Polecamy

Rośnie popyt na powierzchnie we Wrocławiu i okolicach

26 marca 2013
Rośnie popyt na powierzchnie we Wrocławiu i okolicach
Rośnie popyt na powierzchnie we Wrocławiu i okolicach

Jones Lang LaSalle publikuje raport „Wrocławski rynek powierzchni magazynowych”, z którego wynika, że w 2012 roku Wrocław, był jednym z dwóch (obok Polski Centralnej) regionów, w których zaobserwowano wzrost popytu rok do roku. W ramach nowych umów wynajęto tu ponad 153 000 mkw. (wobec 130 000 w 2011 r.), co uplasowało wrocławski rynek na trzecim miejscu w kraju. Większość nowego popytu wygenerowali operatorzy logistyczni (33%) oraz firmy z branży motoryzacyjnej (32%). Dodatkowo odnowiono umowy na kolejne 58 000 mkw., co stanowiło 28% całkowitego popytu, który wyniósł łącznie 211 000 mkw. w analizowanym okresie.

Kluczowe atuty generujące zapotrzebowanie na magazyny w regionie Wrocławia to jego strategiczna lokalizacja, duży rynek wewnętrzny (2,9 miliona mieszkańców w województwie i 0,77 miliona w aglomeracji) oraz infrastruktura transportowa, której jakość i skala dodatkowo wzmocni się po otwarciu drogi ekspresowej S8. Region jest również znaczącym ośrodkiem przemysłowym; na terenie trzech stref ekonomicznych funkcjonują m.in. firmy z branży FMCG, motoryzacyjnej, lotniczej i produkcyjnej.

Niższy współczynnik powierzchni niewynajętej
Pod koniec IV kw. 2012 roku wolumen dostępnej powierzchni wyniósł 58 000 mkw., co przełożyło się na spadek wskaźnika pustostanów do 8,7%. Należy jednak zwrócić uwagę, że wolne są zwykle jedynie mniejsze moduły o powierzchni od 1 600 do 4 600 mkw. Firmy szukające większych metraży powinny wziąć pod uwagę możliwość zlecenia budowy obiektu szytego na miarę (BTS – built-to-suit). Z analiz Jones Lang LaSalle wynika ponadto, że na rynku rozwija się również format obiektów typu SBU (małe moduły magazynowe), które łączą funkcję składową i biurową. Stanowią one dobre rozwiązanie dla najemców, którzy szukają niewielkich powierzchni (moduły zaczynają się od 800 mkw.), zlokalizowanych wewnątrz miasta oraz tych, którzy dopiero rozpatrują ekspansję na polskim rynku.

Coraz większa podaż
Region Wrocławia, z całkowitym wolumenem powierzchni na poziomie 663 000 mkw. na koniec roku, jest piątym największym rynkiem magazynowym w Polsce. W 2012 r. do użytku oddano 56 000 mkw. wobec 40 000 mkw. w 2011 r. Stale rosła także ilość powierzchni w budowie – od 7 000 mkw. w I kw. aż do 91 000 mkw. na koniec roku. Wśród największych projektów zrealizowanych w 2012 r. znalazł się budynek BTS (Goodman dla TJX, 28 000 mkw.) we Wrocław Logistics Centre oraz dwa budynki (po 10 000 mkw. każdy) w ramach Panattoni Park Wrocław II. Firma Goodman ukończyła także budynek produkcyjny dla CaseTech w Legnicy (8 000 mkw.).Największy udział rynku w regionie Wrocławia należy do największych graczy w Polsce - firm Prologis i Panattoni. Swoje projekty na tym obszarze realizują również Gooodman, Aviva, Skalski oraz SEGRO.

Największe transakcje najmu w regionie Wrocławia w 2012 r.

Tabela_1.JPG
Tabela_1.JPG

Źródło: Jones Lang LaSalle, magazyny.pl, IV kw. 2012

Mimo znacznego wolumenu powierzchni magazynowej w budowie, nie wzrośnie ilość dostępnych opcji najmu. Wynika to z ostrożnej polityki deweloperów, którzy do minimum ograniczyli inwestycje spekulacyjne. Powstające projekty są już w całości zabezpieczone umowami najmu.


Czynsze
Poziom czynszów we Wrocławiu w ciągu 2012 r. pozostawał na stabilnym poziomie. W IV kw. stawki czynszowe za najlepsze powierzchnie wynosiły od 3 do 3,6 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Czynsze efektywne, uwzględniające dodatkowe zachęty dla najemców, kształtują się obecnie na poziomie od 2,7 do 3,3 euro, a w przypadku obiektów SBU od 3,3 do 3,9 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Jednak z uwagi na spadający wskaźnik pustostanów, a także brak powierzchni spekulacyjnej w budowie, możliwy jest wzrost stawek czynszowych w przyszłości.

Podsumowanie wrocławskiego rynku powierzchni magazynowych

tabela_2.JPG
tabela_2.JPG

Popyt całkowity: powierzchnia wynajęta wraz z odnowionymi umowami
Popyt netto: powierzchnia wynajęta bez odnowionych umów

Piotr Sobański, Starszy Konsultant, Dział Powierzchni Magazynowo – Przemysłowych, Jones Lang LaSalle, komentuje: Wrocław konsekwentnie umacnia swoją pozycję na magazynowej mapie Polski. Dynamiczny rozwój infrastruktury drogowej generuje ciągły popyt na powierzchnie w regionie, a kluczowe atuty Wrocławia takie jak lokalizacja, przyciągają firmy dystrybucyjne, prowadzące działalność na rynkach krajów Europy Centralnej. Dzięki autostradzie A4, region posiadał dotychczas już bezpośrednie połączenie z europejską siecią autostrad oraz z dużymi aglomeracjami Katowic i Krakowa. Obecnie dzięki dalszemu rozwojowi sieci dróg Wrocław sukcesywnie zyskuje też na znaczeniu w logistyce krajowej. Budowana obecnie droga ekspresowa S8 znacząco skróci czas dojazdu z Wrocławia do Łodzi i Warszawy. Mimo, że jej otwarcie planowane jest w 2014 r., już dziś obserwujemy wzrost zainteresowania obiektami zlokalizowanymi w północnych częściach Wrocławia, w jej pobliżu. Wraz z projektami przy obwodnicy autostradowej (A8), obszar ten stwarza ciekawą alternatywę dla parków magazynowych na Bielanach Wrocławskich. Szybką komunikację z Poznaniem zapewni również znajdująca się obecnie w budowie trasa ekspresowa S5.
Szczegóły raportu dostępne w PDF http://www.joneslanglasalle.com/MediaResources/Prologis_Park_Wroclaw_III.jpg

Źródło: Jones Lang LaSalle

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji