NAJBARDZIEj POPULARNE OFERTY

Polecamy

Czerwona linia współdziałania

Andrzej Szymkiewicz
4 lipca 2019
Czerwona linia współdziałania
Bezpieczny Magazyn nr 2/2019
Magazyn kojarzy się zwykle z regałami i wózkiem widłowym. Tak też w istocie jest, że podstawowym wyposażeniem w magazynie są regały magazynowe i obsługujące je wózki. Operacyjny obszar w łańcuchu logistycznym z rosnącą liczbą zadań, ze zwiększającym się ryzykiem wypadku czy wręcz katastrofy – jeżeli dochodzi do zawalenia części bądź wszystkich regałów w magazynie – to środowisko pracy, w którym dochodzi do wielu wypadków, jeżeli nieprzestrzegane są procedury i nie stosuje się narzędzi wspomagających bezpieczeństwo.
 
W „Bezpiecznym Magazynie” piszemy o nowoczesnych narzędziach informatycznych i technicznych, mających wpływ na zmniejszenie ryzyka, a tym samym poprawę bezpieczeństwa. Systemy do zarządzania flotą wózków widłowych, należą niewątpliwie do tych narzędzi, które mają wpływ na jakość pracy w magazynie, jak również poprawę jej bezpieczeństwa.
 
Wiele się ostatnio mówiło o resursie wózków widłowych. Podejmujemy ten temat, sięgając do źródła. W publikacji Pawła Rajewskiego z Urzędu Dozoru Technicznego rzeczowo i konkretnie ten temat zostaje wyjaśniony, chociaż zapewne pozostanie nadal wiele opinii „za i przeciw”. Tak to już jest z wytycznymi regulowanymi z „urzędu” – chociaż na pierwszy rzut oka zdają się być bezdyskusyjne, wnikliwa ich analiza rodzi wiele pytań. Zachęcam do lektury i wypowiedzi w tej kwestii.
 
Nic tak nie poprawia bezpieczeństwa jak sprawność urządzeń w magazynie. Systematyczne przeglądy i kontrole zapewniają efektywne oraz ekonomiczne ich wykorzystanie, a nade wszystko w sposób znaczący zmniejszają liczbę niepożądanych zdarzeń. Piszemy na łamach naszego magazynu  o przeglądach technicznych wózków widłowych, regałów i urządzeń, które ze względu na wzajemną operacyjną zależność, mają wpływ na jakość i bezpieczeństwo pracy.
 
Katastrofy w magazynie się zdarzają i będą zdarzać. Różny jest jednak ich skutek. Eksperci zasiadający w powołanych zespołach po takich zdarzeniach szacują straty. Ile kosztuje wypadek w magazynie, opisuje Tomasz Chojnacki, poddając analizie znaczącą w skutkach katastrofę związaną z zawaleniem się regałów magazynowych w rezultacie uderzenia w nie wózkiem widłowym. Na wielu filmach, jakie dostępne są w sieci, widać rozmiary takich kolizji. Zwykle kończą się one zniszczeniem instalacji regałowej. Straty z tego tytułu bywają ogromne i znacznie przewyższają działa prewencyjne.
 
W magazynie dynamizm, czyli wózki widłowe, oraz statyczność – regały. Razem balansują na cienkiej czerwonej linii współdziałania, po przekroczeniu której dochodzi do zdarzeń o różnych skutkach dla ludzi i systemów składowania. Zapraszam do ciekawej lektury.

Linki:

  • Bezpieczny Magazyn nr 2/2019
    Operacyjny obszar w łańcuchu logistycznym z rosnącą liczbą zadań, ze zwiększającym się ryzykiem wypadku czy wręcz katastrofy – jeżeli dochodzi do zawalenia części bądź wszystkich regałów w magazynie – to środowisko pracy, w którym dochodzi do wielu wypadków, jeżeli nieprzestrzegane są procedury i nie stosuje się narzędzi wspomagających bezpieczeństwo.

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 09-2019EMIL - 09-2019EMIL - 08-2019EMIL - 08-2019EMIL - 07-2019EMIL - 07-2019EMIL - 06-2019EMIL - 06-2019Zobacz więcej publikacji