczne (ocieplane)  to uniwersalne rozwiązanie, pozwalające składować towary wrażliwe na zmiany temperatury przez cały rok. Z tego względu szeroko wykorzystuje się je w branżach produkcyjnych, usługowych i handlowych (głównie jako wspomagającą infrastrukturę magazynową). Producenci hal namiotowych wyposażają obiekty w rozwiązania i instalacje dopasowane do potrzeb inwestorów - np. stosując większe bramy wjazdowe dla obiektów, w których przechowuje się wielkogabarytowe maszyny, czy też utwardzane posadzki, jeśli zakłada się ciężki ruch kołowy wewnątrz).
 
Hala namiotowa magazynowa od frontu
Fot. Grupa Łukasiuk
Hala namiotowa magazynowa od frontu
Do najpopularniejszych hal namiotowych magazynowych należą hale wysokiego składowania oraz logistyczne. To najczęściej spotykane rozwiązania, jednak ze względu na brak ograniczeń konstrukcyjnych, producenci mogą wyjść naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów i dostosować halę magazynową do niekonwencjonalnych potrzeb,takich jak niestandardowe wymiary czy indywidualne rozwiązania z zakresu stolarki budowlanej. 
 
- Możliwość szybkiego wygospodarowania odpowiedniego miejsca na składowanie to ogromne ułatwienie dla przedsiębiorstwa, zwłaszcza jeśli działa w branży o wysokiej dynamice, gdzie liczba towaru, którą trzeba zarządzać szybko się zmienia - mówi Łukasz łukasiuk. - Dzięki temu, że namiot przemysłowy można wznieść już w miesiąc, a w razie potrzeby zmienić jego lokalizację, przedsiębiorcy działający w zmiennych warunkach mogą utrzymać płynność produkcji i wysoką konkurencyjność - dodaje ekspert.

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 03-2021EMIL - 03-2021EMIL - 02-2021EMIL - 02-2021EMIL - 01-2021EMIL - 01-2021EMIL - 12-2020EMIL - 12-2020Zobacz więcej publikacji