Rozwój i realizacja wyznaczonych celów

Piotr Zadrożny, członek zarządu Związku Producentów Europalet UIC
30 września 2020
Rozwój i realizacja wyznaczonych celów
Fot. ZPE UIC
Kontrolowana jakość europalety
Podczas Walnego Zgromadzenia Związku Producentów Europalet UIC (ZPEUIC) jasno i wyraźnie określiliśmy cele na nadchodzącą kadencję zarządu. Nadal jest wiele kwestii sprawiających trudności w funkcjonowaniu licencji UIC. Wiemy o nich, rozpoznajemy je i staramy się je eliminować.

Zacieśnienie współpracy z RCA
Głównym celem, jaki sobie postawiliśmy, było zacieśnienie współpracy z Rail Cargo Austria (RCA), który jest dominującym licencjodawcą UIC w Europie i Polsce. Bez tej współpracy nasza działalność byłaby mocno ograniczona ze względu na niewielkie uprawnienia. Niezbędne okazały się spotkania i bezpośrednie rozmowy z koordynatorem ds. europalet w RCA – Thomasem Metlichem. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami rozmowy potoczyły się pomyślnie. Uzyskaliśmy zgodę na realizację w Polsce naszych zadań, które są w pełni zbieżne z oczekiwaniami i planami RCA. Wspólnie ustaliliśmy zakres działań i uprawnień.

Nowe licencje UIC, nowa procedura uzyskania licencji
Palety UIC EUR
Fot. ZPE UIC
Palety UIC EUR
Uszczegółowiliśmy też oczekiwania wobec nowego druku licencji i uzyskaliśmy pełnomocnictwo do zrealizowania tego projektu. Nowe licencje w najbliższych dniach trafią w ręce naszych członków. Bardzo ważnym projektem, co do którego realizacji doszliśmy do pełnego porozumienia, było uzgodnienie nowej procedury uzyskiwania licencji w Polsce – z udziałem i prowadzeniem przez ZPEUIC. Nowe procedury zostały dzięki naszym staraniom zaakceptowane również przez SGS Germany GmbH, który koordynuje wszelkie czynności kontrolne prowadzone na zlecenie RCA. Trzeba wspomnieć, że nowe zaakceptowane procedury absolutnie nie kolidują z dotychczas stosowanymi ani ich nie eliminują. Przewagą nowych procedur jest znaczące usprawnienie całego procesu poprzez nasze wsparcie dla wszystkich podmiotów biorących w nim udział i efektywne przyspieszenie. Dzisiaj procedury te są już z powodzeniem stosowane i potwierdzają się nasze zapewnienia – maksymalny czas uzyskania nowej licencji UIC wynosi miesiąc, a w niektórych przypadkach jest nawet krótszy. Od początku tego roku z nowych procedur i naszego wsparcia przy uzyskaniu licencji skorzystało już siedem firm, uzyskując osiem licencji i zasilając nasze szeregi.

Mamy niezwykle dynamiczny przyrost liczby nowych licencji. W pierwszej połowie bieżącego roku wydaliśmy już 12 nowych licencji, to niemal tyle samo, co przez cały ubiegły rok (14 licencji). Zapewne ma to związek z naszą ofertą pomocy w uzyskiwaniu licencji i uproszczeniem procedur. Dzisiaj firmy korzystające z naszej pomocy i wstępujące w nasze szeregi uzyskują licencję na produkcję bądź naprawy europalet w czasie zaledwie jednego miesiąca. Ogromne znaczenie mają też znacząco niższe koszty uzyskania licencji UIC w porównaniu z konkurencją. Obecnie nasi członkowie mają łącznie 68 licencji na produkcję i naprawy europalet ze znakami UIC EUR, a zaczynaliśmy w kilkanaście firm… – mówi Sławomir Rusek, prezes zarządu Związku Producentów Europalet UIC.

Nowy producent gwoździ naprawczych
Dzięki naszym staraniom i przy współpracy z SGS Polska zrealizowaliśmy projekt poprawiający sytuację firm naprawczych. Do tej pory zamówienia licencyjnych gwoździ naprawczych realizowane były za pośrednictwem SGS Germany w jednej z niemieckich fabryk. Realizacja tych zamówień odbywała się na bardzo niskim poziomie organizacyjnym. Czas oczekiwania znacznie przekraczał deklarowane terminy i tylko dzięki sprawnej pomocy ze strony SGS Polska nie dochodziło do zatrzymania napraw europalet. Nasz projekt obejmował odnalezienie i namówienie do współpracy polskiego producenta takich gwoździ. Na rynku funkcjonuje firma BizeA Sp. z o.o., z którą nawiązaliśmy kontakt i którą przekonaliśmy do współpracy. Po kilku miesiącach nasz polski producent ostatecznie zakończył negocjacje i podpisał kontrakt na produkcję i dostawę licencyjnych gwoździ naprawczych UIC na całą Europę. Jest to nasz wspólny sukces, dzięki któremu znacząco usprawnione zostaną dostawy tych gwoździ do polskich firm naprawiających europalety.

Piotr Zadrożny, członek zarządu Związku Producentów Europalet UIC
Foto: ZPE UIC

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji