NAJBARDZIEj POPULARNE OFERTY

Polecamy

Bezpieczeństwo w przemyśle w aspekcie pracy na wysokości

mgr.inż Joanna Nagraba
17 listopada 2017
Bezpieczeństwo w przemyśle w aspekcie pracy na wysokości
Akala Fraone
Prace na wysokości są zaliczane do prac szczególnie niebezpiecznych. Niezależnie od tego, czy są one wykonywane w przemyśle budowlanym, czy produkcyjnym. Prace te powinny być wykonywane przez osoby specjalnie do tego przeszkolone lub osoby posiadające odpowiednie uprawnienia, przygotowanie i badania lekarskie w zależności od wysokości na jakiej wykonywana jest praca.

Specjalistyczną wiedzę w tym temacie powinny posiadać również służby BHP pracujące w przedsiębiorstwach, aby móc w odpowiedni sposób zabezpieczać pracowników przy pracy na wysokości, zlecić specjalistyczne szkolenia oraz przygotować odpowiednie instrukcję.

Wydawać by się mogło, że jeżeli chodzi o prace na wysokości najbardziej narażoną branżą na upadki z wysokości jest przemysł budowlany. Otóż jak wskazują roczne statystyki, raporty z Urzędów, prawda wygląda tak, że ilość upadków z wysokości w branży produkcyjnej i budowlanej jest bardzo podobna.

Fakt jest taki, że w branży budowlanej w większych i dużych przedsiębiorstwach, kładzie się bardzo duży nacisk na bezpieczeństwo przy pracach na wysokości, kadra jest bardzo dobrze wyszkolona w tym aspekcie, jak również używane są bardzo profesjonalne zabezpieczenia do pracy. Inaczej temat ten wygląda w zakładach produkcyjnych.
2
2

Podczas wizji lokalnych i wywiadów z służbami BHP w zakładach produkcyjnych w wielu przypadkach praca na wysokości nie jest traktowana, jako praca szczególnie niebezpieczna.

Na terenie zakładów przemysłowych, głównym narzędziem używanym dotąd do prac na wysokości do 2m jest drabina, która zgodnie z dyrektywą narzędziową jest maszyną, ale służącą do pokonywania poziomów nie zaś do wykonywania pracy z niej, a już szczególnie do takich prac jakie wykonywane są przez pracowników w zakładach przemysłowych.

Niestety w zakładach tych do upadków z wysokości przeważnie dochodzi z powodu, braku specjalistycznej wiedzy z przepisów, norm, czy dyrektyw dotyczących pracy na wysokości, nie stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń w postaci środków ochrony zbiorowej, czy używanie sprzętu słabej jakości, o słabych konstrukcjach, czy często używaniu sprzętu od producentów niewiadomego pochodzenia.

Na szczęście trend i świadomość w zakładach przemysłowych zaczyna się zmieniać, co jest bardzo zadowalające. Coraz więcej zakładów sięga po wiedzę specjalistów w tej dziedzinie wprowadzając innowacyjne i nowoczesne rozwiązania służące do pracy na wysokości.
3
3
Firma Faraone, jest pionierem w produkcji sprzętu do pracy na wysokości. Produkuje profesjonalne drabiny, podesty, rusztowania, oraz platformy. Może poszczycić się tym, iż posiada całą gamę produktów używanych w przemyśle produkcyjnym, jak również budowlanym. Produkuje specjalistyczne produkty, projektowane na zamówienie klienta, dopasowane pod linie produkcyjne, czy wykorzystywane do prac montażowych, konserwacyjnych, logistycznych, czy remontowych na wielu zakładach przemysłowych. Zapraszamy na naszą stronę www.faraone.pl 
 
mgr.inż Joanna Nagraba
Rysunki: Maciej Adamski

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 03-2020EMIL - 03-2020EMIL - 02-2020EMIL - 02-2020EMIL - 01-2020EMIL - 01-2020EMIL - 12-2019EMIL - 12-2019Zobacz więcej publikacji