Strategie hybrydowe i wielochmurowe motorem cyfryzacji

Red Hat
19 listopada 2021
Strategie hybrydowe i wielochmurowe motorem cyfryzacji
Popularność strategii hybrydowych i wielochmurowych
Wyniki corocznego badania Global Tech Outlook firmy Red Hat są już dostępne. Podobnie jak w latach ubiegłych, sprawdzamy, co dane mówią na temat obecnego stanu chmury obliczeniowej i strategii chmurowych organizacji, ich głównych priorytetów finansowych oraz czynników, które wpływają na powodzenie transformacji cyfrowej. Pomaga to nie tylko zrozumieć obecne środowisko biznesowe, ale też dowiedzieć się, jak lepiej obsługiwać klientów i zaspokajać ich potrzeby. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wnioski z raportu oraz sposób, w jaki zmieniały się one z biegiem czasu.
 
Coraz większa popularność strategii hybrydowych i wielochmurowych
Chmura hybrydowa pozostaje najczęściej stosowaną strategią chmurową wśród respondentów. W tym roku jej udział w w rynku wzrósł o trzy punkty procentowe i osiągnął wynik 30%. Wzrasta również udział środowisk wielochmurowych, który wynosi obecnie 13% – w porównaniu z 11% w zeszłym roku. Z drugiej strony strategie, które stawiają na pierwszym miejscu chmury publiczne (9%) i prywatne (14%), tracą na sile. Nie powinno to dziwić, ponieważ realia dzisiejszego środowiska biznesowego sprawiają, że organizacje chcą równoważyć szybkość, wydajność i skalę na poziomie technologii chmurowych, zachowując przy tym kontrolę i zabezpieczenia, jakie zapewnia im lokalna infrastruktura.
 
Warto zauważyć, że 18% respondentów dopiero opracowuje swoją strategię dotyczącą chmury, a niewielki odsetek (5%) w ogóle nią nie dysponuje. Biorąc pod uwagę, że wartości te pozostają na niezmienionym poziomie w stosunku do roku ubiegłego, będziemy uważnie przyglądać się oznakom przyspieszenia w nadchodzącym roku.
 
Stałe priorytety w finansowaniu IT rok do roku – z bezpieczeństwem na czele
Z perspektywy finansowania głównymi priorytetami w IT na rok 2022 pozostają bezpieczeństwo, zarządzanie chmurą i infrastruktura chmury. Bezpieczeństwo było na pierwszym miejscu u wszystkich respondentów, gdy zapytano ich o najważniejsze priorytety dotyczące infrastruktury chmury, automatyzacji operacji IT oraz big data i analityki. Najwyższy priorytet w swoich obszarach finansowania nadali oni kolejno bezpieczeństwu chmury (43%), automatyzacji zabezpieczeń (36%) oraz bezpieczeństwu i integralności danych (45%). Dostrzegamy też, że z roku na rok automatyzacja w IT stale zyskuje na sile. 38% respondentów stwierdziło, że automatyzacja operacji IT jest ich drugim najważniejszym priorytetem finansowym na rok 2022 w obszarze optymalizacji starszych systemów IT. Jest to największy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym (32% w 2021 roku).
 
Transformacja cyfrowa a COVID-19
Transformacja cyfrowa a COVID-19
Zdwojone wysiłki firm na rzecz transformacji cyfrowej w następstwie COVID-19
W ubiegłym roku klienci z różnych branż przyspieszyli swoje plany transformacji, aby stawić czoła skutkom trwającej pandemii. W tym roku, zdaniem respondentów, trend ten utrzymał się, ponieważ coraz więcej firm wykorzystuje technologie i procesy do wprowadzania innowacji i transformacji w swoich firmach (31% – wzrost z 29%) lub przyspieszyło swoje działania związane z transformacją cyfrową (22% – wzrost z 21%), jako powody tego przyspieszenia podając pandemię (52%) oraz wzrost przychodów (50%). Mniej respondentów jest zdania, że ich inicjatywy w zakresie transformacji cyfrowej utknęły w martwym punkcie (3%), a więcej jest obecnie w początkowej fazie nowych projektów (8%), co podkreśla zachodzącą zmianę.
 
Przeszkoda w transformacji cyfrowej
Przeszkoda w transformacji cyfrowej
Braki w umiejętnościach jako główna przeszkoda transformacji cyfrowej
Śledzenie transformacji cyfrowej jest ważne, ponieważ wpływa ona na wszystkie inne obszary działalności. Obejmuje to zarówno technologię, jak i procesy oraz ludzi. To właśnie dlatego sukces zależy od zdolności organizacji do pokonania barier we wszystkich tych trzech obszarach. W tym roku braki w umiejętnościach (26%) przesunęły się na pierwsze miejsce pod względem barier, które uniemożliwiły firmom osiągnięcie sukcesu w transformacji cyfrowej, podczas gdy problemy z integracją i bezpieczeństwem oraz zgodnością z przepisami spadły o kilka punktów procentowych – do wartości 23%.
 
Dowiedz się więcej z raportu
 
Raport zawiera wiele dodatkowych informacji, takich jak plany wykorzystania nowych technologii, plany automatyzacji i inne. Więcej informacji na temat tego, jak przedsiębiorstwa planują modernizować swoje podejście do IT w nadchodzącym roku, można znaleźć w naszym raporcie 2022 Global Tech Outlook.
 
Metodologia badania
 
W okresie od czerwca do sierpnia 2021 r. przeprowadzono ankietę wśród ponad 1300 specjalistów ds. IT, w większości z firm o rocznych przychodach powyżej 100 mln USD. Respondenci reprezentują szeroki wachlarz organizacji – w tym klientów Red Hat – ze wszystkich najważniejszych regionów geograficznych i z różnych branż.
 

Linki:

  • Global Tech Outlook 2022: raport Red Hat
    Już ósmy rok Red Hat przeprowadził ankietę wśród respondentów z różnych branż, aby lepiej zrozumieć zmieniające się trendy związane z transformacją cyfrową. Zapytaliśmy liderów IT i decydentów o ich priorytety finansowania IT i nie-IT, rodzaje infrastruktury, na której uruchamiają swoje aplikacje i wiele innych. Przeczytaj Global Tech Outlook 2022, aby zobaczyć, jak organizacje rozwijały się i inwestowały w swoje inicjatywy transformacji cyfrowej w ciągu ostatniego roku.

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji