Polecamy

Bezproblemowa współpraca z systemem SENT

Intersys
9 czerwca 2017
Bezproblemowa współpraca z systemem SENT
sent24_foto
Monitorowanie przewozu towarów „wrażliwych” w systemie SENT i konieczność składania deklaracji przy ich każdorazowym transporcie może być uciążliwa dla przewoźników oraz dla podmiotów wysyłających i odbierających towary akcyzowe. Tym bardziej, że nie wszyscy są jeszcze zaznajomieni z nowymi procedurami. Istnieją jednak sposoby na uproszczenie współpracy z PUESC i zaoszczędzenie czasu oraz energii na deklaracjach SENT. Po pierwsze dobre poznanie wymogów systemu, po drugie – odpowiednie narzędzie.
 
System SENT wprowadza nowe obowiązki dla przewoźników tzw. towarów wrażliwych, czyli akcyzowych – benzyny, oleju napędowego czy alkoholu i jego pochodnych. Już blisko od 2 miesięcy muszą składać deklaracje na każdorazowy transport tego typu towarów. Nieprzestrzeganie przepisów ustawy z 9 marca 2017 roku jest obłożone sankcjami, takimi jak zatrzymanie pojazdu wraz z ładunkiem i grzywna nawet do wysokości 20 tysięcy złotych, niezależnie od wartości przewiezionego ładunku.
 
Należy pamiętać, że nowym przepisom podlegają również podmioty, które nadają wysyłkę towaru, np. producenci i dystrybutorzy, a także adresaci. Tu mówimy również o producentach i przetwórcach oraz o sieciach detalicznej dystrybucji np. paliw.
 
Co najważniejsze, warto zapoznać się z wymogami ustawowym[i] i zasadami działania systemu PUESC[ii], aby sprawnie poruszać się w meandrach systemu, które nas dotyczą. Deklaracje w systemie SENT wypełnia się na stronie internetowej PUESC, co wymaga wpisania wszystkich danych dotyczących przewoźnika oraz organizowanego transportu. Każdorazowo należy wypełnić formularz oświadczenia o transporcie, co w dłuższej perspektywie i przy wielu ładunkach może negatywnie wpłynąć na efektywność działania.
 
Na rynku pojawiły się narzędzia, które ułatwiają pracę na platformie PUESC. Niektóre z nich nie wymagają dodatkowego nakładu pracy przy wypełnianiu dokumentu, czyli np. duplikacji posiadanej bazy danych lub przekazania przygotowanej deklaracji na docelową platformę.
 
Współpracę z PUESC można ułatwić sobie maksymalnie, automatyzując wypełnianie deklaracji przewozowych i minimalizując nakłady pracy z nimi związane. Oświadczenie składa się na podstawie własnego arkusza kalkulacyjnego excel z bazą danych, który tylko raz wystarczy odpowiednio wypełnić. Później deklaracje wypełniają się automatycznie, a co więcej dzieje się to bezpośrednio na platformie PUESC, bez konieczności ponownego wgrywania bazy danych, przekazywania deklaracji czy logowania do innego narzędzia. Wypełnianie deklaracji jest intuicyjne i błyskawiczne, a co równie ważne – bezpieczne.
 
„SENT24 wykorzystuje szyfrowane połączenie z platformą PUESC, co gwarantuje bezpieczeństwo danych firmowych. Poza oszczędnością czasu był to dla nas priorytet, jako że dane przekazywane w deklaracji dotyczą wprost biznesowych aspektów działalności i nie powinny być narażone na najmniejsze ryzyko” – podkreśla Piotr Bazan, prezes Intersys Technologies. – „Szybkie i bezpieczne wypełnianie deklaracji SENT ułatwi codzienne funkcjonowanie nie tylko przewoźnikom, ale również podmiotom zlecającym i odbierającym przewozy towarów akcyzowych, a co za tym idzie, oszczędzi sektorowi transportowemu potencjalnych zakłóceń wynikających z wprowadzenia nowego systemu” – podsumowuje Bazan.
 
Źródło: Intersys
Foto: Intersys


[i] Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/708/1

[ii] FAQ PUESC, często zadawane pytania w związku z Platformą Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, https://puesc.gov.pl/web/puesc/faq-puesc

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji