Digitalizacja w firmach produkcyjnych

Novacura Poland
29 czerwca 2017
Digitalizacja w firmach produkcyjnych
IMG_4933

Co ma wspólnego ze sobą producent części samochodowych, pojazdów szynowych, systemów olejowych, a także przedsiębiorstwo, które szyje na całą Europę i świat ubiór ochronny dla wojska? Hamulec w postaci systemów ERP, które nie pozwalają firmom na odpowiednio szybki rozwój i dostosowanie procesów do galopującej digitalizacji. Jednakowym wyzwaniem dla wszystkich jest uświadomienie pracownikom potrzeby innowacji i dopasowanie do nich intuicyjnych rozwiązań IT.

Między innymi takie wnioski wyniknęły z dyskusji przeprowadzonej podczas konferencji „Flow out of reality”, zorganizowanej przez Novacura Poland – firmę, która dostarcza kompleksowe narzędzia mobilno-procesowe współpracujące z wdrożonymi już rozwiązaniami ERP / CRM / EAM.

Zaproszeni goście, Bartosz Blaszke z SumiRiko Poland, Jarosław Zakrzewski z PESA Bydgoszcz, Piotr Piechota z Rockfin oraz Aretta Świderska z NFM Production, rozmawiali o digitalizacji podczas panelu zatytułowanego: „Digitalizacja. Czym jest i komu jest potrzebna”. Dyskusję poprowadził Artur Buła, Managing Director Novacura Poland, rozpoczynając ją od nawiązania do badania przeprowadzonego przez MillwardBrown na zlecenie firmy Siemens "Smart Industry Poland 2016".

- Wyniki tych badań świadczą o tym, że potrzeba digitalizacji w polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych jest duża – 90% firm przechodzi transformację, a aż 95% ujmuje projekty związane z nią w swoich budżetach – powiedział Artur Buła.

Flow, czyli flagowy produkt Novacura Poland, pozwala firmom nie tylko sprostać wyzwaniom związanym z digitalizacją, ale też dostosować się dużo szybciej i co ważne – bezboleśnie. Rozwiązanie jest elastyczne i kompatybilne z ERP (np. IFS). Jest swego rodzaju nakładką na istniejące systemy – sprawia, że stają się one intuicyjne oraz mogą szybko (i mobilnie) realizować cele biznesowe bardzo różnych firm, w tym np. producenta pojazdów szynowych.

- Digitalizacja jest naturalnym procesem, który wymuszają rosnące wymagania klientów. Chcą oni bowiem uczestniczyć w ocenie produktu na każdym etapie jego życia – powiedział Jarosław Zakrzewski z PESA Bydgoszcz. – Dla nas digitalizacja to realizacja idei przemysłu 4.0, w którym bardzo ważne jest m.in. monitorowanie i wizualizacja całego procesu projektowania i produkcji oraz perfekcyjne raportowanie zadań, zasilające bazy danych kluczowymi informacjami, poddawanymi później analizie BI. Wszystko po to, żeby maksymalnie zoptymalizować proces i móc szybko reagować na zmiany. Zależy nam też na jak najskuteczniejszej logistyce – z tym wiąże się potrzeba monitoringu przygotowania procesu produkcji na każdym etapie – dodaje Jarosław Zakrzewski.

Goście konferencji podkreślali, że jednym z kluczowych aspektów digitalizacji i odpowiednio dobranego systemu IT jest efektywne przekazywanie informacji. W biznesie liczy się to, aby osoby odpowiedzialne za strategię otrzymywały informację o kondycji firmy dokładnie wtedy, kiedy mają podjąć ważną i właściwą decyzję. Z tym wiąże się też rosnąca z roku na rok potrzeba posiadania dobrych narzędzi do symulacji i szacowania planowanych zmian w sposobie działania firmy.

- W digitalizacji chodzi i o oszczędność czasu, i o związany z tym sprawny przepływ informacji – mówiła Aretta Świderska z NFM Production. – Wszystkie elementy, które się na nią składają, zarówno w przepływach zewnętrznych, jak i wewnętrznych pozwalają na uproszczenie działań, przyspieszenie procesów oraz najważniejsze – unikanie błędów.

Podczas dyskusji o digitalizacji nie mogło też zabraknąć tematu barier, które ograniczają wdrażanie niezbędnych technologii w firmach.

- Problemem najczęściej okazuje się człowiek i organizacja. Digitalizacja wzbudza opór u pracowników. Inną barierą jest też administracja oraz zapanowanie nad danymi, a konkretnie wyłuskanie z nich tego, co jest istotne i ważne dla prowadzonego biznesu – mówił Bartosz Blaszke z SumiRiko Poland.

Zgodziła się z nim Aretta Świderska z NFM Production, która również zwróciła uwagę na niechęć ludzi do zmian i transparentności procesów. Dodała też, że kluczem do rozwiązania tego problemu jest właściwe szkolenie pracowników i obudzenie w nich świadomości potrzeb – aby zrozumieli, że technologia im służy i ułatwia pracę. Co istotne – aby wdrożenia nowych systemów IT się udały, do digitalizacji musi być też przekonany zarząd.

Wnioski ze spotkania specjalistów zaproszonych na konferencję Novacura Poland są jasne. Nie możemy bronić się przed tym, co jest nieuchronne. Nadchodzi nowe pokolenie, które wymaga od firm digitalizacji. Dlatego należy zacząć myśleć o cyfrowej transformacji już teraz – procesu tego nie da się bowiem skutecznie i kompleksowo przeprowadzić w rok. Pomocne w tym mogą być inteligentne i elastyczne systemy IT, które bez ingerencji we wdrożone w firmach systemy ERP sprawiają, że procesy są bardziej intuicyjne, dopasowują się do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości biznesowej obsługiwane są właściwie jednym kliknięciem.

 

Źródło: Novacura Poland
Foto: Novacura Poland

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji