Cicha Rewolucja Volvo Trucks

Volvo Trucks
19 września 2021
Cicha Rewolucja Volvo Trucks
Fot. Volvo Trucks
Cicha Rewolucja Volvo Trucks
Elektromobilność na rynku samochodów ciężarowych to temat, który dopiero rodzi się na polskich i europejskich drogach. Elektryczne modele Volvo FL i FE, już dziś poruszają się po aglomeracjach miejskich. To kolejny etap Cichej Rewolucji, o której wciąż jest głośno, również za sprawą projektu badawczego EKOLOG, którego wyniki właśnie poznaliśmy. 
 
Cicha Rewolucja to zwiastun zmian w branży transportowej, które z powodzeniem wdraża Volvo Trucks, dążąc do bardziej zrównoważonych rozwiązań. Dostarczone w tym roku elektryczne ciężarówki Volvo FE oraz FL można spotkać na miejskich drogach. W przyszłym roku dołączą do nich elektryczne modele gamy FH, FM oraz FMX, które już cieszą się zainteresowaniem Klientów.
 
W maju rozpoczął się projekt badawczo-edukacyjny EKOLOG Ekologiczna Logistyka, którego inicjatorem było Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Pojazd Volvo FE Electric, w ramach badania, został sprawdzony przez Partnerów projektu - firmę H&M, dostarczając produkty do sklepów oraz IKEA, dostarczając produkty zarówno do sklepów, jak i klientów.  Za zarządzanie pojazdem i realizację całego procesu operacyjnego, odpowiedzialny był logistyczny Partner projektu – firma No Limit. Patronat nad badaniem objęła Ambasada Szwecji.
 
Pierwszy test komercyjnego wykorzystania seryjnie produkowanej ciężarówki elektrycznej w polskich warunkach pozwolił wysnuć interesujące wnioski. Najważniejszym z nich jest fakt, że elektryczna ciężarówka może w 100% zastąpić spalinowe odpowiedniki przy realizacji zadań logistyki miejskiej, jednocześnie nie powodując żadnych problemów z brakiem zasięgu.
 
Przez 9 tygodni testów, Volvo FE Electric przejechało łącznie 5056 km. Pracując przez 595,5 godzin, przewiozło ładunki o łącznej masie 285 ton, zużywając 7056 kWh. Dzięki projektowi EKOLOG udało się zebrać ponad 150 000 danych, w tym informacji na temat oceny środowiskowej, społecznej, użytkowej, wydajności czy też kosztów eksploatacji.
 
Projekt badawczo-edukacyjny EKOLOG
Fot. Volvo Trucks
Projekt badawczo-edukacyjny EKOLOG
Zgodnie z oczekiwaniami badanie wykazało, że pojazd elektryczny emituje mniej hałasu niż tradycyjny ciężarowy pojazd spalinowy, jednak nie przypuszczano, że różnica może wynieść nawet do 20 dB. Jeśli chodzi o emisję CO2, testy wykazały 395 g/CO2 mniej na każdy kilometr, co jest świetnym wynikiem. Jest on oczywiście zależny od źródła pochodzenia energii - im bardziej mix energetyczny będzie stawał się zielony, tym wartość ta będzie zmierzała do 0. W przypadku kosztów eksploatacyjnych, elektryczna ciężarówka może generować oszczędności paliwowe rzędu 52% (dla średniej wartości ceny paliwa w okresie sierpień 2020-2021) w skali roku.
 
Wszyscy kierowcy, którzy testowali ciężarówkę elektryczną Volvo FE Electric, zgodnie stwierdzili, że charakteryzuje się ona lepszym przyspieszeniem i odczuwalną mocą. 100% kierowców oceniło także produktywność i niezawodność pojazdu na równym poziomie z tradycyjnym pojazdem ciężarowym. Natomiast 67% kierowców zauważyło lepszy komfort pracy, związany z poziomem redukcji odczuwalnych wibracji i hałasu podczas pracy.
 
W przypadku logistyki miejskiej, pojazd osiągał 140-180 km realnego zasięgu w zadaniach komercyjnego wykorzystania oraz 200 km realnego maksymalnego zasięgu w logistyce międzymiastowej. Obliczono także, że każda tona ładunku wpływa na zwiększenie zużycia energii o zaledwie 7,85%.
 
Nowe rozwiązania wdrażane przez Volvo Trucks w ramach strategii Inspirują Nas Twoje Potrzeby, zostały docenione a firma zyskała miano Firmy Przyjaznej Elektromobilności. Strategia ta to także troska o środowisko, dbałość o ludzi i zaangażowanie w działania społeczne, takie jak np. akcja Profesjonalni Kierowcy.
 
Z potrzeb Klientów Volvo Trucks narodził się także najnowszy projekt - Centrum Napraw Powypadkowych. To usługa serwisów autoryzowanych Volvo Trucks na terenie całego kraju, która usprawnia proces likwidacji szkody – od momentu jej powstania, poprzez skuteczną naprawę i wypłatę należnego odszkodowania.

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji