NAJBARDZIEj POPULARNE OFERTY

Polecamy

Sieć dystrybucyjna Raben katalizatorem rozwoju

Raben
15 lipca 2021
Sieć dystrybucyjna Raben katalizatorem rozwoju
Fot. Raben
Sieć dystrybucyjna Raben katalizatorem rozwoju
Międzynarodowy transport drobnicowy pełni szczególną rolę w Grupie Raben. Dzięki połączeniom zarówno z własnymi oddziałami w 13 państwach, jak i z siecią oddziałów firm partnerskich w pozostałych krajach naszego kontynentu, łączeni są producenci i konsumenci z całej Europy. Chcąc w pełni wykorzystywać możliwości, które pojawiły się wraz z otwarciem europejskich rynków i swobodnym przepływem towarów, firma skupia się na rozbudowie sieci własnych połączeń, także tych z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Koncentracja wyjazdów w tych kierunkach następuje z Gliwic i z Sosnowca, ale bezpośrednie połączenia mają także Legnica oraz Stryków.

„Nawet w czasach pandemii, mimo początkowego spadku wolumenów w pierwszych miesiącach zmagań z COVID-19 w 2020 roku, obecnie obserwujemy przesyłanie coraz większej ilości przesyłek w transporcie międzynarodowym. Wzrosty wolumenów i to nawet dwucyfrowe, właściwie na większości europejskich kierunków najwyraźniej widać w transportach do Niemiec. Tutaj doszliśmy do codziennej wymiany 100 samochodów jeżdżących w obu kierunkach, z 3 polskich platform do 40 lokalizacji w Niemczech” – wyjaśnia Maciej Zieliński, Dyrektor Dystrybucji Międzynarodowej, Raben Logistics Polska.

Także bliskość rynków konsumenckich w Czechach i na Słowacji oraz dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa przyciągają do Polski firmy z wielu branż. Sieć dystrybucyjna Raben i jej możliwości często są powodem, który motywuje klientów do poszerzania współpracy o dystrybucję w regionie CEE i wspólnego wejścia na nowe rynki.Operacje przy przygotowaniu wysyłek do innych krajów są praktycznie takie same, niezależnie od destynacji. Jedyne różnice wynikać mogą np. z potrzeb do dodatkowego przystosowania produktów, czy dodaniu odpowiednich etykiet na lokalne rynki zagraniczne.
Fot. Raben
Gdyby zestawić pierwszą dziesiątkę krajów w eksporcie z Polski, to tylko Austria nie jest krajem „z Grupy Raben”. Wszystkie pozostałe państwa z pierwszej dziesiątki to kraje, w których firma ma własne oddziały.

Ze Śląska, dzięki bezpośredniemu dostępowi lokalizacji magazynowych do sieci dystrybucji możemy realizować dystrybucję do Czech, Słowacji czy Węgier w bardzo atrakcyjnych czasach tranzytu – w niektóre rejony nawet w 24h od nadania przesyłki. Ponadto, w regionie działa również nasz oddział w Gliwicach, który jest istotnym elementem dystrybucji do i z Niemiec. Odpowiednie rozwiązanie transportowe jako uzupełnienie stabilnych operacji w magazynie to ważny aspekt dla klientów, szukających synergii między połączeniami do/z CEE a Polską i Niemcami. - komentuje Mateusz Barycza, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Raben Logistics Polska.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że Grupa Raben od lat inwestuje w nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, stawiając na digitalizację i automatyzację na wielu płaszczyznach. Od procesów fizycznych, po robotyzację procesów biurowych z wykorzystaniem RPA. Wdrażając zaawansowane rozwiązania IT, takie jak platformy automatycznie przekazujące informacje dla klientów czy prezentujące ETA (szacowany czas dostawy). W zakresie automatyki i robotyki magazynowej wdrażane są urządzenia mierzące przesyłki, autonomiczne lub półautomatyczne wózki widłowe, a także roboty, coboty, sensory Internet of Things (IoT) i wiele innych rozwiązań zwiększających efektywność procesów magazynowania i transportu.
Fot. Raben
Rozwinięty rynek magazynowy, infrastruktura drogowa i sieć stałych połączeń tworzą atrakcyjną bazę do ekspansji, ale też obligują do odpowiedzialnego podążania za technologią. Kiedyś w każdym kraju Grupa Raben miała odrębne rozwiania dot. zarządzania transportem czy magazynem. To utrudniało pracę i powodowało problemy z przesyłaniem informacji. Obecnie wszystkie kraje mają ten sam system IT, jeden system TMS, jedną etykietę i jedno rozwiązanie Track & Trace na platformie myRaben.com. Jakakolwiek zmiana w jednym kraju Grupy jest automatycznie widoczna w systemie w pozostałych krajach. Na wszystkich rynkach, na których Raben ma własne oddziały, sposób działania, planowania, obsługi wahadeł międzynarodowych czy realizacja finalnych dostaw przebiegają w podobny sposób. Ważne jednak, aby klient niezależnie od tego czy przesyłka ma być dostarczona w Polsce, Czechach, na Litwie czy Węgrzech, nie odczuwał różnicy w jakości obsługi. Towar ma być dostarczony szybko i sprawnie, a klient ma mieć dostęp (np. online) do rzetelnych informacji o swoich przesyłkach.

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 06-2021EMIL - 06-2021EMIL - 05-2021EMIL - 05-2021EMIL - 04-2021EMIL - 04-2021EMIL - 03-2021EMIL - 03-2021Zobacz więcej publikacji