Polecamy

Wzrost zysku w III kwartale 2016r

UPS
3 listopada 2016
Wzrost zysku w III kwartale 2016r
zdjęcie 4

Przychody ze sprzedaży ogółem wyniosły 14,9 mld USD, o 4,9% więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Niekorzystny wpływ na wzrost przychodów miały zmiany wysokości opłat paliwowych oraz kursy walut. Po wyeliminowaniu wpływu różnic kursowych, wzrost przychodów ze sprzedaży ukształtował się na poziomie 5,1%.Niższe stawki opłat paliwowych dodatkowo obniżyły wzrost przychodów o ok. 50 punktów bazowych.   

„Świadczymy wysokiej jakości usługi na rzecz klientów UPS na całym świecie, a oferowane przez nas rozwiązania umożliwiły osiągnięcie znacznego wzrostu w ostatnim kwartale,” powiedział David Abney, prezes i dyrektor generalny UPS.  „Inwestujemy w technologię i rozwój możliwości operacyjnych, dzięki czemu firma będzie osiągała znakomite wyniki również w przyszłości.”

Perspektywy
Ze względu na brak możliwości sporządzenia wiarygodnej prognozy niektórych pozycji mogących mieć wpływ na wysokość zysku na akcję wg amerykańskich standardów rachunkowości (US GAAP), UPS nie przedstawia prognozy zysku na akcję za cały rok obrotowy 2016 r. wg US GAAP oraz nie dokonuje uzgodnienia prognozy skorygowanego zysku na akcję za cały rok 2016 r. z obliczonym zgodnie z US GAAP zyskiem na akcję za cały rok 2016 r. W czwartym kwartale zysk na akcję obliczany wg US GAAP podlega końcoworocznej korekcie z tytułu aktualizacji wyceny programów świadczeń emerytalnych do ich oczekiwanej wartości rynkowej; wielkość tej korekty może być znaczna.

Na jej poziom duży wpływ mają zmiany stóp procentowych, dochody z inwestycji finansowych, czynniki demograficzne oraz inne założenia aktuarialne. W konsekwencji aktualizacja wyceny programów świadczeń emerytalnych do ich wartości rynkowej nie jest ujęta w przedstawionej przez UPS prognozie zysku na akcję za cały rok 2016 r. ani w uzgodnieniu tego zysku do zysku obliczanego wg US GAAP.

Spółka podtrzymuje prognozę wyników, zgodnie z którą rozwodniony zysk na akcję za cały rok obrotowy 2016 wyniesie od 5,70 USD do 5,90 USD. Skorygowany zysk na akcję wyraża prognozę spółki dotyczącą zysku na akcję przed dokonaniem oczekiwanej korekty z tytułu aktualizacji wyceny programów świadczeń emerytalnych do wartości rynkowej.

„W trzecim kwartale wypracowywaliśmy wyniki zgodne z oczekiwaniami i podjęliśmy działania mające na celu zapewnienie pełnego wykorzystania możliwości, jakie pojawią się w okresie szczytu paczkowego,” powiedział Richard Peretz, dyrektor finansowy UPS. „Dzięki temu mamy pewność, że zdołamy osiągnąć zakładany na 2016 r. poziom skorygowanego rozwodnionego zysku na akcję.”

Przesyłki krajowe w Stanach Zjednoczonych
Przychody na rynku krajowym w Stanach Zjednoczonych wzrosły do 9,3 mld USD i były wyższe o 4,8% w porównaniu z III kw. 2015 r. Średni dzienny wolumen przesyłek wzrósł o 5,7%, przy czym wzrost wolumenu przesyłek lotniczych Deferred Air wyniósł 10%, wolumenu przesyłek lotniczych Next Day Air – 5,9%, natomiast wolumenu przesyłek lądowych – 5,2%.  W analizowanym kwartale obserwowana była kontynuacja silnego wzrostu wolumenu przesyłek od sprzedawcy do konsumenta (B2C), natomiast źródłem wzrostu wolumenu przesyłek pomiędzy firmami (B2B) były gównie zwroty towarów zakupionych przez internet. 

Przychody na przesyłkę wzrosły o 0,9% w porównaniu z III kw. 2015 r. Stawki opłat paliwowych wpłynęły na obniżenie dynamiki przychodów na przesyłkę o ok. 40 punktów bazowych. Wzrost stawek bazowych zrekompensował efekt zmian w ofercie produktowej i strukturze klientów. 

Segment przesyłek krajowych w Stanach Zjednoczonych nadal notuje dobre wyniki, na poziomie zbliżonym do wyników z pierwszej połowy roku. Zysk operacyjny wyniósł 1,3 mld USD, a marża operacyjna – 13,5%. 

Przesyłki międzynarodowe
Zysk operacyjny w segmencie przesyłek międzynarodowych wzrósł aż o 14%, do 576 mln USD, co jest najwyższym wynikiem za trzeci kwartał w historii spółki. Wzrost wolumenu sprzedaży odnotowany we wszystkich grupach produktowych, podniesienie stawek bazowych oraz poprawa efektywności funkcjonowania sieci przełożyły się na wyższą rentowność. 

Przychody wyniosły 3,0 mld USD i były o 2,2% wyższe w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku. Po wyeliminowaniu wpływu różnic kursowych, wzrost przychodów ze sprzedaży ukształtował się na poziomie 3,1%.Niższe stawki opłat paliwowych obniżyły wzrost przychodów o ok. 70 punktów bazowych. Wolumen przesyłek Daily Export wzrósł o 7,1% dzięki dwucyfrowemu wzrostowi wolumenu na rynkach azjatyckich oraz wysokiemu jednocyfrowemu wzrostowi wolumenu przesyłek międzynarodowych w Europie. 

Przychody na przesyłkę spadły o 2,8% w porównaniu z ubiegłym rokiem, a rentowność po wyeliminowaniu wpływu różnic kursowych spadła o 1,9%. Ponadto niższe stawki opłaty paliwowej przełożyły się na mniejszy wzrost przychodów na przesyłkę. Zmiany w strukturze tras przewozowych i oferty produktowej zniwelowały efekt podwyższenia stawek bazowych. 

Łańcuch dostaw i fracht
W analizowanym okresie odnotowano wzrost przychodów w segmencie łańcucha dostaw i frachtu o 8,1%, do poziomu 2,6 mld USD. Wzrost ten wynikał przede wszystkim z przejęcia spółki Coyote Logistics w połowie trzeciego kwartału ubiegłego roku. Czynnikiem wpływającym negatywnie na dynamikę wzrostu przychodów była niekorzystna koniunktura na rynkach frachtu lotniczego i transportu frachtowego LTL. 

Mimo niezbyt korzystnych warunków rynkowych w segmencie międzynarodowego transportu lotniczego i pośrednictwa w transporcie samochodowym w Stanach Zjednoczonych, odnotowaliśmy wzrost tonażu ładunków obsługiwanych przez Coyote Logistics. Obszar spedycji zanotował wzrost tonażu przewożonych towarów w segmencie frachtu morskiego i frachtu lotniczego w Ameryce Północnej, który częściowo zniwelował efekt spadku w segmencie międzynarodowego frachtu lotniczego. 

W obszarze dystrybucji nastąpił średni jednocyfrowy wzrost przychodów ze sprzedaży w analizowanym kwartale. Wyższe przychody z tytułu obsługi klientów w sektorach medycznym, handlu detalicznego i przemysłu lotniczego przyczyniły się do poprawy wyników segmentu. 

Przychody UPS z transportu frachtowego LTL wzrosły o 3,7%/cwt w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Obecne warunki rynkowe nie sprzyjają wzrostowi łącznego tonażu przewożonych towarów. W tym obszarze działalności spółka nadal koncentrowała się na zdyscyplinowanym zarządzaniu przychodami i rentownych trasach przewozowych.

Przepływy pieniężne
W okresie dziewięciu miesięcy zakończonym 30 września 2016 r. spółka wygenerowała przepływy pieniężne z działalności operacyjnej na poziomie 5,4 mld USD. Kwota ta uwzględnia planowane uznaniowe składki na świadczenia emerytalne w wysokości 1,2 mld USD w III kw. 2016 r. Wartość wolnych przepływów pieniężnych, po uwzględnieniu nakładów inwestycyjnych w wysokości 1,8 mld USD, wyniosła 3,6 mld USD. Spółka wypłaciła dywidendę w wysokości ok. 2,0 mld USD i dokonała wykupu 19,5 mln sztuk akcji własnych za kwotę 2,0 mld USD.

                                   

Źródło: UPS
Foto: UPS

 

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji