Polecamy

Transport wojskowy z certyfikatem

ROHLIG SUUS
9 lutego 2017
Transport wojskowy z certyfikatem
Rohling Suus_foto

ROHLIG SUUS uzyskał rządowy certyfikat wewnętrznego systemu kontroli (WSK), wydawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Dokument umożliwia realizację transportów uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego z Polski w każdy rejon naszego globu. Operator od lat współpracuje ze sprawdzonymi partnerami, posiadającymi doświadczenie w obsłudze tego rodzaju przesyłek.

Wydatki na obronność wzrastają na całym świecie. Według danych Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem SIPRI, globalne nakłady na bezpieczeństwo rosły niezmiennie przez 13 lat, od 1998 roku. W latach 2011-2015 lekko spadły, by w 2016 roku ponownie zanotować wzrost. Na szczególną uwagę zasługują wydatki na obronność w Europie Wschodniej, które w ostatnim czasie łącznie wzrosły o 13%. Twórcy raportu upatrują przyczyn tej sytuacji w toczących się działaniach zbrojnych na Ukrainie, które zwracają uwagę nie tylko państw sąsiadujących z targanymi przez konflikty rejonami ale również Polski i krajów bałtyckich (Łotwy, Litwy i Estonii).

Rosną również nakłady finansowe na bezpieczeństwo naszego kraju. Polski rząd przewidział na ten cel ponad 37 mld zł w projekcie tegorocznego budżetu, czyli o 1 mld zł więcej niż wyniósł zeszłoroczny budżet obrony narodowej. Oprócz wzrostu samych wydatków na uwagę zasługuje też fakt, że nasze wojsko coraz częściej szkoli się poza granicami kraju, uczestnicząc w różnego rodzaju misjach wojskowych, w takich rejonach jak: Afganistan, Irak czy Czad.

Jak podkreśla Marek Gawliński, Dyrektor Warszawskiego Oddziału ROHLIG SUUS Logistics – Udział polskiego kontyngentu wojskowego w zagranicznych misjach wiąże się z dużym wyzwaniem logistycznym dla polskiej armii, ponieważ przetransportować w docelowe miejsce należy nie tylko żołnierzy, ale również uzbrojenie i specjalistyczny sprzęt wojskowy, co wymaga doświadczenia w organizacji tego rodzaju transportów w ujęciu globalnym.

Polskie władze chcąc wspierać rodzimy przemysł z sektora obronności i bezpieczeństwa wprowadziły tzw. ustawę offsetową, zobowiązującą każdą zagraniczną firmę, sprzedającą Polsce sprzęt wojskowy, do spełnienia określonych warunków, mających na celu wzmocnienie potencjału przemysłu obronnego naszego państwa. Ponadto w 2013 roku powstała Polska Grupa Zbrojeniowa, zrzeszająca ponad 60 przedsiębiorstw, m.in. z branży zbrojeniowej czy nowych technologii, której głównym zadaniem jest integracja polskiego przemysłu obronnego z udziałem sektora publicznego i prywatnego.

Rządowego wsparcia wymaga jednak także sam obszar logistyczny, który w wielu krajach na świecie został oddany blisko w 80%, w ręce zewnętrznych firm. Taka postawa umożliwia nie tylko obniżenie kosztów obsługi dostaw, ale pozwala również wzmacniać pozycję rodzimych przedsiębiorców. Jednakże należy mieć na uwadze, że outosourcing logistyki w armii, nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty, a dyskusja na jego temat toczy się w całej Europie.

Zdaniem przedstawiciela firmy „Outsourcing logistyczny w wojsku staje się coraz bardziej zauważalny. Dostrzegamy duże możliwości jego rozwoju, zarówno z korzyścią dla armii jak i operatorów logistycznych. W naszej ocenie oddanie usług firmom z polskim kapitałem nie stanowi zagrożenia dla obronności kraju. Wręcz przeciwnie, umożliwi wojsku skorzystanie z najnowszych rozwiązań logistycznych oraz pozwoli skoncentrować się w głównej mierze na działaniach stricte obronnych” dodaje Marek Gawliński.

ROHLIG SUUS Logistics, jako jedna z niewielu firm na polskim rynku zajmuje się transportami towarów niebezpiecznych takich jak amunicja czy rakiety wojskowe, które wymagają specjalistycznych pozwoleń oraz zachowania standardów koniecznych przy obsłudze tego rodzaju przesyłek.


Źródło: Rohling Suus
Foto: Rohling Suus

 

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji