Stabilizacja na rynku nieruchomości przemysłowych

Stabilizacja na rynku nieruchomości przemysłowych
Stabilizacja na rynku nieruchomości przemysłowych

Polska gospodarka odnotowuje jeden z najlepszych wyników w Europie. Zdołała się oprzeć recesji i oczekuje się, że w 2010 r. będzie rosła w tempie ponad 3%. Jednym z głównych czynników pobudzających wzrost gospodarczy jest produkcja przemysłowa, której wzrost pozytywnie wpłynął na sytuację w sektorze nieruchomości przemysłowych. Stawki czynszu nie uległy większym zmianom w skali kraju. Wzrost odnotowały jedynie stawki czynszu za powierzchnie produkcyjne w Krakowie oraz powierzchnie logistyczne w Warszawie. Stopy kapitalizacji utrzymały się na stabilnym poziomie w większości miast, nieznacznie zmniejszyły się w Krakowie, Katowicach, Łodzi i Szczecinie.

Trendy na rynku najmu
Wciąż niskie efektywne koszty najmu powierzchni przemysłowych powodują, że najemcy coraz częściej decydują się renegocjować istniejące umowy. Decyzje podejmowane są nadal ostrożnie, dzięki czemu sektor ten utrzymuje stabilne tempo rozwoju. Na rynku w całym kraju pojawiają się już jednak oznaki wzrostu aktywności: rosnąca liczba umów dotyczących renegocjacji warunków najmu, zwiększenia zajmowanej powierzchni oraz kilka transakcji o powierzchni ponad 10 tys. mkw. Wskaźnik pustostanów jest nadal stosunkowo wysoki, większość realizowanych projektów to obiekty BTS (built-to-suit). Obecnie buduje się niewiele obiektów, ale wraz ze wzrostem popytu na nową i większą powierzchnię w przyszłym roku można oczekiwać wzrostu liczby rozpoczętych inwestycji.

Trendy na rynku inwestycyjnym
W pierwszych trzech kwartałach 2010 r. odnotowano wysoki poziom aktywności we wszystkich sektorach rynku inwestycyjnego w Polsce. Zainteresowanie inwestycjami wykazywali zarówno polscy, jak i zagraniczni inwestorzy (głównie z Europy), dzięki dobrej kondycji polskiej gospodarki w porównaniu do wielu innych państw europejskich. W trzecim kwartale poziom inwestycji w sektorze nieruchomości przemysłowych był niższy w stosunku do wyjątkowo dobrego drugiego kwartału, ale wciąż stosunkowo wysoki (84 mln euro). Największą transakcją był zakup trzech obiektów logistycznych od Panattoni Europe przez Standard Life za 56 mln euro: dwóch w pobliżu Warszawy i jednego niedaleko Poznania.

 

Najwyższe czynsze – powierzchnie logistyczne (wrzesień 2010)
Miasto EUR
mkw./mc
Najwyższy czynsz
EUR mkw./rok
USD
st.kw./rok
Łączny 5 letni
wzrost w %
Łączny roczny
wzrost w %
Warszawa 5,50 66,0 8,37 12,9 10,0
Kraków 4,50 54,0 6,85 bd. 0,0
Wrocław 3,80 45,6 5,78 4,8 0,0

 

Prognoza
Korzystna sytuacja polskiej gospodarki powinna wpłynąć na utrzymanie najwyższych czynszów na stabilnym poziomie. Jednak wobec ograniczonej podaży powierzchni wysokiej jakości możliwe są pewne wzrosty w średniej perspektywie czasowej. Utrzyma się popyt na obiekty przemysłowe, ale łączny wolumen inwestycji raczej nie osiągnie poziomu z ostatnich dwóch kwartałów. Pod koniec 2010 r. można się spodziewać kompresji stóp kapitalizacji za najlepsze powierzchnie, zwłaszcza w Warszawie. Więcej na stronie firmy doradczej www.cushmanwakefield.com
Cushman & Wakefield

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji