Technologia daje szansę na zdobycie przewagi konkurencyjnej

CBRE
2 lipca 2020
Technologia daje szansę na zdobycie przewagi konkurencyjnej
7R BTS Hultafors
Zdaniem aż 88% przedstawicieli firm logistycznych, produkcyjnych i handlowych wdrożenie rozwiązań technologicznych jest kluczowe w uzyskiwaniu przewagi konkurencyjnej – wynika z danych CBRE. Jeszcze rok wcześniej uważało tak 7 na 10 zapytanych. Automatyzacja procesów w magazynach wspiera m.in. wydajność, transparentność operacyjną i współpracę z klientami. W pełni zautomatyzowana powierzchnia magazynowa, wykorzystująca zaawansowane technologicznie roboty, powstaje obecnie w Goleniowie. Budowany przez dewelopera 7R magazyn BTS dla szwedzkiej spółki Hultafors Group zostanie oddany do użytku w 2021 roku. Przy wyborze nowego obiektu doradzała firma CBRE.
 
- Nasze dane pokazują, że już w 2019 roku przedsiębiorcy deklarowali znaczny wzrost zainteresowania nowoczesnymi technologiami. Epidemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia przyspieszyły ten trend w wielu obszarach, jednak to branża logistyczna może okazać się jego największym beneficjentem. Firmy przede wszystkim podkreślają korzyści płynące ze zwiększenia wydajności operacji magazynowych, lepszą transparentność operacyjną, szybkość i jakość raportowania oraz skuteczniejszą współpracę z klientami. W naszej pracy obserwujemy coraz większą liczbę projektów uwzględniających automatyzację procesów, tego typu obiekty powstają już w wielu lokalizacjach. W ostatnim czasie, przy wyborze takiego nowoczesnego, zautomatyzowanego magazynu doradzaliśmy firmie Hultafors Group – mówi Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE.
 
Z danych CBRE wynika, że dla 22% przedstawicieli firm logistycznych, produkcyjnych i handlowych w najbliższych latach kluczowa będzie automatyzacja i robotyka, 20% za najważniejsze dla branży uważa big data i blockchain, a 19% chce stawiać na aktualizację lub wymianę istniejących rozwiązań. 

Po raz pierwszy w Polsce 
Przykładem firmy, która inwestuje w nowoczesne rozwiązania technologiczne jest szwedzka spółka Hultafors Group, producent odzieży i obuwia ochronnego BHP, narzędzi oraz akcesoriów. To dla niej, w Goleniowie (północno-zachodnia Polska) powstaje w części zautomatyzowany, A-klasowy magazyn realizowany w formule Build-To-Suit (BTS). Szyta na miarę inwestycja obejmuje powierzchnię 30 tys. m kw. i mimo, że obiekt będzie wykorzystywać pracę robotów, docelowo znajdzie w nim pracę ok. 150 osób.
 
Aspektem wyróżniającym nowy magazyn Hultafors Group spośród innych tego typu obiektów będzie wyposażenie go w system automatyzacji AutoStore, do szybkiego i efektywnego składowania oraz kompletacji zamówień. Warto podkreślić, że jest to rozwiązanie premierowe – będzie to pierwszy tego typu system w Polsce. Dodatkowo, instalacja zostanie zabezpieczona ponadstandardowymi urządzeniami przeciwpożarowymi wynikającymi z wymogów normy FM Global. Ponadto, m.in. dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych obiekt otrzyma certyfikat BREEAM na poziomie „Very Good”, co oznacza, że będzie spełniał międzynarodowe standardy ochrony środowiska oraz wspierał komfort przebywających w nim osób.
 
- Potrzebowaliśmy nowoczesnego magazynu w Polsce, który będzie ważnym centrum dostaw obejmującym rynki Europy Zachodniej oraz Centralnej. Jesteśmy świadomi, że operacje magazynowe to obszar, w którym wykorzystanie nowych technologii, automatyzacja procesów i troska o ochronę środowiska przynoszą najlepsze korzyści. Goleniów to dla nas doskonała lokalizacja, bezpośrednio przekładająca się na możliwość płynnego prowadzenia biznesu w kooperacji z naszą szwedzką siedzibą. CBRE świetnie zrozumiało nasze potrzeby i jesteśmy bardzo zadowoleni z kompleksowego wsparcia przy tej transakcji – mówi Dawid Ciesielski, Logistics Manager z Hultafors Group.

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji